Mikä pleko kyseessä? (kuva)

Monnit, nuoliaiset ja muut pohjalla elävät kalat.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Mikä pleko kyseessä? (kuva)

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Nyt tarvitsen apuanne. Bongasin eräässä mainitsemattomassa yleisöakvaariossa suurehkon plekon, joka on ehdottomasti aivan liian pienessä altaassa (n. 80 l maksimissaan).
Pleko oli tumman-ja vaaleanruskean kirjava, osa laikuista oli epäsymmetrisen pyöreähköjä sekä "puolikkaan rinkelin" näköisiä. Naama oli ikäänkuin kulmikas, eli silmien hujakoilla selveästi havaitsi kulmat, kuonon päältä ei siis ollut pyöreä vaan kulmikas. Kauhean vaikea selittää. Suht kookas selkäevä ja pituutta oli ainakin se 20 cm. Pyrstö oli sellainen kuunsirpin muotoinen, miksikä sitä nyt virallisesti kutsutaan. Veikkaisin isopurjeplekoa, mutta kuvista on tosi vaikea nähdä tuota kuonon kulmikuutta. Voisko joku vahvistaa epäilyni?

Mulla saattais olla mahdollisuus pelastaa tuo pleko tuolta, mutta haluan selvittää ensin mikä sen on, jotta sille löytyy asianmukaiset olosuhteet, joko minulta tai jostain muualta.
Viimeksi muokannut maximoves, 14:49, 11.09.2004. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
Aqvaristi
Junior Member
Junior Member
Viestit: 71
Liittynyt: 15:17, 06.08.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

tuntematon pleko..

Viesti Kirjoittaja Aqvaristi »

en ole yhtään varma,mutta minulla on "omituisen" näköinen tummaleväpleko.Silläkin on epäsymmetrisia kuvioita sekä pyrstöön päin mentäessä pilkut muuttuvat "neliömäisemmiksi" 8O ...Veikkaisin tummaleväplekoa??Vaikka pleko-tuntemusta ei löydy paljoakaan...
Lopettanut a-webissä käynnin. Hyvinhyvinhyvin harvoin satunnaisesti vierailen.
Jokeri
Member
Member
Viestit: 445
Liittynyt: 22:42, 08.03.2003
Paikkakunta: Etelään Hesasta

Viesti Kirjoittaja Jokeri »

Yleisimmät isot plekot liian pienissä altaissa ovat isopurje- ja tummaleväpleko. Vaatimukset samaa luokkaa molemmilla ja odotusmitta luonnossa noin 40 - 50 cm. Minulla on kaksi tummalevää, iältään noin 15 vuotta ja eläneet elämänsä ensimmäiset 13 vuotta 210 litraisessa altaassa. Ne ovat kasvaneet uudessa, yli 800 litraisessa kodissaan pituutta lisää ainakin 5 cm. Pituutta tällä hetkellä noin 30 cm per lärvi.
Todella sympaattisia jättiläisiä. Eivät kiusaa muita kaloja, mitä nyt välillä keskenään nahistelevat ja laittavat altaan sisustuksen uuteen uskoon pyrstöllä huitoessaan. Tarvitsevat suuren kokonsa vuoksi paljon vapaata uintitilaa eli en suosittele mihinkään pieneen tankkiin niitä.
- Keittiössäni roikkuu katosta amppeli. Jossain toisaalla se löytyy pöydän äärestä -
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Arvaan sen olevan jokin purjeplekolaji, niihin ainakin suurin osa katsomistani kuvista viittaa. Vielä se ei ole mikään järjettömän kokoinen, ehkä 15-20 cm, mutta käsittääkseni voi kasvaa jopa 40 cm pitkäksi normaaleissakin akvaario-oloissa.

Täytynee katsoa mitä sen kanssa tekee, kun otan tänään yhteyttä henkilöön, joka tuota allasta hoitaa. Hänellä näet ei ole mitään kokemusta akvaarioista tai niiden hoidosta.

Onneksi hän kuulemma oikein kaipaa neuvoja, ja pääsen auttamaan kalaston valinnassa.

