Selviääkö albiinomonnisen poikanen?

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
BOESEFANI
Junior Member
Junior Member
Viestit: 56
Liittynyt: 14:45, 23.12.2003
Paikkakunta: HKI

Selviääkö albiinomonnisen poikanen?

Viesti Kirjoittaja BOESEFANI »

Oli mielenkiinnosta ja veden sameudesta johtuen pakko kurkata 2 vko sitten kypsyneen altaan ulkosuodattimeen (2028). Ja kas kehveliä, suotimen yläkorista löytyi albiinomonnisen poikanen. Älkää kysykö miten se sinne on päässyt.

Kypsytyksen alussa laitoin altaaseen muutaman vedensuosikin, joiden mukana kutu joutui altaaseen. Poikasia sitten haavailtiin pikkuhiljaa pois sieltä. Tuo yksi onneton on siis kestänyt ammoniakin ja nitriitimyrkytyksen. Miten se voi olla hengissä? Voiko se selvitä? Kala on eloisa ja viuhtoo menemään pitkin allasta, kun ei mitään.
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Kyllä se varmaankin selviää, jos kerran oli pirteä ja mennä viipotti tuon melkoisen käsittelyn jälkeen. [;)] Toivotaan ainakin niin :D
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
BOESEFANI
Junior Member
Junior Member
Viestit: 56
Liittynyt: 14:45, 23.12.2003
Paikkakunta: HKI

Viesti Kirjoittaja BOESEFANI »

Lisäys: Kypsytys siis ammoniakilla. Kala n 1.5kk vanha ja n 1cm pitkä.
piriki
Junior Member
Junior Member
Viestit: 190
Liittynyt: 19:29, 09.11.2003
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja piriki »

Omassa altaassani huomasin kaksi albiinomonnisen poikasta hyvän aikaa kypsytyksen jälkeen. Ovat nyt täysikasvuisia, eikä koosta voi päätellä mikä kala kuuluu myöhemmin siirrettyyn loppuparveen ja mikä on käynyt "kovennetun" läpi :mrgreen: .
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”