On vähän alkanut syyhyttää jos tuuppaisi eheimin märkä-kuivamallin meripurkin kylkeen (noin 300 litraa, odottelee asennusta vanhan pienemmän tilalle). Ilman massojahan olisi ihan mainio aaltokone mutta kannattaako harkitakaan massojen kanssa ja jos niin mitä massoja (karkeaa korallisoraa, keramiikkarinkuloita?)
Ja toinen kysymys, olisko kenelläkään hyviä ideoita meripurkin kateaineeksi, tarkoituksena estää huushollissa pörräävien lintujen tahaton suolaantuminen epäonnistuneen laskeutumisen seurauksena. Tällä hetkellä on muovitettua minkkiverkkoa mutta on vähän vetkula ja näköjään alkaa hiljalleen ruostua muovista huolimatta... Kävisköhän pulverimaalatut kukkaritilät tai jotkut ritilähyllytasot? Perinteiset peitinlasit taitaisi suolaantua sitä tahtia ettei niitä kukaan jaksa pitää puhtaana.
Ja kolmas: ettei uusi purkki läkähdy heti alkuunsa niin saattaisin myydä parvesta pois 1-3 Abudefduf oxyodonia (tai Paraglyphidodon oxyodon) jos jollekulle kelpaa. Erinäisten lähteiden mukaan vanhemmiten äkäisiä ja haalistuvat vaan eivät ainakaan vielä ole osoittaneet oireita kummastakaan. Vaihto euroihin tai korallinpaloihin. Tiedustelut mieluiten eemelillä.
M
Riutta ja wet-dry yms
Valvoja: Moderaattorit
-
- Senior Member
- Viestit: 757
- Liittynyt: 14:23, 07.02.2002
- Akvaarioseurat: FOMA (nro4)
- Viesti:
Tähän liittyen on vaan ajatuksia mitä ei kannata tehdä.
1) En tiedä mistä märkä-kuiva härvelistä on kyse, mutta mitään massoja ei kannata edes harkita jos kyse on jostain ulkosuodattimen tyylisestä (ne toimivat vaan nitraattitehtaina).
2) Älä peitä lasilla. Ongelmana ei ole suola vaan se että typpi ei pääse haihtumaan pytystä tarpeeksi tehokkaasti jos se on peitetty.
-Mikko
1) En tiedä mistä märkä-kuiva härvelistä on kyse, mutta mitään massoja ei kannata edes harkita jos kyse on jostain ulkosuodattimen tyylisestä (ne toimivat vaan nitraattitehtaina).
2) Älä peitä lasilla. Ongelmana ei ole suola vaan se että typpi ei pääse haihtumaan pytystä tarpeeksi tehokkaasti jos se on peitetty.
-Mikko
Hmm. Nyt saatan kysyä tyhmiä, mutta miten se nitraatteja sinne tuottaisi se suodatin? Nitriiteistä ja ammoniakista, vai jostain muualta? Ja eikö ole parempi, että nitriitti ja ammoniakki muuttuu nitraatiksi?mikkokoo kirjoitti:1) En tiedä mistä märkä-kuiva härvelistä on kyse, mutta mitään massoja ei kannata edes harkita jos kyse on jostain ulkosuodattimen tyylisestä (ne toimivat vaan nitraattitehtaina).
hmm. aw on kyllä aika lailla hölmö paikka.