Vielä vähän apua sinilevään

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Vielä vähän apua sinilevään

Viesti Kirjoittaja avain »

Eli vielä muutama kysymys sinilevästä, joka toista purkkiani kiusaa.

Onko valaistustauolla vaikutusta sinilevään? Kuinka pian vaikutuksen huomaa jos on?

JOku "akvaristi" sanoi kerran että (ei tällä palstalla) leviä ei saisi nyppiä kun leviävät vain enemmän. Olen nyt kuukauden verran tehnyt vähän runsaampia vedenvaihtoja ja useammin ja irroitellut aina nuo silminnähtävät sinilevät ja yrittänyt imuroida ne veden mukana pois, mutta olenko siis aiheuttanut vain levien lisääntymisen?

Haluaisin yrittää päästä levästä eroon luonnollisin keinoin, enkä vielä turvautuisi mihinkään leväntappoaineeseen.

Kierteisiä on nyt, kalat ovat miniruokinnalla (tuskin ollenkaan saavat).

Onko joku tietty lämpötila jossa sinilevä tykkää kasvaa? Onko PH 7 optimi sinilevälle.

Kalastona siis avainkirjoahvenpari, intiaaninsulkia ja partamonneja. Onnistuisinko haittaamaan levänkasvua, jos laittaisin veteen turveuutetta (laskisin pH.ta) ja laskisin lämpötilaa, vai saisinko vain aikaan kalakuolemia...

Vinkkejä tuon inhottavan leväveijarin poistamiseksi otetaan kiitollisena vastaan..
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vielä vähän apua sinilevään

Viesti Kirjoittaja memma »

avain kirjoitti:Onko valaistustauolla vaikutusta sinilevään?
Sinibakteerit käsittääkseni yhteyttävät kuten kasvit joten ainakin akvan pimentämisellä luulisi olevan vaikutusta. Tauosta en tiedä, mutta ainakin kannattaa vuorokautista valaistusaikaa lyhentää.
avain kirjoitti:Olen nyt kuukauden verran tehnyt vähän runsaampia vedenvaihtoja ja useammin ja irroitellut aina nuo silminnähtävät sinilevät ja yrittänyt imuroida ne veden mukana pois, mutta olenko siis aiheuttanut vain levien lisääntymisen?
Näin onkin tehtävä, no vedenvaihtoa lisää varauksella tosin. Sinibakteerit kun jakautuvat vinhaa vauhtia. Todennäköisesti tuo akvaristi tarkoitti että levään ei saa koskea jollei sitä sitten ime pois. Kuolevat sinilevämatot kun vapauttavat ravinteita (ja joitain myrkkyjäkin..) veteen ja tätä kautta ongelma voi pahentua.
avain kirjoitti:Onko joku tietty lämpötila jossa sinilevä tykkää kasvaa? Onko PH 7 optimi sinilevälle.
Lämpötilaan en tekisi muutoksia mutta yli seiskan pH:ssa sinilevä mieluiten kasvelee. Näin ollen pH:n alentamisella voi olla vaikutusta.

Tärkein asia sinilevän kanssa taistelussa olisi selvittää, mikä on pielessä. Sinileväähän yleisimmin esiintyy kun altaassa on ravinnekuormitusta jota kasvit eivät syystä tai toisesta ehdi/pysty käyttämään. Siis, paitsi liikaruokinta (tai liian vähäinen kasvien määrä kaloihin nähden), syynä voi olla myös vaikka liian alhainen hiilidioksidipitoisuus tai liian vähäinen kasvilannoitteen ja -ravinteiden määrä. Ja kannattaa huomioida, että varsinkin ns. liialliset vedenvaihdot voivat vaikuttaa liian alhaisen nitraattipitoisuuden nimissä. Nitraatti ei saa siis olla nolla koska tällöin kasvien kasvu tyrehtyy, ja sinibakteerit kun pystyvät ottamaan typen ilmasta niin avot.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Re: Vielä vähän apua sinilevään

Viesti Kirjoittaja avain »

memma kirjoitti: Tauosta en tiedä, mutta ainakin kannattaa vuorokautista valaistusaikaa lyhentää.
Valot syttyvät nyt aamu seitsemältä. Valaistustauko 12-14.00. Sitten valot palavat ilta puoli kymmeneen. Onkohan tässäkin vielä liikaa valoa.

