Mikä ripsimonni ?

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Anne
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 06:58, 20.01.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Mikä ripsimonni ?

Viesti Kirjoittaja Anne »

Altaaseeni tuli akvaariokauppojen myötä uusi asukas, jokin ripsimonni ilmeisesti mutta mikä ? Väritykseltään se on tasaisen vaaleahkon ruskea, vatsapuoli hieman vaaleampi, kummassakin kyljessä tällä viiksivallulla on n. sentin kokoiset tummat täplät. Pituutta tällä roikaleella on n.20cm. Todella leppoisen oloinen kaveri.
Voisiko joku ystävällisesti valaista hiukka tietoja tästä kaverista tai ainakin antaisi vinkkiä mistä saattaisi löytyä hyviä valokuvia. Niin no tietty kirjoista..Kiitos invormatsuunista :D
Liisa S
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1129
Liittynyt: 11:39, 02.11.2001
Paikkakunta: Espoo HAS, Monniklubi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Liisa S »

"Kyljissä tummat täplät" - siis yksi täplä per kylki vai enemmän? Miten kalan pään muoto, silmän koko, kiduskannen piikki ja evien koko ja muoto eroavat jostain tunnetusta ripsimonnilajista? Onko PeRan Ripsi- ja imumonnit tuttu kirja? Jos ei, mars hankkimaan heti.
arr
Member
Member
Viestit: 489
Liittynyt: 14:33, 19.01.2002
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Tampere - TAS

Viesti Kirjoittaja arr »

Kuulostaa aika lailla täpläripsimonnilta, (S. notatus). -Siis jos kyljillä on vain yksi täplä. Jos täpliä löytyy kaksi niin sitten voisi kyseessä olla paritäpläripsari(S.nummifer) tai mahdollisesti koruripsari(S.decorus).

Minäkin suosittelen lämpimästi hankkimaan tuon Rassin kirjan, todennäköisesti saat varmuuden ripsimonnisi lajista opuksen avulla. Erityisesti ripsimonniosuus on mainio, ja suomenkieli on ehdottomasti plussaa. Kirja sai minut innostumaan ripsimonneista toden teolla, ja herätti kiinnostuksen imumonneihinkin. Suositten siis kirjan hankkimista ihan omaan kirjahyllyyn!

Noita täpläripsareita oli jokin aika sitten Leppävaariossa pari todella komeaa yksilöä, teki kyllä mieli ostaa ne niin maan.....mutta kun!!

..Äh, altaita saisi meikäläiselläkin olla tälläisissä tilanteissa mieluusti muutama enemmän.
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

arr kirjoitti:Kuulostaa aika lailla täpläripsimonnilta, (S. notatus). -Siis jos kyljillä on vain yksi täplä. Jos täpliä löytyy kaksi niin sitten voisi kyseessä olla paritäpläripsari(S.nummifer) tai mahdollisesti koruripsari(S.decorus).
Mutta entäs vaalean ruskea pohjaväri? Ainakin minun täplä - ja paritäpläripsareillani on enemmänkin harmaa se pohjaväri, kuin ruskea.
Koruripsarilla taas pyrstön raidallinen väritys on aika paljastava. Jos täpliä on useita ja ne ovat reilun kokoisia, niin yksi vaihtoehto olisi vielä rengasripsimonni.
Ja hehee :twisted: jos oikein "hyvä" tuuri on käynyt, niin tuo värikuvaus sopisi minusta melko hyvin S. longirostris - söpöläiseen. Vaikka kiltti kaverihan tuo omani ainakin on, mutta altaan tilavuus saa kyllä olla reilu; tuo Annen 20 senttinen monni kun olisi vasta vauveli. 8O :D

T: Mari
Anne
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 06:58, 20.01.2002
Paikkakunta: Jyväskylä

Kiitos..

Viesti Kirjoittaja Anne »

..vastauksista. Tässä joutessani surffailin ja löysin jonkin akvaristin ( en enää muista kenen ) sivuilta täpläripsimonnin kuvan, joka muistutti aivan omaani. Erotuksena vain, että tällä kaverillani on vain yksi iso täplä molemmilla kyljillä ja väritys tosiaan vaaleanrusehtava, ehkä hiukka harmahtavampi mahan puolelta. Ikää otuksella on tietääkseni useampi vuosi, joten toivompa ettei se enää hirveesti kasva :D
Täytyy vissiin etsiä kouraan se Rassin kirja,
nimim. ripsimonneihin vasta tutustuva.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”