Pitääkö lasi puhdistaa magneetti puhdistimella muutaman päivän välein vai pystyykö sillä puhdistamaan vähän paksumpaa levääki?
En osta ennen kun kuulen positiivisiä mielipiteitä magnetismista

Valvoja: Moderaattorit
Kyllä partaterä on parempi. Magneetilla lähteen melko hyvin kyllä silläkin, mutta viimeistelyt joutuu silti ainakin meillä tekemään terän kanssa.Tom22 kirjoitti:Mitäs mieltä te olette niistä magneettisista lasinpuhdistimista...ovatko hyviä tai parempi kuin sellanen "partahöylä" terä systeemi.
Pitääkö lasi puhdistaa magneetti puhdistimella muutaman päivän välein vai pystyykö sillä puhdistamaan vähän paksumpaa levääki?
En osta ennen kun kuulen positiivisiä mielipiteitä magnetismista
Ota joku kortti lompakostasi ja raappaa sillä. Meillä leväraappana on vanhaksi mennyt automaattikortti ja hyvin pyyhkii! Ei naarmuta jne.Tom22 kirjoitti:Hmmm!? Toisilla jää magneetti puhdistimesta ja toisilla raapasta naarmuja laseihin...mitähän tekisin?
En minäkään haimonnin paniikkikohtauksista mitään päättele, muttei se kuitenkaan kohtausta aina saa normaaleissa huoltotoimissa. Kyllähän se singahtelee pitkin seiniä, mutta yleensä tosiaan täysin käsittämättömistä syistä, kenenkään ei tarvitse edes olla akvaarion lähellä, kun se panikoi. Tuntuu että sitä rupeaa ahdistamaan kun allas on puolillaan vettä.Mari kirjoitti:Haimonnin paniikkikohtauksista en päättelisi magneetin sopivuudesta mitään. Haimonni saa tuollaisia paniikkikohtauksia pienimmästäkin mahdollisesta syystä, mikä onkin selitys sille miksi kaikkien aikuisten, akvaariossa kasvatettujen haimonnien turvat on kestoruvella. Harvalla on oikeasti tilaa tarjota haimonnille sen kokoista allasta, missä noita paniikkisyöksyjä voi reilu puolimetrinen kala tehdä, ilman että nenä ottaa lasiin...
Mutta se ei ole tainnut pärjätä... Ainakaan päätellen siitä, että on jäänyt noinkin kitukasvuiseksi.blackbird kirjoitti:Meidän haimonni on 25 cm ja n. 7v. vanha. Se myytiin aikoinaan pahaa aavistamattomalle aloittelijalle, mutta ihan kohtuudella sen kanssa on kuitenkin pärjätty.
Meillä on ollut joskus käytössä tiskiharja (harjalla lähtee pehmeät levät ja "toisella puolella" on joissain harjoissa kova reuna jolla saa kovatkin levät irti. Tämä reuna on tosin vain n.3 cm leveä, joten mitään isoa purkkia ei sillä puhdisteta, 128-litraisen kanssakin oli mennä hermot.S.M.R kirjoitti:Tiskiharjakin käy!
Ja on melko tehokas.
----------------Eli Tom22: jos magneettia kiinnostaa kokeilla, niin tule hakemaan ylimääräisiä meiltä!
Ois Sateenkaari02 kiva kokeilla niitä magneettejasi jos niitä voi kerta käydä vaan hakemassa, mutta tulee melko kalliiksi jos lähen täältä Oulusta niitä hakeen![]()
Saathan sä tietysti lähettää minulle joululahjan![]()
Ois kiva kokeilla niitä magneettejasi jos niitä voi kerta käydä vaan hakemassa, mutta tulee melko kalliiksi jos lähen täältä Oulusta niitä hakeenSateenkaari02 kirjoitti:Eli Tom22: jos magneettia kiinnostaa kokeilla, niin tule hakemaan ylimääräisiä meiltä!