memma kirjoitti: Tärkein asia sinilevän kanssa taistelussa olisi selvittää, mikä on pielessä. Sinileväähän yleisimmin esiintyy kun altaassa on ravinnekuormitusta jota kasvit eivät syystä tai toisesta ehdi/pysty käyttämään. Siis, paitsi liikaruokinta (tai liian vähäinen kasvien määrä kaloihin nähden), syynä voi olla myös vaikka liian alhainen hiilidioksidipitoisuus tai liian vähäinen kasvilannoitteen ja -ravinteiden määrä. Ja kannattaa huomioida, että varsinkin ns. liialliset vedenvaihdot voivat vaikuttaa liian alhaisen nitraattipitoisuuden nimissä. Nitraatti ei saa siis olla nolla koska tällöin kasvien kasvu tyrehtyy, ja sinibakteerit kun pystyvät ottamaan typen ilmasta niin avot.
No... allasa on siis 160ltr. Siellä asuu avainkirjoahvenparistkunta, 7kpl intiaaninsulkia ja kaksi partamonnia (+kierteisiä ja valitettavasti muutama postitorvikotilokin). Kasveja on mielestäni runsaasti. No saattaisi sinne vielä lisääkin mahtua, mutta ei varmaankaan niitä liian vähän ole..luulisin.

Vedenvaihto on kerran viikossa n.50%. Eilen tosin meni huomaamatta varmaan 80% kun innostuin imuroimaan noita leviä ja aina vaan näin uuden vihreän läikän - otampa vielä tuonkin.

Lannoitteena on PMDD jota olen laittanut nyt 10ml joka vedenvaihdon yhteydessä. Pohjahiekkaan on myös laitettu ravinnepuoikkoja (tetran jotain muistaakseni), mutta niitä ei ole nyt lisätty kuukauteen. Suurin osa altaan kasveista taitaa olla juuri niitä jotka ottavat ravinteensa suoraan lehdillään vedestä.

Ruokinta on pienennetty minimiin. Viikonloppuna ei ruokittu ollenkaan. Ei ole kovin helppoa istua sohvalla akvaarion vieressä syöden iltapalaa kun affenet tuijottavat ruisleipääsi kuono kiinni lasissa ja katsovat kuin kysyen; missäs meidän iltapala on. :mrgreen:

Joka tapauksessa ruokinta on niin minimissä, että hyvä jos jokainen saa napattua pari kolme hiutaletta tai raetta. Pohjalle ei pitäisi paljon mitään vajota.

Mitenkähän nuo kalaset (avainkirjoahvenet, inkarit ja parttikset ja kierteissarvikotilot) ottavat tuon pH:n alentamisen vaikka kuuteen? :roll:
(jos sitä turveuutetta kokeilisi siis).

Ensi viikonloppuna saan takaisin lainassa olleen vanhan sisäsuodattimen ja ajattelin laittaa sen ulkosuodattimen lisäksi porskuttamaan tuonne altaaseen ja keräämään roskia, josko se imisi myös noita irtonaisia levänrippeitä sisäänsä parremmin kuin tuo ulkosuodatin.
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja avain »

Sain lauantainaa sisäsuodattimen pörräämään altaaseen.
Perjantaina hain toiseen altaaseen lisää tikruja ja mittautin vesiarvot.

Arvot mitättiin siis viikon seisseestä vedestä.
Liuskatesti oli kyseessä...ja liuskan osat olivat ihanne vertausraitojen
mukaiset,,,, arvoja en kaikkia kirjannut valitettavasti,
mutta
pH 6,5 (hanasta tulee 7)
No2 0-1
No3 10

Kuulostaako nämä siltä, että ovat ok..
Pitänee varmaan pyytää joulupukilta lahjaksi tuollaiset testit... :mrgreen:

Jos vielä vähän jelppiä saisi... akvaario on puhdistettu lauantaina jonka jälkeen ei ainakaan vielä sinilevää ole näkyvissä.
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vielä vähän apua sinilevään

