![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
Kunnon valokuva akvaariosta?
Valvoja: Moderaattorit
Kunnon valokuva akvaariosta?
Kertokaas nyt kokeneet, miten saa hyviä kuvia akvaariosta? Siis ihan sellaisia, mitä ihmisten nettisivuilla on, ei supertarkkoja lähikuvia kalasta. En keksi hakusanaa hakuun. Joku 'valokuva' generoi 4000 osumaa... Kameroita on halpa digi ja jonkinlainen perusjärjestelmä-. Voitte arvata, että eka kokeilu tuotti pelkän salaman heijastusläiskän ![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
![Embarrased [:I]](./images/smilies/icon_redface.gif)
-
- Akvaariosisustaja 2005
- Viestit: 1133
- Liittynyt: 11:54, 07.02.2003
- Akvaarioseurat: HAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Vantaa
Käytä pitkää valotusaikaa salaman sijasta, mikäli kamerastasi löytyy sellainen toiminto. Tarvitset tukevan alustan, jotta vältyt heilahduksilta. Valoituksella otetut kuvat ovat myös realistisempia väreiltään kuin salamakuvat.
Jos kuvaat salamalla, niin kuvaa viistoon sillä lailla että salama heijastuu lasista poispäin kamerasta (arvelisin että 10 asteen kulma riittää).
Jos kuvaat salamalla, niin kuvaa viistoon sillä lailla että salama heijastuu lasista poispäin kamerasta (arvelisin että 10 asteen kulma riittää).
-
- Member
- Viestit: 276
- Liittynyt: 01:23, 31.10.2002
- Paikkakunta: Oulu
Ei taida pitkällä valaistusajalla liikkuvasta kohteesta oikein "supertarkkaa" saada. Kokonaiskuvan altaasta tai kasvista saa kyllä hienosti. Kalasta ei jää kuvaan kuin värillinen viiru. Kaloja kuvattaessa lisäisin valaistusta (mikäli kalat vaan sen piilottelematta sietää) ja kasvattaisin aukon kokoa.
Uneliaat kalat
Ehkä aamulla kun kalat ovat vielä puoliunessa, ne pysyvät riittävän paikoillaan vaikka valot ovatkin jo päällä. Illalla voi samaa kokeilla sytyttämällä valot uudestaan, mutta se ehkä stressaa kaloja turhaan - tosin armeijassa räväytettiin pahuuttaan valot täysille heti aamulla ja vielä karjuttiin päälle, niin että heikkohermoisilla oli sydän kurkussa. Mikähän niitä penteleitä oikein riivasi?
_________________________
Apina on ihmisen jaloa sukua.
_________________________
Apina on ihmisen jaloa sukua.
-
- Elite Member
- Viestit: 5925
- Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
- Akvaarioseurat: TAS
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Lempäälä
Digikamera.
Digikamera on kaikkein helpoin. Saa poistaa heti epäonnistuneet ja näpsiä tuhansia kuvia, jonkun on PAKKO onnistua.
Lähikuvauksesta; kameran tarkennusjuttu on tärkeä, jos sulla ei ole kunnon tarkennusta ("zoomausta"), tuskin saat lähikuvia. (Itselläni on sellanen digi jolla pääsee 3 cm etäisyydelle kohteeseen, automaattinen tarkennus.. ) Jos ottaa salaman kera, sekin onnistuu; herkimmät kalat voivat säikkyä, mutta ajanmyötä tottuvat kuvaukseen (omat kalani tulevat oikein keikistelemään kameralle
) ja sinun tarvitsee kääntää kamera vinoon lasia pitkin, eli jos kuvaat suoraan lasia vasten, pelkkä salama näkyy kuvassa.
...Valaistuksesta; akvassa tulee olla täysi valaistus päällä, myös lisävaloja sallitaan, huone pimeä, mieluusti töllötin sammuksissa ja verhot ikkunoissa, näin ei tule heijastuksia.
Kokonaiskuva akvaariosta onnistuu ilman salamaa pidemmällä valotusajallakin, tuolloin sisältä on suht epätarkka (kun kaikki liikkuvat) Salamalla kuvatessa tärkeintä; varoa ottamasta kuvia kohtisuoraan, eli käyttää sopivaa kulmaa.