Samassa altaassa asuun nyt purjeplekon kanssa kaksi helmirihmakalaa, yksi keltabarbi, kaksi neontetraa, 5 tiikeribarbia ja yksi raitanuoliainen. Sisutus on kaksi isoa kiveä, yksi muovikasvi, yksi oikea jaavansaniainen windelöv-pieni sellainen ja yksi pieni kukkaruukku, johon plekokaan ei mahdu.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Kivaa yksinpuhelua, joka tapauksessa olen hankkimassa plekoallasta ja ajattelin tarjota itse tuolle pujeplekolle nyt kodin, ainakaan sen ei sitten tarvitse tuolla liian pienessä olla kauaa. Se voi olla helmipurjeplekokin...
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
Jokeri
Member
Member
Viestit: 445
Liittynyt: 22:42, 08.03.2003
Paikkakunta: Etelään Hesasta

Viesti Kirjoittaja Jokeri »

Jospa vähän osallistun monologiisi :)
Muistathan varata kalalle riittävästi tilaa. Minun mielestän minimi altaan koko yhdelle lempeälle jätille on noin 500 litraa ja siinäkin saa olla riittävästi pituutta ja syvyyttä (etulasista takalasiin). Kyllähän sinne sitten muita, pienempiä kaloja kaveriksi menee. isäksi kauheasti koristeita tai kasveja ei voi keskelle allasta laittaa, koska kala tosiaan huitoo kaiken mennessään ruokaa noutamaan tai muutoin hörheltäessään altaassa. Lisäksi ainakin tummaleväpleko rakastaa kasviksia. Sille täytyy tarjoilla riittävästi viherruokaa, jottei koko somistekasvikanta joudu sen ruokalistalle. Isopurjeesta en mene vannomaan, onko se samanlainen "salaatti" syöppö.
- Keittiössäni roikkuu katosta amppeli. Jossain toisaalla se löytyy pöydän äärestä -
Save
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1236
Liittynyt: 12:13, 26.03.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Save »

Meidän isopurje ja tummis ovat ainakin molemmat yhtä hulluina vihersafkaan :mrgreen: . Muutaman kerran viikossa kun laitat kunnon kesäkurpitsa- tai kurkkukimpaleet haarukannokkaan, niin eiköhän kasvit saa olla jotakuinkin rauhassa.
-Satu
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Kaikki tila yli 85 litran on hyvä juuri nyt tuolle kalaparalle. Tarkoituksenani on todella hommata yksi allas pääasiallisesti plekoille ihan tässä lähiaikoina.

Ja kasviksia kyllä syötän jo nyt ihan reilusti, isossa altaassa menee 2-3 kesäkurpitsan viipaletta päivässä. Siihen vielä herneet päälle, joten olen varautunut tähän. Ja plekoaltaassa nyt ei kauheasti noita kasveja tulisi olemaankaan, paitsi intianvesitähdikkiä, joka kasvaa kuin "kakkaruoho" ja sitä saavat syödä vapaasti ihan niin paljon kun maistuu jos maistuu...
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

http://personal.inet.fi/private/maximoves/IMG_0270.jpg

Tässä linkki kuvaan, jonka nappasin plekosta. Se on nyt tuolla karanteenialtaassani ja aivan "äimän käkenä" tästä kasvien paljoudesta.

Jos joku voisi auttaa kertomalla mikä pleko on kyseessä, olisi helpompi järjestää sen tarvitseman elinympäristön.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
matte78
Junior Member
Junior Member
Viestit: 60
Liittynyt: 20:21, 09.03.2004
Paikkakunta: parainen

Viesti Kirjoittaja matte78 »

taitaa olla isopurje pleko kasvaa aika järkäleeksi. itelläni on samanlainen 720 litrasessa kasvaa niin että natisee. Ja on aikamoinen sottapytty.
E pur, si muove! Ei [sensuroitu], se on muovia!
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Ei ole isopurjepleko vaan samaan sukuun kuuluva helmipurjepleko L-001, joska kylläkin kasvaa myös melkoinen järkäle.. Eli ei mielellään mihinkään alle 500L akvaarioon.. :)

Ps. Onpa kaunis yksilö, minullekkin kelpaisi!
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

No minustakin tuo on kerta kaikkiaan upean näköinen, olen aivan mykistynyt vaikkei mikään harvinaisuus olekaan. Olen töllöttänyt sitä kuin idiootti, huokaillen välillä. Näyttää harmovampyyri ja raitapuupleko niin pikkuisilta sen rinnalla. Se on hämmästyttävän hyvässä kunnossa ollakseen asustellut niin pienessä tilassa ja ilman asianmukaista ruokintaa.

