Pallomalja taistelukalalle

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

JukkaV
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3249
Liittynyt: 13:24, 06.11.2003
Akvaarioseurat: Turun akvaarioystävät
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tuusula ja Turku
Viesti:

Pallomalja taistelukalalle

Viesti Kirjoittaja JukkaV »

drgn kirjoitti:Olisin halukas ostamaan sellaisen pienen maljan (pallon muotoinen) johon mahtuu vettä n. 13 litraa. Mikäli omistat sellaisen, niin kerro ihmeessä.
Tarvisin maljan ennen joulua.

Ostan myös muuta tavaraa, kuten hiekkaa, kasveja yms pikkumaljaan tarvittavaa. :roll:
Hiekkaa ja vettä voit siihen laittaa, muttet mitään elävää.

Edit: Splitattu täältä.
Erityiskiinnostuksen kohteena harvinaisemmat synnyttävät hammaskarpit (tällä hetkellä kääpiö-, metalli- ja sirppihammaskarppeja ja seepralimioita) ja monniset (tällä hetkellä mustaselkä-, panda-, pikku-, sihti- ja somamonnisia).
drgn
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 19:00, 10.11.2003
Paikkakunta: rovaniemi

Viesti Kirjoittaja drgn »

Ole huoleti, asia on tarkistettu ja taistelukala viihtyy maljassa yksikseen loistavasti [;)]
Jyrki
Senior Member
Senior Member
Viestit: 624
Liittynyt: 13:20, 29.01.2003
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Jyrki »

drgn kirjoitti:Ole huoleti, asia on tarkistettu ja taistelukala viihtyy maljassa yksikseen loistavasti
Et voi olla tosissasi, että laittaisit taiston tuollaiseen "purkkiin",
jota olet ostamassa!!! 8O

Hanki ihmeessä ainakin 60 litrainen akvaario itsellesi jos haluat
taistelukalaa pitää ja ennen sitä tutustu harrastukseen kunnolla.
Noin pieneen "purkkiin" ei edes saa laittaa kalaa ja miten olit ajatellut
hoitaa suodatuksen?

Melkein samalla rahalla saat täältä myytävänäkin palstalta ihan varmasti
sen 60 litraisen akvan, joten unohda se "purkki" :frown:
maspe
Senior Member
Senior Member
Viestit: 969
Liittynyt: 15:17, 18.08.2003
Paikkakunta: Oulu, Uleåborg

Viesti Kirjoittaja maspe »

Tällainen olisi yksi mahdollisuus tuohon pallomaljaan.

Lainaus tuolta meri- ja murtovesiosaston kuvaketjusta:
Hyvät ohjeet saat seuraavasta linkistä jossa Alex on tehnyt nanoriutan isoon konjakkilasiin.
http://www.aqua-web.org/users/ealex/Nano/index.htm

Ei todellakaan mitään kalaa noin pieneen maljaan. Ethän itsekään varmastikaan halua asua leikkimökissä tai uida tiskialtaassa.
akvaario
Junior Member
Junior Member
Viestit: 142
Liittynyt: 23:27, 25.07.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulunsalo

Viesti Kirjoittaja akvaario »

Mistä tarkistit, että taistelukala muka mahtuisi noin pieneen altaaseen?
Taisto ei todellakaan mahdu noin pieneen altaaseen, vaikkei isoa tilaa tarvitsekaan 8O .
Suosittelisin myös 60l allasta taistelukalalle, niin kuin Jyrkikin sanoi.
Siellä se jo viihtyisi hyvin.
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

