Istutus ruukkuihin
Valvoja: Moderaattorit
-
summersrain
- Member

- Viestit: 285
- Liittynyt: 17:40, 08.10.2002
Istutus ruukkuihin
Sain (taas) hullun ajatuksen suunnitellessani mahdollisen tulevan akvaarion sisustusta. Mikäli se tuntuu hyvältä ajatukselta vielä viikkojenkin päästä eikä suurempaa kritiikkiä asiasta kuulu, niin pakko se on toteuttaa... Jos istuttaisin kasvit ruukkuihin. Ainakin suurimman osan ja jättäisin ruukut näkyviin. Niitä olisi sitten eri kokoisia ja muotoisia kasvien tarpeiden mukaan. Ja paljon... Hyvinä puolina voisi mainita piilopaikkojen lisääntymisen, keveyden verrattuna kivikasoihin, siirreltävyyden helppouden. Siirrelläänhän niitä huonekalujakin kun vanha järjestys alkaa tympimään. Lannoituksen. Ruukun pohjalle voisi laittaa vaikka savikerroksen ja hiekan rakeisuudenkin voisi valita kullekin kasville sopivaksi... Mitä olette mieltä ideasta? Ja mitä muuta materiaalia voisi käyttää kuin niitä tavallisia ruskeita saviruukkuja? Ennenkaikkea, mitä mahtaisivat kalat siitä ajatella? Tiikerinuolaisiet, leväbarbit, aavepleko, piikkisilmä. Meneekö oma uteliaisuus kalojen hyvinvoinnin edelle?
-
Mari Kurki
- Elite Member

- Viestit: 6450
- Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, HAS
Toimii kyllä, tosin miekkakasvit eivät pidemmän päälle ole pärjänneet ruukussa, kun juurilta loppuu tila kesken. Kannattaa silti laittaa hiekkaa altaaseen, jotta kaloilla on mitä möyriä.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
-
Mari Kurki
- Elite Member

- Viestit: 6450
- Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Espoo, HAS
Ei nyt ihan niinkään. Kyllä lumme ja melalehdet pärjäävät ruukussa melkein yhtä hyvin kuin pohjallekin istutettuina, vaikka molemmat kasvattavat melkoiset juuret. Ainoa minkä kanssa minulla on ollut ongelmia, on ollut miekka (tosin en muutenkaan harrasta tuota ruukkuviljelyä kovinkaan aktiivisesti).
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
-
summersrain
- Member

- Viestit: 285
- Liittynyt: 17:40, 08.10.2002
Onko tuo miekkakasvi ainoa näistä yleisimmin saatavilla olevista akvaariokasveista joka ei sovi ruukkuistutukseen? Vaikka saatoinhan tuon jo arvata. Tällä hetkellä 200 litraisesta valtaa suurimman alan kaksi ruusumiekkakasvia... Eihän saviruukuissa mitään vikaa ole. Kokoja löytyy ja sopivan hintaisiakin, mutta onko vaihtoehtoja? Esimerkiksi jotain lasipinnoitteisia saattaisin uskaltaa kokeilla jos joku vastaa myöntävästi... Pohjalle on tarkoitus laittaa kunnon kerros hiekkaa. Pysyy ruukutkin paremmin paikoillaan eikä lähde virran vietäväksi.
ruukuista
Itse olen miettinyt tuota samaa asiaa kun olen pystyttämässä turvepohjaista akvaariota taistelukaloille. Tarkoituksena olisi laittaa sinne iso nippu köynnöstäviä kasveja ja ne ei taida pysyä pelkässä turpeessa kyllä mitenkään. Ja asiasta vähän sivuun: onko kukaan kokeillut istuttaa matalia miekkakasveja pelkkään turvepohjaan?
567 litrainen - Akvaariosivuni
-
summersrain
- Member

- Viestit: 285
- Liittynyt: 17:40, 08.10.2002
Mielenkiintoinen projekti ja varmasti hankalaa saada kasvit pysymään paikoillaan kuohkeassa pohjamateriaalissa. Mutta tällainen tuli mieleen: Esimerkiksi kääpiökeihäslehden voisi kiinnittää juuristaan johonkin hyvin uppoavaan oksan palaseen ja sen saisi helposti piilotettua turpeeseen... Kai? Mitään kokemusta ei ole ja todennäköisempää on että kasvit kuolee minun käsittelyssäni ![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
anubiaksista
Anubiakset (keihäslehdet) tosiaan saa kyllä kiinnitettyä johonkin puunpalaan/kiveen, mutta en niitä meinannut tonne akvaarion pistää. Täytyy miettiä ja kokeilla, josko vaikka tosiaan noita miekkoja tai jotain melalehtiä saisi sinne mattomaisesti kasvatettua. Sitoisivat juurillaan myös sitä pohjamateriaalia paikalleen....
567 litrainen - Akvaariosivuni


