Roiskuttajatetra - Copella arnoldi

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

arto_m
Junior Member
Junior Member
Viestit: 128
Liittynyt: 12:59, 23.06.2004
Paikkakunta: Imatra

Roiskuttajatetra - Copella arnoldi

Viesti Kirjoittaja arto_m »

On alkanut tuo roiskuttajatetra kiinnostamaan monestakin syystä. Eilen kyselin saatavuutta paikallisesta liikkeestä ja sain vastauksen, joka pisti miettimään.

Ensiksikin kala on harvinainen liikkeissä. Tukussakin sitä on kuulemma vain silloin tällöin saatavilla. Ei se sinällään haittaa, en minä ole niitä heti ottamassakaan. Hirvittää vain hinta. Altaani on n. 190-litrainen, jonka pohjan ala on 120*40 cm. Etsimäni tiedon perusteella tuohon menisi pieni parvi (esim. 6). Jos yksikin kala maksaa paljon, parvi varmaan maksaa paljon enemmän. Onko AW:n lukijoiden joukossa sellaisia, jotka ovat roiskuttajatetroja myynnissä nähneet? Paljonko kaloilla on ollut hintaa?

Toisekseen myyjä varoitteli kalan ruokavaliosta. Sanoi, että syö vain elävää ja pyydystää sitä mielellään roiskuttamalla vettä lehdille. Toisaalta netistä löytämäni lähteet kehuvat kalaa helpoksi. Löysin kohtuullisen määrän sivuja, joilla kala mainitaan. Kolmella sivulle kerrottiin ruokavaliosta, ja kaikissa suositeltiin elävää tai pakastekuivattua, mutta kerrottiin samalla, että kuivaruokakin käy. Kaipailisin AW-kokemuksia kalasta. Olisi hienoa, jos kalaa pitäneet voisivat kertoa kokemuksistaan ja sen ruokavaliosta. (Kyseinen myyjä vaikuttaa muuten erittäin asiantuntevalta. Mieleeni tulikin, että sekoittikohan hän roiskuttajatetran ampujakalaan.)

Kolmanneksi kalan vilkkaus jäi vähän epäselväksi. Akvaariooni tulee apistogrammoja (A. trifasciata näillä näkymin), jotka kaipaavat suojakaloja. Niiden puolestaan pitää käsittääkseni olla kohtuullisen rauhallisia. En itsekään halua vilkkaasti liikkuvaa parvikalaa (esim. seeprakala) akvaariooni, koska muut kalat tulevat olemaan rauhallisia. Eli tästäkin kuuntelen mielelläni kokemuksia. Mitään flegmaattista kalaa en ole etsimässä, mutta jatkuva ralli akvaarion pinnassa ei sovi minulle.

Jos joku tietää, että roiskuttajatetroja on nyt jossain myynnissä, niin saa kertoa minulle. Asun Imatralla, mutta matkahan on kulkemista varten :mrgreen:
funkyfish
Junior Member
Junior Member
Viestit: 69
Liittynyt: 10:12, 29.05.2004
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja funkyfish »

Meillä oli kotopuolessa aikaa sitten tuollaisia.. joten en tiedä onko nyt missään tarjolla mutta tiedän kyllä vähän sanoa siitä. Se on keskivilkas kala Touhuilee :D ja oleskelee 8O , molempia, ei mikään ryntäilijä. Helppo se ainkain meillä oli :mrgreen: mutta aina löytyy poikkeuksia.
Itse kyllä voisin ajatella otaa uudestaan joskus, ja paremmalle sen suussa maistui eläväinen ruoka mutta kyllä se syö muutakin [;)]
jos painaa päänsä veden alle, kastuu 8)
janma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1039
Liittynyt: 21:14, 06.02.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vaasa

Viesti Kirjoittaja janma »

Edellisestä tämän viestin ketjusta on jo pian 2v joten onko tästä tetrasta tullut suurempi kokemuskanta täällä. Ajatuksena olisi ottaa näitä muutama koska pintakalaa vailla.
"A day without sunshine is like, you know, night."
tepy
Senior Member
Senior Member
Viestit: 578
Liittynyt: 19:07, 01.05.2005
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Äänekoski

Viesti Kirjoittaja tepy »

Pistänpä tähän väliin kysymyksen, että onko kova hyppimään? Siis tarviiko kansilasit?
aquasol
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1376
Liittynyt: 21:01, 20.02.2003
Paikkakunta: Kirkkonummi

Viesti Kirjoittaja aquasol »

Tarvitsee ehdottomasti kansilasit. Roiskuttajatetran elämä on yhtä hyppimistä :D . Saalistaa ja kutee hyppimällä, joten ilman kansilaseja on varmasti lattialla. Minulla oli noita muutama vuosi sitten ja kansilaseista huolimatta osa porukasta löytyi lattialta melko kuivikkaina...
pasihe
Member
Member
Viestit: 416
Liittynyt: 20:23, 04.01.2006
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja pasihe »