Katson nyt minkälaisen altaan saa järjestettyä sille tänne kotiin ja sitten tehdään päätös mitä sen kanssa tapahtuu. Annan sen nyt huilata tuolla karanteenissa ensin, jotta tottuu altaaseen, jossa on paljon kasveja eikä liikaa stressitekijöitä kerrallaan. Olen kyllä miettinyt sen sijoittamista jollekin, jolla on todella suuri allas, mutta olis kyllä ihanaa pitää se itsekin.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
Tuukkah
Senior Member
Senior Member
Viestit: 633
Liittynyt: 12:44, 09.07.2003
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Tuukkah »

Helmipurjeplekohan tuo... itseltä löytyy kaksin kappalein.
Tiedotus kansalaisille: Tunnelin päässä näkynyt valo on kustannussyistä päätetty sammuttaa.
-Alix-
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 4264
Liittynyt: 09:49, 30.05.2002
Akvaarioseurat: HAF, HAS, SMAS, ja Ciklidistit
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -Alix- »

Oi kuinka kaunis! Tuollaisen voisi joskus hankkia kultaplekon rinnalle...
Apero
Starting Member
Starting Member
Viestit: 11
Liittynyt: 22:20, 25.06.2003
Paikkakunta: Vaajakoski

Onko se sittenkään helmi?

Viesti Kirjoittaja Apero »

hyvä että selvisi nimi, vai selvisikö, minulla on lähes samanlainen. Otin toistaiseksi itselleni, kun kaverin kaveri meinas antaa nujanukutusta... (oli myyty kuulemma yhdessä maatiaismonnisten kanssa ja ihmettelivät kun se kasvoi isommaksi? ;)) heillä allas oli 100l ja aivan liian pieni. Minunkin allas käy pieneksi, kun se tuon "poikasvaiheen" ohittaa, pitänee rempata kellari kuntoon, jotta saa isomman altaan :). Helmipurjetta itsekkin ajattelin, mutta osalla helmeistä on pyöreät täplät (kts.akvaristi 1/2003) ja tällä ns. täpit eli pieniä "suikeroita" kehossa ja suuri purje, jossa pallukat. Pyrstön kärjestä ja purjeen reunassa on yhtenäinen kellertävä juova, joten voiko se olla Helmimuunnos vai joku muu lajike?

Siis iso purje ja koko (nyt 20cm) viittaa purjeplekoihin (isopurjeen tapaisia kuvioita ei ole, joten se voitanee poistaa yhtälöstä).

Siis meillä sama kala on kuin kuvassa, mutta keltaisilla juovilla varustettuna?

Ois kiva tietää mikä on ja millaiseksi se tulee..

Apero

Ps. Kala on todella upea, ja jos se kasvaa nopeasti, eikä ole rahaa ostaa allasta, niin sitten siitä täytyy luopua, ei noin hienoa kalaa voi lopetaa (toivottavasti ko. tilannetta ei pääse syntymään olisi sääli luopua noin mahtavasta otuksesta).
"nehän kutee"
pleko_88
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3024
Liittynyt: 21:18, 27.01.2004
Akvaarioseurat: TAS
Paikkakunta: Kangasala & Tre / TAS

Viesti Kirjoittaja pleko_88 »

Apero on lähes mahdotonta sanoa vain tästänäin mikä se on. Otappa kuva, jos pystyt niin katsotaan sitten paremmin.. :D
Ilkka Takala /
Tampereen Akvaariotukku
http://www.facebook.com/akvaariotukku
maximoves
Senior Member
Senior Member
Viestit: 620
Liittynyt: 07:52, 20.01.2004
Paikkakunta: Pukkila
Viesti:

Viesti Kirjoittaja maximoves »

Nyt näyttää siltä, että olen löytänyt sopivan altaan, pituus 160 ja syvyys 50 cm, joten eiköhän tuossa ole tarpeeksi tilaa "Purtsin" uiskennella jahka täyteen mittaansa kasvaa. Onneksi altaalla ei ole hengenhätää ja sen ostankin tuossa joulukuussa. Siitä tuleekin sitten plekojen allas. Avaan tuosta uuden topicin, jossa voi spekuloida vaihtoehtoja uusiksi seuralaisiksi.
Ratsastan auringonlaskuun....

http://community.webshots.com/user/maximove
killekallek
Starting Member
Starting Member
Viestit: 5
Liittynyt: 09:38, 19.09.2004
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja killekallek »

nähdäkseni toi on L 022 muuten sama ku L 001 mutta erin värinen eli ruskee
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Monnit ja nuoliaiset”