Varmaan ylläolevista kommenteista hoksasitkin, että tämä ei ole oikea palsta "kalamaljan" etsiskelyyn. Kannattaa mahdollisesta nipotukseen kiukustumisen tunteesta huolimatta kuitenkin kallistaa korvaansa täällä kirjoittavien ihmisten sanomisille, sillä täällä kirjoittelee koko maan akvaarioharrastajien kerma. Me välitämme kaloista, mutta myös akvaarioharrastuksen jatkumisesta ja siksi olet saanut kitkerän oloista kommenttia aikeeseesi asuttaa taistelukala lasimaljaan.
Teko olisi eittämättä eläinsuojelulain vastainen, mutta minä katson asiaa myös sinun kannaltasi. Tuollainen pallomalja on erittäin työläs hoitaa. Tiedän, koska minulla on harrastukseni ihan alkutaipaleella ollut taistokoiras sellaisessa [:I] . Taistohan ei tosiaan välttämättä tarvitse suodatinta, mutta pelkästään jo lämpötilan pitäminen vakaana noin pienessä vesimäärässä on hankalaa. Lisäksi levää on koveroista pinnoista hankala putsata ja vettä olisi vaihdettava päivittäin, jotta taistelukala pystyisi siinä elämään. Myönnän, että teoriassa on mahdollista saada taisto säilymään hengissä tuonkin kokoisessa "akvaariossa", mutta kuten sanottu työlästä se on ja edelleenkin laki sanoo ettei niin saa tehdä.
Pääset paljon helpommalla, jos ostat tosiaan sen 60 litraisen akvaarion, jolloin voit taistosi seuraksi asuttaa sinne vaikka parven värikkäitä kardinaalitetroja. Jos maljan muoto on se mikä kiehtoo, miten olisi mutterin mallinen akvaario?
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
TosiTahvo
Starting Member
Starting Member
Viestit: 23
Liittynyt: 21:07, 18.10.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Olen Täysin Samaa Mieltä!

Viesti Kirjoittaja TosiTahvo »

Just niin! Taistelukalaa ei voi laittaa noin pikkuiseen purnukkaan! Sehän olisi yhtä kidutusta! Kaikissa paikoissa lukee, että "kyllä taistikset selviävät pienessä purkissakin" mutta ei se siellä selviä! [}:)]

Toivottavasti olet ostamassa isompaa akvaariota ja sanompa vaan että se ei selviä pienessä palloakvaariossa.
ÄhÄkUttI! En ole tyhmä vaikka kyselen paljon asioista. Sehän on fiksua!
kendau
Senior Member
Senior Member
Viestit: 838
Liittynyt: 11:34, 12.02.2003
Paikkakunta: Häme

Viesti Kirjoittaja kendau »

Ja kala ei ole mikään joululahja [}:)] ! (Jos maljaa lahjaksi meinasit jollekin...)

Miten kukaan voisi laittaa elävän kalan noin pieneen purkkiin hyvällä omallatunnolla? Vai onko sitä omatuntoa lainkaan, HÄH?!?
TiHe
Rekihurja
Rekihurja
Viestit: 1926
Liittynyt: 13:00, 02.09.2002
Paikkakunta: Kuopio Finland

Viesti Kirjoittaja TiHe »

Menkääs kritisoijat ampumaan seuraavaksi akvaariotukkurit "toisissa" tukuissa kuten myös liikkeissäkin pidetään taistoja (koiraat) 1/2 litran muovituopeissa joissa on ~ puolet vettä. Vaikka vetoaisitte että se on vain väliaikaista siitä huolimatta "kultakalamaljassa" yhdellä taistolla on parempi elämä kuin puolikin vuotta tukussa tuopissa. 40 litran akvaarion minimikoko ei ole laki vaan suositus josta olen henkilökohtaisesti sitä mieltä että sekin on akvaarioksi liian pieni.
Jyrki
Senior Member
Senior Member
Viestit: 624
Liittynyt: 13:20, 29.01.2003
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Eiköhän viesti ole jo mennyt aikoja sitten perille

Viesti Kirjoittaja Jyrki »

tilli kirjoitti:Eiköhän viesti ole jo mennyt aikoja sitten perille, joten räksytyksen voi varmaan lopettaa.

Kukaan ei tosin muistanut louskuttaa siitä, että lämmittimen ja suodattimen kiinnittäminen taitaa olla mahdotonta pallomaljaan?

Varmasti pikkurahalla löytyy myös käytetty akvaario.
Olen samaa mieltä että kannattaisi jo lopettaa. Mutta mielestäni täällä täytyy sanoa näistä asioista kuitenkin selvästi, vai?