Tänään tuli näitä 20 kpl, kokemuksia voin kertoa vähän myöhemmin... :)
Pj Oulun Akvaarioseura http://www.oulunakvaarioseura.net/
1080L Malawi
mustaneon
Member
Member
Viestit: 393
Liittynyt: 14:09, 11.03.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja mustaneon »

Kuinka suureksi tuo kasvaa?
Vaihdetaan 240l kokolasiakvaario isompaan.
aequidens
Starting Member
Starting Member
Viestit: 48
Liittynyt: 00:32, 14.09.2004
Paikkakunta: Raahe

Viesti Kirjoittaja aequidens »

Hei. Roiskuttajatetroja on muutama Raahessa Haukun Paikassa. Hinta oli muistaakseni jotain 3,20 - 3.90 euroa kappale. Siellä on yleensä hyväkuntoiset ja terveet kalat ja valikoimissa aina monia erikoisuuksiakin. Nytkin esim. rauskuja...Ja kauniita pieniä kääpiöahvenia myyntinimellä "punasaumakääpiökirjoahven"...
Juhis90
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1294
Liittynyt: 18:47, 15.04.2004
Paikkakunta: Joensuu, LAS

Viesti Kirjoittaja Juhis90 »

Pienessä Akvaariokaupassa Helsingissä oli noita roiskuttajatetroja hintaan 2.40 €/kpl.
Sadar
Member
Member
Viestit: 480
Liittynyt: 15:32, 06.04.2005
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Sadar »

Roiskuttajatetroja bongattu kaksi(2) viikkoa sitten Akvaario Kurjessa Tikkurilassa, hintaa en muista. [;)]
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Isaac Asimov
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Sadar kirjoitti:Roiskuttajatetroja bongattu kaksi(2) viikkoa sitten Akvaario Kurjessa Tikkurilassa, hintaa en muista. [;)]
Muistaakseni oli rapean euron
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
Miikku
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1156
Liittynyt: 17:18, 18.02.2004
Paikkakunta: Jyväskylä, JAS

Viesti Kirjoittaja Miikku »

Jyväskylässä muistelen myös nähneeni lähiaikoina Reporangassa ja Faunattaressa näitä. Hauskan näköisiä tyyppejä.
pasihe
Member
Member
Viestit: 416
Liittynyt: 20:23, 04.01.2006
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja pasihe »

Omat roiskuttajat kutivat eilen kansilasiin, tällä hetkellä kaikki vielä ok, saas nähdä miten etenee.... [;)]
Pj Oulun Akvaarioseura http://www.oulunakvaarioseura.net/
1080L Malawi
Alfawolf
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 23:11, 12.01.2007
Paikkakunta: Vantaa, Tikkurila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Alfawolf »

Nyt vain vastailen tähän, että roiskuttajien hinta Tikkurilan Akvaario Kurjessa on 1, 20€ Tänään nimittäin sapuivat minulla omat roiskuttajat kotiin. [;)]

Kivoja pikku heppuleita.
Tigeri
Member
Member
Viestit: 432
Liittynyt: 20:02, 03.04.2005
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tigeri »

Kurjen altaassa oli muuten ainakin ennen joulua vielä roiskuttajatetrojen myyntialtaassa kahta tetra-lajia sekaisin. Toinen laji oli sahatetra Copella metae .
Alfawolf
Starting Member
Starting Member
Viestit: 30
Liittynyt: 23:11, 12.01.2007
Paikkakunta: Vantaa, Tikkurila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Alfawolf »

Hieman katselin itsekkin, että näyttivät vähän sekalaiselta seurakunnalta vieläkin. Valitsin tarkasti, melkein suurennuslasilla.

Edit:
Jos olen tunnistanut oikein, niin Kurjesssa myydään roiskuttajina kirjosuomutetroja, eikä roiskuttajia. Ainakin minulla ovat melkoisen pilkullisia roiskuttajiksi ja omaavat turhan kapoisen selkäevän. Onko kellään tietoa näistä kirjosuomuista?
"Autuaita ovat puupäät, sillä he eivät huku."
illusia
Junior Member
Junior Member
Viestit: 80
Liittynyt: 21:18, 18.09.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja illusia »

pasihe kirjoitti:Omat roiskuttajat kutivat eilen kansilasiin, tällä hetkellä kaikki vielä ok, saas nähdä miten etenee.... [;)]
Miten tässä kävi? Minkälaisissa oloissa (lämpötila, pH jne.) kutivat?
g.rosea
Senior Member
Senior Member
Viestit: 793
Liittynyt: 10:08, 27.08.2006
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: oulu

Viesti Kirjoittaja g.rosea »

Siilinjärvellä on myynnissä Har-min farmissa, hinnan muistelen oleen 3-4egee.
Kääpiörasbora
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 08:26, 01.01.2007

Re: Roiskuttajatetra - Copella arnoldi

Viesti Kirjoittaja Kääpiörasbora »

Roiskuttajatetra alkanut kiinnostamaan ja pari kysymystä koskien ko kalaa:
-Mikä on parven minimikoko ja suhde (naaras/uros), riittääkö pari?
-Kuinka monta menisi 180l:aan (jos lisäksi keskivedessä 20 punapäätetraa)?
-Lienee melko pinnassa viihtyvä laji elintapojen perusteella, joten meneekö yhdessä tapparakalojen kanssa?
-Sellon Faunattaressa oli 5,- kpl, tuntuu aika kovalta hinnalta?


