Mitä ''aineita'' pitäisi ostaa kypsytykseen?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Innocentti
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 21:34, 16.03.2009
Sukupuoli: Nainen

Mitä ''aineita'' pitäisi ostaa kypsytykseen?

Viesti Kirjoittaja Innocentti »

Joo, olen siis viikonloppuna menossa kaupungille, joten jos vastaatte ennen lauantaita, olisi kiva. : D

Mitä aineita siis tarvitsen kypsytykseen? Voisiko joku kertoa? Ensimmäistä akvaariotani olen ostamassa.
nepis76
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2122
Liittynyt: 20:22, 19.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Porvoo
Viesti:

Re: Mitä ''aineita'' pitäisi ostaa kypsytykseen?

Viesti Kirjoittaja nepis76 »

Sä tarviit ympin sinne akvaarioon eli joko bakteeritiivistettä (Tetra SafeStart, Bio Digest Start-Up, JBL Denitrol) tai sitten sukkahousuihin multaa suoraan kukkaruukusta ja pötkö altaaseen. Vielä ei kannata ostaa kasveja eikä kaloja, koska ne kärsivät tulevasta nitriittipiikistä. Toiset käyttävät vielä hirvensarvisuolaa (hss) kypsytyksessä, joka toimii ammoniakkilisänä ja on ruokaa bakteereille. Sitten vaan humpsautellaan hiukan kalanruokaa kyytipojaksi ja avot alkaa akvaario kypsymään. Vesitesteistä kannattaa hankkia tippatesteinä ainakin nitriitti (no2) ja nitraatti (no3). Nitriittipiikin mentyä ohi voi hankkia ensimmäisiä kasveja ja sisustaa allas halutunnäköiseksi. Sitten ennen kalojen tuontia kannattaa hankkia vielä pH, GH ja KH-testit. Tällöin pystyt vielä mittaamaan akvaariosi vesiarvot ennen kalojen tuontia ja mahdollisesti niitä vielä muokkaamaan haluttuun suuntaan.

Typenkierto akvaariossa menee lyhykäisyydessään näin ammoniakki (kalankakka, yms jätökset) -> nitriitti -> nitraatti.

Sekä ammoniakki että nitriitti ovat myrkyllisiä kaloille jo pieninä pitoisuuksia. Nitraatti on noiden lopputuote, joka on myrkyllistä vasta suurina pitoisuuksina kaloille. Nitraattiarvoa saa alemmas vedenvaihdoilla (vasta kypsässä altaassa, jossa on jo kaloja).
Tupu ja 128 litraa sekametelisoppaa seuraarion muodossa
http://www.karvakasat.net
millia
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5666
Liittynyt: 16:10, 10.11.2001
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hämeenlinna
Viesti:

Re: Mitä ''aineita'' pitäisi ostaa kypsytykseen?

Viesti Kirjoittaja millia »

Osta Tetra Safe Startia, NO3- ja NO2-testit sekä ammoniakkia (kysy vaikka apteekista jos kaupasta ei löydy).
Innocentti
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 21:34, 16.03.2009
Sukupuoli: Nainen

Re: Mitä ''aineita'' pitäisi ostaa kypsytykseen?

Viesti Kirjoittaja Innocentti »

Kiitos kun jaksatte neuvoa. :D
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Re: Mitä ''aineita'' pitäisi ostaa kypsytykseen?

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Safe Sarttia en ostais missään tapauksessa,kun todennäköisesti menee rahat hukkaan kun eivät melko varmasti toimi.Biodigestiä ehdottomasti!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”