Ja jos vielä katsot minun aikaisemman viestin niin kysyin jo siellä suodatuksen järjestämisestä... :roll:
Kuten myös ehdotin isompaa, vähintään noin 60 litraista akvaariota.
TiHe kirjoitti:Menkääs kritisoijat ampumaan seuraavaksi akvaariotukkurit "toisissa" tukuissa kuten myös liikkeissäkin pidetään taistoja (koiraat) 1/2 litran muovituopeissa joissa on ~ puolet vettä. Vaikka vetoaisitte että se on vain väliaikaista siitä huolimatta "kultakalamaljassa" yhdellä taistolla on parempi elämä kuin puolikin vuotta tukussa tuopissa. 40 litran akvaarion minimikoko ei ole laki vaan suositus josta olen henkilökohtaisesti sitä mieltä että sekin on akvaarioksi liian pieni.
Ei tässä olla ketäään ampumassa, mutta täytyyhän tästä asiasta sanoa...vai?
Läksytyksen voi kyllä lopettaa, eiköhän se mennyt jo perille.
tilli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 226
Liittynyt: 13:40, 08.02.2003
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja tilli »

Tämän urbaanilegendan taistelukalan sopivuudesta pallomaljaan täytyy perustua edes joihinkin vaikka vähän vääristeltyihin faktoihin, muuten se ei voisi olla näin yleinen. Esitän omia arvauksiani, olisipa kiva tietää mikä osuu oikeaan.

1. Taisto hengittää pinnasta, joten mitään kovin hapekasta vettä ei tarvita, eikä se pidä kovin virtaavasta vedestä - tämän takia "suodatinta ei tarvita".

2. Taistelukala ei ole mikään kovin eläväinen otus, joten ei tarvitse hirveästi tilaa. ("Eikä seuraa, koska on ärhenteleväinen toisille taistouroksille...")

Tässä kuitenkin varsinainen pointtini: Eikö taistelukala tarvitse huomattavasti huoneenlämpöä lämpimämpää vettä? Tuleeko siitä mahdollisesti vielä hidasliikkeisempi ja lyhytikäisempi kylmässä vedessä? Ja voiko pallomaljaan käytännössä mitenkään kiinnittää lämmitintä?
Behemot
Senior Member
Senior Member
Viestit: 761
Liittynyt: 11:27, 23.08.2002
Paikkakunta: Järvenpää/HAS

Viesti Kirjoittaja Behemot »

Kyllä vaan tilli, taistelukala tarvitsee huoneenlämpöä paljon lämpimämpää vettä, 26 astetta on minimi. Viileämmässä vedessä sen tiedetään sairastuvan hyvin helposti. (En ole kokeillut tätä, mutta minulla on muuten vaan ollut useampi taistis).
Kuten kaikki tiedämme, suodatin ei ainoastaan hapeta, vaan myös puhdistaa vettä ja osallistuu biologisen tasapainon ylläpitoon- pelkästään taistelukalan kyky hengittää tarvittaessa ilmaa ei riitä mielestäni perusteeksi suodattimen poisjättämiseen. Sitä varten taistiksen kun tulisi kyetä neutraloimaan omat kakkansa..?
Toiseksi ongelmana on vesiarvojen heittely, jota pienessä maljassa jota on pakko siivota jatkuvasti, tapahtuu. Ei luulisi tuntuvan kovin hyvältä.
Taistiksen seurantarpeesta en osaa kommentoida, meillä taistis on elänyt aina vähän päälle satalitraisessa seura-akvaariossa, vuorovaikutuksessa muiden asukkaiden kanssa. Luulisin ettei virikkeistä ole haittaa taistiksellekaan. Eri asia on tietysti eviä nyppivät ym. seuraksi kelpaamattomat kala.

Taistelukala ei (kuten ei mikään muukaan kala) mielestäni sovi missään tapauksessa pidettäväksi maljaolosuhteissa, vaan se tarvitsee hyvin hoidetun, lajinmukaisia tarpeitaan (mm. lämpötila, vesiarvot, seura, sisustus) vastaavan akvaarion. Ei tosin välttämättä kovin suurta akvaariota, mutta kyllä se 40 l on yksinäisellekin taistikselle mielestäni ehdoton minimi.
Kell' monni on, se monnin kätkeköön
skye
Junior Member
Junior Member
Viestit: 241
Liittynyt: 14:10, 03.11.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja skye »

Eilen kirjoja selaillessa huomasin, että Aquarium atlaksessa lukee taistelukalan kohdalla akvaarion vähimmäispituutena 25 cm. 8O
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Saapihan siellä olla mitä tahansa, mutta Suomessa on MMM suositukset ja niissä miniminä on 40 litraa.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
skye
Junior Member
Junior Member
Viestit: 241
Liittynyt: 14:10, 03.11.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja skye »

En minä tarkoittanut, että Aquarium atlas olisi oikeassa. Mielestäni 40 litrainenkin on liian pieni akvaarioksi.
kit
Junior Member
Junior Member
Viestit: 98
Liittynyt: 12:37, 19.11.2002
Paikkakunta: oulu
Viesti:

...