...Valaistuksesta; akvassa tulee olla täysi valaistus päällä, myös lisävaloja sallitaan, huone pimeä, mieluusti töllötin sammuksissa ja verhot ikkunoissa, näin ei tule heijastuksia.
Kokonaiskuva akvaariosta onnistuu ilman salamaa pidemmällä valotusajallakin, tuolloin sisältä on suht epätarkka (kun kaikki liikkuvat) Salamalla kuvatessa tärkeintä; varoa ottamasta kuvia kohtisuoraan, eli käyttää sopivaa kulmaa.
-
- Advanced Member
- Viestit: 3024
- Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
- Akvaarioseurat: TAS
- Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS
valokuvaus
ennenkaikkea tarvitset kärsivällisyyttä....
seuraat kala varovasti kameran kanssa ja pam kun kala pyshtyy paikoilleen
seuraat kala varovasti kameran kanssa ja pam kun kala pyshtyy paikoilleen

Vedenalaista kuvausta
Onkohan joku ottanut akvaarion sisältä kuvia. Muistelen nähneeni myynnissä sellaisia vedenpitäviä kertakäyttökameroita (jotain 15 euron kieppeillä muuan vuosi sitten). Voisi olla hauskaa hommaa kokeilla yksi rulla
, tosin ei tietenkään pitemmän päälle järkevää/edullista, kyllähän nuo kuvat näppärämmin lasin taka onnistuu. Hieman eri kuvakulmat toisaalta onnistuisi. Esim. miten olisi kuva heti pinnan tuntumasta pohjaa kohti, tai jonkin kivikon kyljestä, jolloin kolmiulotteisuutta saisi kuvaan kivasti lisää.

-
- Elite Senior Member
- Viestit: 15316
- Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
- Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
- Viesti:
Kyllähän tuollaisia kuvia kuvia saisi millä tahansa kameralla. Panee vain kameran sopivaan purkkiin tai tekee oikean kamera-akvaarion eli liimaa laseista päältä avonaisen kotelon, johon panee sitten kameran ja ei kun kuvaamaan. Tavallinen ikkunalasi kestää hyvin 10-20 cm syvyydessä. Kotelohan ei olisi suuri kooltaan.
Jos digikameraan saa suoran kuvankaappauksen tietokoneeseen, voi tietokoneen kuvaruutua käyttää etsimenä ja mahdollisesti tarkentaakin sen avulla. Videokameralla ja kauko-ohjaimella tuollainen kuvaaminen olisi hyvin helppoa.![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Jos digikameraan saa suoran kuvankaappauksen tietokoneeseen, voi tietokoneen kuvaruutua käyttää etsimenä ja mahdollisesti tarkentaakin sen avulla. Videokameralla ja kauko-ohjaimella tuollainen kuvaaminen olisi hyvin helppoa.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
-
- Advanced Member
- Viestit: 1196
- Liittynyt: 09:07, 26.09.2001
- Akvaarioseurat: Oulun akvaarioseura
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Oulu
VA kotelo
Mullahan ois se Stingray VA kotelo DV kameraan. Pitäisi upottaa se altaaseen ja ottaa LP moodissa 1,5 tuntia videota kalojen toimista. Kotelo vaan on aika iso ja ei mahtuisi ihan pieneen altaasen siten, että kalat eivät siitä häiriintyisi.
Oulun Akvaarioseura
http://www.oulunakvaarioseura.net/news.php
http://www.oulunakvaarioseura.net/news.php
Tai jos edes olisi jotain säädettävääBlue kirjoitti:Parhaita kuvia tulisi tietysti jos osaisi säätää kameraa

-
- Junior Member
- Viestit: 182
- Liittynyt: 20:41, 28.11.2003
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Vedenalaista kuvausta
Vedenalaiset kertakäyttökamerat ovat yllättävän hyviä, mutta tosiaan aika kalliita. Jos kuitenkin joskus kokeilet ideaasi niin pieni käytännön vinkki: kuvaa koko rulla samassa valaistuksessa, eli veden alla. Jos kuvaat edes muutaman kuvan tavallisessa huoneenvalossa tai ulkona ei kuvista teetettäessä tule yhtä hyviä. Periaatteessa kaikki kehityslabrat käyttävät automaattisia koneita jotka skannaavat koko rullan ennen kuvien printtaamista ja säätävät valot sen mukaan. Jos seassa löytyy muutama eroavassa valaistuksessa otettu kuva hämää se konetta tekemään kuvat hieman eri valotuksella, eikä niistä tule yhtä hyviä.Izze kirjoitti:Onkohan joku ottanut akvaarion sisältä kuvia. Muistelen nähneeni myynnissä sellaisia vedenpitäviä kertakäyttökameroita (jotain 15 euron kieppeillä muuan vuosi sitten).
Nica
Pallokaloihin täysin hurahtanut.
Pallokaloihin täysin hurahtanut.