Suodattimen pesu hiekanvaihdon jälkeen

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
mystii
Starting Member
Starting Member
Viestit: 19
Liittynyt: 22:41, 14.05.2003
Paikkakunta: Hyvinkää

Suodattimen pesu hiekanvaihdon jälkeen

Viesti Kirjoittaja mystii »

Nyt on sitte puhallushiekka vaihdettu akvaariooni. Kova homma se oli mut sen arvonen! Suodatin on aika tukossa ja vesi sameeta mutta kirkastumassa. Huomenna ois tarkotus vaihtaa vesi mutta millon suodattimen uskaltaa pestä?
Ja sit ois toinen asia että kun ostaa uuden suodattimen niin onko jotain erikoista mitä pitää tehdä kun sen pistää akvaarioon? Meinaan niitä hyödyllisiä bakteeristoja suodattimessa..mitäs sitten kun niitä ei ole vielä uudessa?
sammu
Senior Member
Senior Member
Viestit: 514
Liittynyt: 22:11, 01.12.2002
Paikkakunta: Lempäälä/TAS

Viesti Kirjoittaja sammu »

Tuon suodattimen voisi huuhdella vaikka samantien tuossa akvaariossa, jolloin mahdollista bakteeristoa siirtyisi samalla hiekkaankin.

Uuteen suodattimeen voisi tietysti laittaa vanhaa pesemätöntä suodatinmateriaalia, mutta parasta olisi kai pitää noita samassa akvaariossa ainakin kuukauden samaan aikaan, jonka jälkeen toisessakin suodattimessa olisi jo jonkinmoinen bakteerikanta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”