Viesti Kirjoittaja kit »

Mitä laki sanoo pyöreästä muodosta? Käsittääkseni ainakaan lintuja ei saa pitää pyöreissä häkeissä...
Kaizu
Imperaattori
Imperaattori
Viestit: 2881
Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Kaizu »

Kaizu kirjoitti:
drgn kirjoitti:Ole huoleti, asia on tarkistettu ja taistelukala viihtyy maljassa yksikseen loistavasti [;)]
Poikkean nyt itsekin säännöistä ja annan tämän linkin ja lainauksen, jos se vaikka herättäisi ajatuksia ja omantunnontuskia.
Koirien, kissojen ja muiden pienikokoisten seura- ja harrastuseläinten pidolle asetettavat eläinsuojeluvaatimukset kirjoitti:Kalaa ei pidetä pyöreässä vesimaljassa.

Akvaariossa on vähintään 1 litra vettä kutakin enintään 5 cm mittaista kalaa
kohden ja vähintään 4 litraa vettä kutakin enintään 10 cm mittaista kalaa
kohden. Akvaariossa on vettä kuitenkin aina vähintään 40 litraa.
Enemmän tekstiä asiasta
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
Tuukkis
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1519
Liittynyt: 20:45, 24.06.2003
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tuukkis »

Jotta tämäkin asia selviää pohjamutia myöten, ottakaa yhteyttä poliisin karhukoplan akvaario-osaston yli-päällikkö Taisto Kalaseen, hän sitten neuvoo yhdessä Kalevi Kultiksen kanssa mitä niiden maljojen kanssa voi tehdä.:)
In numbers of ten the power is in one.
drgn
Starting Member
Starting Member
Viestit: 2
Liittynyt: 19:00, 10.11.2003
Paikkakunta: rovaniemi

tiedoksi

Viesti Kirjoittaja drgn »

Kiitos kommenteista. Ne opettivat paljon !

Kuitenkaan en ole luopunut maljan ostamisesta, sillä olen keskustellut ammattihenkilön kanssa joka on vakuuttanut että kala selviää ja jopa viihtyy pallomaljassa. Ja kaikki hoito/ -puhdistus ohjeet olen käynyt erittäin tarkasti läpi. Ja miksi se olisi sen kummempi joululahja, kuin esim. koiran pentu?
maspe
Senior Member
Senior Member
Viestit: 969
Liittynyt: 15:17, 18.08.2003
Paikkakunta: Oulu, Uleåborg

Re: tiedoksi

Viesti Kirjoittaja maspe »

drgn kirjoitti:kiitos kommenteista. ne opettivat paljon !

kuitenkaan en ole luopunut maljan ostamisesta, sillä olen keskustellut ammattihenkilön kanssa joka on vakuuttanut että kala selviää ja jopa viihtyy pallomaljassa. ja kaikki hoito/ -puhdistus ohjeet olen käynyt erittäin tarkasti läpi. ja miksi se olisi sen kummempi joululahja, kuin esim. koiran pentu?
Ole vaan.

Suotta neuvoa, kun ne eivät vaikuta. Koiran ostamisesta voi joku koiraharrastaja kertoa enemmän. Itse en tiedä koirista juurikaan muuta kuin, että ne haukkuu ja syövät luita. [;)]

Mikset ostanut siltä ammattihenkilöltä sitä pallomaljaa? Tällaisessa foorumissa suurin osa on tuota maljaa vastaan, joten täällä kukaan ei tule myymään sinulle sellaista. Mene suoraan akvaariokauppaan ja osta sieltä. Kokeile mitä myyjä sanoo siitä.

Jos myyjä suostuu myymään sinulle sellaisen taistoaltaaksi, niin myyjä on ammattitaidoton, jos ei myy, hän on ilmeisesti perehtynyt eläinsuojelulakiin yms. ja voi olla pätevä myjä.

Itse suosittelen 10-litraiseen lasipurkkiin isoa haukea. Tulee hyvää kun maustaa kunnolla ja laittaa kasviksia sekaan. Vettä täyteen ja uusiin hautumaan muutamaksi tunniksi. Todella hyvää! [;)]
tikkuhirviö
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1074
Liittynyt: 12:37, 10.02.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja tikkuhirviö »

Mistähän sinä olet tällaisen ammattihenkilö löytänyt, joka ei piittaa laista eikä suosituksista? Jos oikein ahkerasti etsit, löydät varmasti useammankin ammattihenkilön, jotka eivät laittaisi maljaan ensimmäistäkään kalaa.

