Jos joku siis on keksinyt niksin siihen miten sen röpinän saa pois (muutoinkin kuin vetämällä johdon veke) niin vinkit otan kiitollisena vastaan
Röpisevä ääni ulkosuodattimessa
Valvoja: Moderaattorit
Röpisevä ääni ulkosuodattimessa
Onko muilla samanlaista ongelmaa Eheimin 2028:n suodattimessa kuin minulla eli suodatin pitää "röpisevää" ääntä. Olen yrittänyt kuulostella mistä se tulee ja todennut että se tulee yläosasta joten voisiko ääni tulla kenties siitä muovisesta peiteristikosta joka on koko höskän päällimmäisenä vai voisiko se virtauspallo aiheuttaa moisen häiritsevän äänen? Onko sillä virtauspallolla loppujen lopuksi kovinkaan suurta virkaa itse en sen "pomppimista" juurikaan seuraile vaan puhdistan suodattimen automaattisesti n. puolen vuoden välein. Jos se ääni tulee siitä pallosta eikä sillä ole muuta tehtävää kuin näyttää milloin suodatin on puhdistuksen tarpeessa niin lienee ihan sama vaikka ottaa kyseisen pallon kokonaan pois, vai? Massoista se ääni ei voi tulla kun "makaroonit" ovat alimmaisessa lokerikossa.
Jos joku siis on keksinyt niksin siihen miten sen röpinän saa pois (muutoinkin kuin vetämällä johdon veke) niin vinkit otan kiitollisena vastaan
Jos joku siis on keksinyt niksin siihen miten sen röpinän saa pois (muutoinkin kuin vetämällä johdon veke) niin vinkit otan kiitollisena vastaan
-
Anna-Marjatta
- Advanced Member

- Viestit: 1232
- Liittynyt: 16:43, 10.04.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Nurmijärvi
Re: Röpisevä ääni ulkosuodattimessa
Itse otin 2028 pallon pois jolloin suodatin ei pidä enää meteliä. Koeta ottaa se punainen pallo pois ja niin huomaat tilanteen varmaan.Hot kirjoitti:Onko muilla samanlaista ongelmaa Eheimin 2028:n suodattimessa kuin minulla eli suodatin pitää "röpisevää" ääntä. Olen yrittänyt kuulostella mistä se tulee ja todennut että se tulee yläosasta joten voisiko ääni tulla kenties siitä muovisesta peiteristikosta joka on koko höskän päällimmäisenä vai voisiko se virtauspallo aiheuttaa moisen häiritsevän äänen? Onko sillä virtauspallolla loppujen lopuksi kovinkaan suurta virkaa itse en sen "pomppimista" juurikaan seuraile vaan puhdistan suodattimen automaattisesti n. puolen vuoden välein. Jos se ääni tulee siitä pallosta eikä sillä ole muuta tehtävää kuin näyttää milloin suodatin on puhdistuksen tarpeessa niin lienee ihan sama vaikka ottaa kyseisen pallon kokonaan pois, vai? Massoista se ääni ei voi tulla kun "makaroonit" ovat alimmaisessa lokerikossa.
Jos joku siis on keksinyt niksin siihen miten sen röpinän saa pois (muutoinkin kuin vetämällä johdon veke) niin vinkit otan kiitollisena vastaan
-
Tapio Martimo
- Advanced Member

- Viestit: 1040
- Liittynyt: 14:48, 02.11.2001
- Paikkakunta: Vaasa / OAS
Pienemmät suodattimet (esim. Classic 2213) alkavat pitää meteliä myös silloin kun letkut käyvät tukkoisiksi. En tiedä, kuinka herkkä iso Proffa on sille, että letkuihin alkaa kerääntyä levää ym. moskaa ja virtausvastus kasvaa. Ilma toki on todennäköisin ongelman syy, mutta tarkasta myös letkut. Tiivisteet muuten käyvät hataroiksi hyvin helposti, jos niitä asentaa kuivana. Vesivaselinin käyttö jokaisessa asennuksessa varmistaa, että ongelmat pysyvät pääasissa muiden riesana.
Kokeilen häviääkö ääni kun poistan suodattimesta sen virtauspallon. Suodattimessa ei ole ilmaa sillä silloin ääni on erilainen, letkutkin vaihdoin juuri kuukausi sitten aivan uusiin joten siltä osin ei pitäisi olla ongelmaa. Eräällä ystävälläni on samanlainen suodatin ja sama ongelma myös sillä tosin ei haittaa kun kukaan ei joudu nukkumaan samassa huoneessa missä akvaario sijaitsee. Ääni on ollut alusta alkaen suodattimessa joten epäilen jospa se tulisi siitä virtauspallosta joten kokeilen viikonloppuna mitä suodatin tuumaa kun poistan sen, jos sillä siis tosiaankaan ei ole sen kummempaa virkaa kuin ilmoittaa milloin suodatin on putsauksen tarpeessa
.
-
Anna-Marjatta
- Advanced Member