Viesti Kirjoittaja memma »

avain kirjoitti:Valot syttyvät nyt aamu seitsemältä. Valaistustauko 12-14.00. Sitten valot palavat ilta puoli kymmeneen. Onkohan tässäkin vielä liikaa valoa.
Muistaakseni valotauko kannattaa olla vähintään neljä tuntia, että siitä olisi mahdollisesti hyötyä. Levillä taitaa olla vähän hidas ajatuksenjuoksu ja eivät "ehdi" kai huomata parin tunnin taukoa. :roll:
avain kirjoitti:Vedenvaihto on kerran viikossa n.50%. Eilen tosin meni huomaamatta varmaan 80% kun innostuin imuroimaan noita leviä ja aina vaan näin uuden vihreän läikän - otampa vielä tuonkin.
Varoituksen sana näin suurista vedenvaihdoista: itselläni ongelma alkoi juuri niistä (kesällä yritin viilentää vettä vaihtamalla sitä päivittäin). -Vaikka nitraattisi tosin on kasvien kannalta ihan hyvällä mallilla, toisin kuin meillä..
avain kirjoitti:Ensi viikonloppuna saan takaisin lainassa olleen vanhan sisäsuodattimen ja ajattelin laittaa sen ulkosuodattimen lisäksi porskuttamaan tuonne altaaseen ja keräämään roskia
Itse laitoin myös sisäsuodattimen altaaseen, toivotaan että se on jokin ihmevärkki joka nyrjäyttää sinilevät lopullisesti.. [;)]
avain kirjoitti:Pitänee varmaan pyytää joulupukilta lahjaksi tuollaiset testit...
Itselläni on tavallisten lisäksi myös rautatesti ja fosfaatti. Näillä voi vähän arvioida ongelman syytä ja rautatesti antaa osviittaa myös lannoitustarpeelle. Viimeistään näiden avulla uskoin että meillä ongelman ydin on altaan liiallinen hoitaminen niukahkoon kalastoon ja ylimitoitettuun suodatukseen nähden. -No, allaskin on nuori vielä eikä siis ilmeisesti päässyt (varmaankin sen ylihoidon takia :roll: ) ihan tasapainoon. No, karanteenissa odottaa kuusi kirjoahventa, kun siirrän ne tuonne pääaltaaseen, niin luulisi nitraatin lähtevän eksponentiaaliseen nousuun :twisted:
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja avain »

Kiitos Memma.

No avainkirjoahvenet ovat olleet stressiasussaan nyt siitä lähtien kun toinen suodatin laitettiin. Ilmeisesti vähän vierastavat tuota virtausta, mutta saavat nyt luvan tottua.

Vaihdan vettä nyt sitten hieman vähemmän...vaikka 30% kerran viikossa.
Toivottavasti nuo kierteisetkin lisääntyvät ja saavat pohjan pidettyä puhtaampana. Kalat ovat olleet niin niukalla ruualla nyt pari viikkoa, että tulevat kokoajan kerjäämään ruokaa (uivat ylös odottamaan) kun altaan vierestä kävelee. Ruokailua ei siis voi vähentää enää. Eikä minulla kyllä ainakaan vielä riitä sydäntä peittää pikkuisia viikoksi mustan lakanan alle. :mrgreen:

Odotellaan taas...mutta ilmeisesti tuo nitriitti, nitraatti ja ph ovat kunnossa levien lisääntymisen estämisen kannalta?
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

avain kirjoitti:No avainkirjoahvenet ovat olleet stressiasussaan nyt siitä lähtien kun toinen suodatin laitettiin. Ilmeisesti vähän vierastavat tuota virtausta, mutta saavat nyt luvan tottua.
Meillä monniset, tetrat ja katinkullat innostuivat uudesta häristimestä suunnattomasti, mutta joudun vähän virtausta hillitsemään koska kasvit lepattavat tuulessa ja epäilemättä tulevat lehtikalat nippuuntuisivat jonnekin peräseinään :roll:
avain kirjoitti:Ruokailua ei siis voi vähentää enää. Eikä minulla kyllä ainakaan vielä riitä sydäntä peittää pikkuisia viikoksi mustan lakanan alle. :mrgreen:
Juu, ei niitä kaloja kannata nälkään tappaa. -Itse olen kohta jo valmis kokeilemaan tuota pimennystäkin :roll:
avain kirjoitti:...mutta ilmeisesti tuo nitriitti, nitraatti ja ph ovat kunnossa levien lisääntymisen estämisen kannalta?
Vesiarvosi ovat oikein hyvät. Luulen että nitraattisi saisi olla helposti moninkertainenkin ennenkuin voisi puhua "rehevöitymisestä" (joka lienee oikeampi termi liiallisen fosfaatin yhteydessä) ja ennenkuin se ehkä alkaisi kasvattaa mahdollisesti juuri sinilevää. Nitraattisi ei siis missään nimessä, ainakaan yksinään, ole syyllinen.