Ja millainen ihminen antaa joululahjaksi koiranpennun? Käsittääkseni tämä on hyvä idea vain amerikkalaisissa tv-sarjoissa.
Onia
Member
Member
Viestit: 275
Liittynyt: 16:30, 24.10.2002
Paikkakunta: Pieksämäki

Viesti Kirjoittaja Onia »

En tiedä, mitä tarkoitat "ammattihenkilöllä", mutta oletan, että akvaariokauppiasta. Valitettavasti on akvaariokauppiaita, joille raha ja myynti merkitsevät enemmän kuin myytävien eläinten hyvinvointi, ja kuinka kauan asiakas saa uuden kumppaninsa seurasta nauttia.

Jos kauppias todella kaikista kalan luonnollista elinympäristöä kuvaavista tiedoista ja eläinsuojelulain määräyksistä huolimatta väittää kalan jopa viihtyvän lasimaljassa, jättäisin vierailut hänen liikkeessään sikseen; korkeintaan kävisin lukemassa hänelle eläinsuojelulakia.

Et varmaankaan halua antaa kalasi kärsiä, mutta miten aiot toteuttaa taistelukalan vaatiman tasaisesti yli 26 asteisen, puhtaan veden, sekä riittävän suojan ja virikkeet kalalle?

Entä etkö mielestäsi syyllisty selvästi eläinrääkkäykseen ja lainvastaiseen tekoon pitämällä kalaa alle 20 litran astiassa, kun lain mukaan akvaarion minimikoko on 40 litraa?

Minun mielestäni mikään eläin ei myöskään sovi joulu-, tai miksikään muuksikaan lahjaksi. Ellei lahjan saaja tiedä tarkalleen mitä saa, halua eläintä, ja halua ja pysty huolehtimaan siitä juuri oikealla tavalla koko sen elämän ajan.

Koira ei ole "kummempi" joululahja; tiedossa on yleensä onneton, ehkä pahastikin häiriintynyt koira, ja yhtä onneton omistaja. Samoin on akvaarioiden ja kaikkien muidenkin eläinten kanssa!
m-haapala
Junior Member
Junior Member
Viestit: 213
Liittynyt: 14:41, 12.07.2003
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja m-haapala »

Mitään eläintä ei pitäisi antaa perinteisenä saajalle yllätyksellisenä lahjana. Koiran tai muun eläimen voi toki hankkia jouluna tai muuna juhla-ainaka, jos sellaisen hankkiminen on suunnitteilla ja "lahjan" saaja on valmis ja motivoitunut sitä hoitamaan. Mutta kyseessä ei siis ole enää tavallinen lahja.
Suosittelen alkuperäistä kysyjää miettimään asiaa siltä kannalta, miksi kyseinen ammattihenkilö sanoo kalan viihtyvän purkissa, vaikka täällä 10 alan harrastajaa sanoo päinvastaista. On valitettava tosiasia, että kalojen ja tarvikkeiden (etenkin lääkkeiden) menekki laskisi, jos kaikki kauppiaat toimisivat kalojen luontaisia tarpeita ja vaatimuksia noudattavasti.
okanderi1
Starting Member
Starting Member
Viestit: 46
Liittynyt: 20:24, 06.10.2003
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja okanderi1 »

Siskon tyttö meinas muutama viikko sitten ostaa maljaan kultakalan. Semmosen se oli nähny Aku Ankassa. Saatiin ylipuhuttua kyllä kun näytettiin muutama kuva täyskasvusesta kalasta ja kerrottiin että se on eläinrääkkäystä.
Maaliskyy
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1201
Liittynyt: 21:21, 09.08.2003
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Maaliskyy »

Siis sinä olet käynyt kaikki hoito- ym. ohjeet tarkkaan läpi? Missä niissä sitten sanotaan että pallomalja on taistelukalalle ihan OK paikka? Lisäksi minua ihmetyttää että aiot antaa ko. hirviömäisen esineen jollekulle lahjaksi. Onko lahjan saajakin perehtynyt maljan ja taistelukalan hoito-ohjeisiin?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”