- Viestit: 1232
- Liittynyt: 16:43, 10.04.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Nurmijärvi
Itse uskon samaa että vika löytyy pallosta. Meillä meni yö unet äänen takia, nyt ei enää kun pallo on poissa. Ja siitäkin on aikaa kun se poistettiin.Hot kirjoitti:Ääni on ollut alusta alkaen suodattimessa joten epäilen jospa se tulisi siitä virtauspallosta joten kokeilen viikonloppuna mitä suodatin tuumaa kun poistan sen, jos sillä siis tosiaankaan ei ole sen kummempaa virkaa kuin ilmoittaa milloin suodatin on putsauksen tarpeessa.
Jatkan tähän samaan litaniaan, Eheim prof. 2222 alkoi viime yönä pitämään kummaa rahinaa, yritin heilauttaa sitä pönttöä nyt aamusta, eikä mitään muutosta, mites toimin? Ei kai se ole nyt vaan rikki? Tähän asti on ollut tosi hiljainen, eikä mitään ongelmaa ole ollut. Olen puhdistanut sitä pari kertaa ja laittanut samalla vaseliinia tiivisteihin ja niihin paikkoihin mihin sitä voi laittaa, eikä sielläkään ole ollut mitään häikkää. Mikähän nyt sitten on tullut? Takuutakin on vielä vuosi jäljellä. Kiitokset jos jaksatte vastailla pikaisesti, etten hajota sitä enempää!
-
Kaizu
- Imperaattori

- Viestit: 2881
- Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Kuopio
- Viesti:
Meidän 2013 classicci on aina välillä innostunut pitämään rohinaa, siihen on auttanut, kun ihan kylmästi ottaa sen irti pistorasiasta hetkeksi ja tuikkaa takaisin; ilmat lähtee ja käynti tasoittuu. Täytyy seuraavan puhdistuksen yhteydessä tutkia onko kaikki mahdolliset liitokset tiiviit.Ankku123 kirjoitti:Jatkan tähän samaan litaniaan, Eheim prof. 2222 alkoi viime yönä pitämään kummaa rahinaa, yritin heilauttaa sitä pönttöä nyt aamusta, eikä mitään muutosta, mites toimin?
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
-
Jani
- Advanced Member

- Viestit: 1196
- Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
- Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Oulu
Eräs rahinan syy
Minä sain EHEIM 2028 ja 2017(mattosuodatinversio) rahisemaan sillai että menin laittamaan suodattimen imupuolen ritilän ympärille esisuodattimeksi sisäsuodattimen patruunan (tarkoitus oli estää mahdollisten sampimonnien poikasten joutuminen suodattimeen). Patruuna tukkeutui hyvin nopsaan (parissa viikossa) ja alkoi painua kasaan. Siitähän suodatin otti itseensä ja virtausteho tietenkin laski ja rohinaa alkoi kuulua. Otin esisuodattimen pois ja ongelma katosi. Jos jollakulla on tuollainen viritys ja suodatin rohisee, niin tässä siihen ratkaisu. Myös patruunan viikottainen pesu auttanee mutta on kyllä työlästä hommaa.
Oulun Akvaarioseura
http://www.oulunakvaarioseura.net/news.php
http://www.oulunakvaarioseura.net/news.php
Unohdinkin vastata tähän, että kiitos neuvosta, rahina loppui heti kun otin töpselin pois seinästä. Onneksi ei ollut mitään sen kummempaa vikaaKaizu kirjoitti:Meidän 2013 classicci on aina välillä innostunut pitämään rohinaa, siihen on auttanut, kun ihan kylmästi ottaa sen irti pistorasiasta hetkeksi ja tuikkaa takaisin; ilmat lähtee ja käynti tasoittuu. Täytyy seuraavan puhdistuksen yhteydessä tutkia onko kaikki mahdolliset liitokset tiiviit.Ankku123 kirjoitti:Jatkan tähän samaan litaniaan, Eheim prof. 2222 alkoi viime yönä pitämään kummaa rahinaa, yritin heilauttaa sitä pönttöä nyt aamusta, eikä mitään muutosta, mites toimin?
-
Kaizu
- Imperaattori

- Viestit: 2881
- Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Kuopio
- Viesti:
Loppuuhan se kun sen ottaa pois seinästäAnkku123 kirjoitti:Unohdinkin vastata tähän, että kiitos neuvosta, rahina loppui heti kun otin töpselin pois seinästä. Onneksi ei ollut mitään sen kummempaa vikaa.
Mutta ilmeisesti ei rahise enää vaikka laittoi takaisin päälle, eli hyvä näin.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
Heh, hyvä huomioKaizu kirjoitti:Loppuuhan se kun sen ottaa pois seinästäAnkku123 kirjoitti:Unohdinkin vastata tähän, että kiitos neuvosta, rahina loppui heti kun otin töpselin pois seinästä. Onneksi ei ollut mitään sen kummempaa vikaa.
Mutta alkaako se uudestaan kun sen laittaa takaisin, onkin sitten ihan eri juttu
![]()
Mutta ilmeisesti ei rahise enää vaikka laittoi takaisin päälle, eli hyvä näin.