Kasvaako muuten sinulla mitään muuta (no sinilevähän ei ole levä) levää siellä pytyssä? Olen itse nimittäin ollut huomaavinani että levät eivät oikein kasva! En tiedä pitäisikö siitä olla vain tyytyväinen, mutta kun jotenkin tuntuu viherlevää olevan aivan luonnottoman vähän :roll: Jos saisin valita viher- ja sinilevän välillä, niin sitä vihreää mieluummin, kiitos..! Olen jo alkanut suhtautua hyvin epäilevästi intianvesitähdikkiin: jospa kaikki, jotain ihmeen kautta, on sen syytä *paranoidia iskee*. -Toisaalta sitä juuri suositellaan uusiin akvoihin koska se imee niin tehokkaasti ravinteita.. Mutta jospa liika on liikaa, sitä on tuolla miltei puoli altaallista..
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja avain »

memma kirjoitti: Kasvaako muuten sinulla mitään muuta (no sinilevähän ei ole levä) levää siellä pytyssä? Olen itse nimittäin ollut huomaavinani että levät eivät oikein kasva! En tiedä pitäisikö siitä olla vain tyytyväinen, mutta kun jotenkin tuntuu viherlevää olevan aivan luonnottoman vähän :roll: Jos saisin valita viher- ja sinilevän välillä, niin sitä vihreää mieluummin, kiitos..! Olen jo alkanut suhtautua hyvin epäilevästi intianvesitähdikkiin: jospa kaikki, jotain ihmeen kautta, on sen syytä *paranoidia iskee*. -Toisaalta sitä juuri suositellaan uusiin akvoihin koska se imee niin tehokkaasti ravinteita.. Mutta jospa liika on liikaa, sitä on tuolla miltei puoli altaallista..
Kyllä meillä muutakin löytyy. Laseihin tulee vihreää pilkkulevää (ihan omia hienoja nimityksiä) joidenkinkasvien reunoihin hapsulevää (käsittääkseni partalevää). Toisessa altaassa on vain partaleväävähän ja ei ollenkaan vihreää pilkkulevää.

Nyt kun on tuo toinen (siis sisä) suodatin tuossa apuna niin voisi vähän tuntua siltä, että ainakin sinilevän ilmaantuminen (lisääntyminen) on hidastunut...

Intianvesitähdikkiä on myös täällä 8O
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

avain kirjoitti:Kyllä meillä muutakin löytyy. Laseihin tulee vihreää pilkkulevää (ihan omia hienoja nimityksiä) joidenkinkasvien reunoihin hapsulevää (käsittääkseni partalevää). Toisessa altaassa on vain partaleväävähän ja ei ollenkaan vihreää pilkkulevää.
Hei, apua, meillä on myös tuota vihreää pilkkulevää laseissa. Siis vihreitä pieniä erillisiä täpliä, ei mitään kaunista tasaista levämattoa. (Ennen sinilevää, ja tähdikkejä, oli sitä perinteistä mattomaista).
avain kirjoitti:Nyt kun on tuo toinen (siis sisä) suodatin tuossa apuna niin voisi vähän tuntua siltä, että ainakin sinilevän ilmaantuminen (lisääntyminen) on hidastunut...
Sama täällä :mrgreen:
avain kirjoitti:Intianvesitähdikkiä on myös täällä 8O
Intialaisten salaliittoteoria nostaa taas päätään 8O
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
kylpyankka
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1565
Liittynyt: 11:38, 21.07.2004
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja kylpyankka »

memma kirjoitti:
avain kirjoitti:Kyllä meillä muutakin löytyy. Laseihin tulee vihreää pilkkulevää (ihan omia hienoja nimityksiä) joidenkinkasvien reunoihin hapsulevää (käsittääkseni partalevää). Toisessa altaassa on vain partaleväävähän ja ei ollenkaan vihreää pilkkulevää.
Hei, apua, meillä on myös tuota vihreää pilkkulevää laseissa. Siis vihreitä pieniä erillisiä täpliä, ei mitään kaunista tasaista levämattoa. (Ennen sinilevää, ja tähdikkejä, oli sitä perinteistä mattomaista).
Eikö teillä partikset napostele pilkkulevää? Taino ei sitä kai olisi, jos söisivät. :roll: Minulla oli varmaan jokaista laatua levää ennen kaloja ja nyt ei tietoakaan mistään vihreästä levästä.