Yhdistetty kaksi ketjua. - Lisa -
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Viesti Kirjoittaja marinum »

Tampereen Viherkalassa näytti olevan 3 euroa kpl, tosin listalla luki rouskuttajatetra :mrgreen: .
Varjon kirjassa luki, että kestävä, seurallinen, sävyisä kala, joita voi pitää pienessä parvessa tai jopa pareittainkin.
Kasvaa 6-8 cm, minimiallaskoko 85 l, pH 6,5-7,5, kovuus alle 12, lämpösuositus 24-28 astetta. Samalta suunnalta kotoisin (Brasilia, Guayana-maat) kuin esim. marmoritapparat.
Viihtyy jos altaassa on kelluskasveja ja mielellään auringonvaloa. Hyppii myös kutuajan ulkopuolella. Kutee ilmassa. Pariskunta valitsee sopivan leveän lehden, joka on muutamia senttejä vedenpinnnan yläpuolella. Samanaikaisesti molemmmat ponkaisevat lehden alapinnalle, johon naaras kiinnittää muutaman munan kerrallaan koiraan hedelmöittäessä ne heti. Koiras hoitaa mätimunia ja roiskuttaa vettä munien päälle niiden kuivumisen ehkäisemiseksi.
Turveuutteen lisäys sekä viikottaiset vedenvaihdot suositeltavia.
Koiras naarasta suurempi, värikkäämpi ja pidempieväinen.
MYYDÄÄN LEHTIKALOJA JA 80x50x50 eli 200 L KULTAKEHYSAKVAARIO
saagelo
Member
Member
Viestit: 418
Liittynyt: 16:15, 25.10.2002
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja saagelo »

Mulla on noita 5kpl. menevät ihan kaikissa vesikerroksissa miten sattuu. Ei vaikuta kovin parvisidonnaiselta, koska saattaa uiskennella ihan yksinkin tai pareittain. Välillä toki ovat kaikki viisi yhdessä.
Pipsa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 49
Liittynyt: 22:49, 08.02.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Pipsa »

Minulla myös on noita 5kpl, sukupuoli jakauma tällä hetkellä 3 koirasta ja 2 naarasta. Eivät minulla ainakaan ole kovin tiiviissä parvessa joka tietenki voi johtua siitä ettei viisi ole kovin suuri parvi, ovat pääasiassa aika pinnan tuntumassa, välillä uivat sitruunatetra parven seassa.

Ihan kivan oloinen kala, varasin noita lisää Itiksen Faunattaresta jossa hinta oli 3,50 kpl.
pasihe
Member
Member
Viestit: 416
Liittynyt: 20:23, 04.01.2006
Akvaarioseurat: Oulun Akvaarioseura
Paikkakunta: Kempele

Viesti Kirjoittaja pasihe »

Mielenkiintoinen tetrahan tämä on, itse olen pitänyt niitä 63:n litran lajiakvaariossa. Ainakin minulla olivat enimmäkseen pinnassa ja kutua lähes jatkuvasti kansilasissa. Poikasia ei ilmaantunut joten ilmeisesti syövät hanakasti jälkikasvuaan...
Pj Oulun Akvaarioseura http://www.oulunakvaarioseura.net/
1080L Malawi
saagelo
Member
Member
Viestit: 418
Liittynyt: 16:15, 25.10.2002
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja saagelo »

Minäkin mietin jos hankkisi noita muutaman lisää. Ostin eräästä akvaarioliikkeestä kaikki jäljellä olevat 5kpl.
Mimosa X
Senior Member
Senior Member
Viestit: 663
Liittynyt: 09:44, 20.09.2006
Akvaarioseurat: CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Re: Roiskuttajatetra - Copella arnoldi

Viesti Kirjoittaja Mimosa X »

Tyttäreni kanssa katseltiin aamulla vhs:ltä Avara Luonnon jaksoa "Auringon joet" (muistakseni nimi oli tuo). Siitä taas tuli mieleen, että olisi varmasti kiintoisa tuommoinen roiskuttajatetraparvi. Sopinee parhaiten paludaariotyyppiseen akvaarioon, jollanen meiltä löytyykin. Kunhan saadaan ompunpoikaset sieltä maailmalle.

Kysymyksiä :
Mitä kaloja/rapuja teillä on näiden kanssa ?
Onko helppo vai vaativa ?
Luin vanhasta jutusta täältä, että kutee innokkaana kansilaseihin mutta syönevät myös hanakasti omat poikasensa. Onko joku saanut näitä lisääntymään ? Ainakin luulisi, jos kudun ottaa talteen toiseen ympäristöön ja suihkuttelee sitä ?

Itselläni on Markku Varjon Akvaariokalat- kirja, joten kaipaisin nyt ihan omakohtaisia kokemuksia.


Yhdistetty kaksi ketjua. - Lisa -
527 l, 180 l, 107 l + 54 l sukarapulat, 2 kissaa ja tarantula.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”