Sinilevän alut katosivat kun pimensin keijulevän takia akvaarion viikoksi (kaikki muu levä katosi silloin, paitsi keijulevä). Ei mitään miellyttävää touhua, kun juuri saanut kaloja niin sitten ne laitettiin peiton alle. :|
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

kylpyankka kirjoitti:Eikö teillä partikset napostele pilkkulevää? Taino ei sitä kai olisi, jos söisivät. :roll: Minulla oli varmaan jokaista laatua levää ennen kaloja ja nyt ei tietoakaan mistään vihreästä levästä.
Kyllä meillä katinkullat sitä varmasti syövätkin, mutta annan lisäksi niille herneitä (etteivät vain innostuisi jyrsimään miekkakasveja, mitä eivät kyllä ole toistaiseksi koskaan tehneetkään), koska levää tuntuu olevan niin olemattoman vähän ettei sillä voi kukaan elää.
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja avain »

Vihreä pilkkulevä lähtee helposti pois partakoneen terällä (sellaisella vanhanaikaisella).

Nyt on kulunut viikko vedenvaihdosta ja vajaa viikko sisäsuodattimen laitosta ja luulempa, että sinilevää on muodostunut lisää viikon aikana vain ehkä puolet siitä mitä ennen sisäsuodattimen laittoa. Ehkäpä saankin sen näin kuriin. :mrgreen:

Ainakin uskallan jo vähän toivoa. :roll:
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

avain kirjoitti:Nyt on kulunut viikko vedenvaihdosta ja vajaa viikko sisäsuodattimen laitosta ja luulempa, että sinilevää on muodostunut lisää viikon aikana vain ehkä puolet siitä mitä ennen sisäsuodattimen laittoa.
Meillä on myös dramaattista parannusta näkynyt sisäsuodattimen saapumisesta lähtien. Ja tosiaankin, vesi oli aikaisemminkin kirkasta, mutta kasvien lehdille ja juurakoille laskeutui ihme höytyvää joka sitten "muuttui" sinileväksi. Nyt on kasvien lehdet puhtaat, ja ulkosuodattimenkin imuputken ritilä on puhdas lehdistä ym. roskista joten vesikin luultavasti kiertää paremmin. Eläköön, 2048! :mrgreen: -Ja kun tarkemmin miettii, niin sinileväongelma alkoi pian sen jälkeen kun siirsin vanhan 2010:n pois altaasta.. Vaikkakin sen tilalle tuli toinen ulkosuodatin, sisä-ja ulkosuodattimella on todistetusti eroa..!
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
avain
Senior Member
Senior Member
Viestit: 589
Liittynyt: 18:36, 31.05.2004
Paikkakunta: Ylöjärvi

Viesti Kirjoittaja avain »

Noh, meillä ei tuossa ole koskaan sisäsuodatinta ollutkaan, ainoastaan ulkosuodatin. Mutta totisesti toivon, että sinilevä nyt pikkuhiljaa häviäisi. :twisted:

Vedenvaihto jää nyt sunnuntaihin kun on niin paljon tässä menoa. Ei viitsi yöllä alkaa vaihtamaan. Luulen, että kuukauden sisällä voisi sen saada kuriin kun ahkerasti joka viikko poistaisi pienimmänkin näkyvät kelmuntapaisen.

Voihan olla, että noilla hankituilla kierteisilläkin on näppinsä pelissä. :mrgreen:
Tässä seurassa on parempi olla hullu kuin tervejärkinen, silloin on paljon helpompaa.
*Ninnu*
Starting Member
Starting Member
Viestit: 40
Liittynyt: 22:45, 16.12.2003
Paikkakunta: Lappeenranta

Viesti Kirjoittaja *Ninnu* »

Sain itse sinilevän kuriin seuraavilla toimilla:

- kaikki näkyvä levä imuroitiin pois
- kaikki kituuttavat kasvit pois
- POHJASTA PÖLÄHTELEVÄT POHJALANNOITTEET POIS ( olivat tulleet esiin kun hiekka vähentynyt sinilevän imuroimisen johdosta)
- lisää pohjahiekkaa + karkeampaa soraa sekaan ilmastamaan pohjaa
- KASVEJA LISÄÄ REILUSTI imemään vedestä liikoja ravinteita
(tammenlehväruoho pinnalle kellumaan, kilpukkaa, vedensuosikkeja yms. nopeakasvuisia)
- kierteiskotiloita, partiksia, leväbarbeja
- kalojen ruokinta kuriin
- nestemäistä lannoitetta 2-kertaa viikossa riittävästi
- EI LIIAN TIHEITÄ VEDENVAIHTOJA (antaa vesiarvojen tasaantua ja kasveille kehittyä nitraattia veteen ravinnoksi)
Ihminen joka ei tee virheitä ei yleensä tee mitään :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”