Akvaariosilikoonin kuivuminen!

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Matias
Junior Member
Junior Member
Viestit: 79
Liittynyt: 13:17, 06.11.2004

Akvaariosilikoonin kuivuminen!

Viesti Kirjoittaja Matias »

Miten pian akvaariosilikooni kuivuu. Ohjeessa sanottiin, että siihen menee puoli tuntia. Mun pitää täyttää se allas jo tänä iltana, joten kuivuuko se silikooni puolessa tunnissa?

Se on K-raudasta ostettua saniteetitonta silikoonia!

Mää laitoin ne silikonit puolituntia sitten ja aijon täyttää sen kohta.
Sanokaa, jos sitä ei voi täyttää!!!
250l ja 125l
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Älä täytä. "Silikoni kuivuu millimetrin vuorokaudessa."

Se siis riippuu kerroksen paksuudesta, mutta toki myös lämpötilasta sekä siitä minkälainen sauma on. Lasin välissä kuivuu hitaammin kuin avonainen makkara.

Akvaariosilikonissa on tuoreena voimakas pistävä etikkainen haju ja kun sitä ei enää lainkaan tarkastikaan nuuhkittaessa havaitse, voi olla valmista. Puoli tuntia on nahoittumisaika vasta.

Saniteetti ei ole mitään ainetta muuten, vaan viittaa saniteettitiloihin. Ns. saniteettisilikoneissa on homeenestoainetta.

Sitten on myös silikonia rautakaupoissa ilman homeenestoainetta, mutta se on erilaista kuin akvaariosilikoni. Sellaisesta muuten löytyi valmistajan sivuilta myös ohje 'ei akvaarioihin' . (K-raudan myyjä tarkisti kerran kun meinasin ostaa.) Ei kylläkään selvinnyt miksi ei, vaikkei siinä ollut homeenestoainetta.

Enkä jonkin pikkuakvaarion sillä kuitenkin uskaltaisi laittaa? Oikeanlainen silikoni on etikkaista, kuten Bostic Lasisilikoni. Siinä on ihan akvaarion kuvakin mukana.
Susamka
Member
Member
Viestit: 339
Liittynyt: 11:13, 24.03.2003
Paikkakunta: Turku/TAY ry

Viesti Kirjoittaja Susamka »

liina kirjoitti: Sellaisesta muuten löytyi valmistajan sivuilta myös ohje 'ei akvaarioihin' . (K-raudan myyjä tarkisti kerran kun meinasin ostaa.) Ei kylläkään selvinnyt miksi ei, vaikkei siinä ollut homeenestoainetta.
Minulle ja ystävälleni rautakaupan myyjä selitti että se joku homeenestoainetta sisältämätön silikoni ei sovellu sen takia akvaariokäyttöön koska siinä ei ole etikkahappoa ja siitä johtuen kuivuttuaankin liukenee akvaarion veteen. Ja sittenhän ei ole enää mitään silikonisaumaa.

Minä annoin akvaarion silikonisaumojen kuivua viikon ennen kuin täytin akvaarion vedellä.
"Eikö sen huulet kulu?", ystäväni tokaisi katsoessaan etulasia 'imppaavaa' plekoa
Matias
Junior Member
Junior Member
Viestit: 79
Liittynyt: 13:17, 06.11.2004

Viesti Kirjoittaja Matias »

Siis mää oon tehny vaan ne tukilistat akvaarioon, en ole tehnyt uutta akvaariota tai vaihtanu saumoja. Voinko täyttää sitten???
250l ja 125l
Susamka
Member
Member
Viestit: 339
Liittynyt: 11:13, 24.03.2003
Paikkakunta: Turku/TAY ry

Viesti Kirjoittaja Susamka »

Siis oletko laittanut silikonia ainoastaan akvaarion ulkopuolelle listojen kiinnitykseen? Ei siis sisäpuolelle lainkaan?

Siinä tapauksessa voi varmaan täyttääkin altaan jos silikoni ei joudu veden kanssa kosketuksiin.
"Eikö sen huulet kulu?", ystäväni tokaisi katsoessaan etulasia 'imppaavaa' plekoa
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Matias kirjoitti:Voinko täyttää sitten???
Täydellistä kuivumista olisi odotettava, koska märkä silikoni ei pidä. Sehän on vain pinnalta vähän kovettunut vasta! Sitäpaitsi puolituoreen liikuttelu ei tee välttämättä hyvää lopullisellekaan pidolle - liimaamisen alkeet. ;)


Susamka, ihmettelisin minkään silikonilaadun veteen liukenemista. Olisiko sittenkin tarkoitettu siitä mahdollisesti liukenevan jotakin ainetta veteen?
Susamka
Member
Member
Viestit: 339
Liittynyt: 11:13, 24.03.2003
Paikkakunta: Turku/TAY ry

Viesti Kirjoittaja Susamka »

Kyllä se myyjä väitti että silikoni liukenee veteen koska siinä ei ole etikkahappoa. Emme sitten tarkemmin kyselleet vaan jätimme sen laadun suosiolla hyllyyn kun akvaariolaatuakin löytyi (se toinen vaan ole reilusti halvempaa).
"Eikö sen huulet kulu?", ystäväni tokaisi katsoessaan etulasia 'imppaavaa' plekoa
HelaKammo
Member
Member
Viestit: 273
Liittynyt: 11:26, 18.12.2001
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja HelaKammo »

No on taas ollut myyjillä kaikenlaisia puheita. Kriteerit ovat ne, että silikoni ei saa sisältää homeenestoaineita ("homemyrkkyjä") ja lisäksi siitä ei saisi liueta muutakaan kaloille haitallista. Itse silikoni, jos se silikonia on, ei liukene kirveelläkään veteen, oli siinä etikkahappoa tai ei. Etikkahappo on siksi noissa, että se haihtuu ja on vaaraton, eli se etikkahappo ei ole se vaarallinen aine kaloille, kunhan silikoni kuivuu. Ja tosiaan normaalit akvaariosilikonit kuivuvat millistä muutamaan per vuorokausi, ei todellakaan kuin pölykuivaksi (siis pinta ei ole tahmea) puolessa tunnissa.

Paras kun ostaa sellaista, missä on akvaarion kuva tai jossa asia erikseen mainitaan. Joskus kun kiersin itse ostamassa, niin juuri k-raudassa ei ollut ollenkaan akvaario-Bostikkia ja myyjät eivät osanneet asiaan sanoa mitään varmaa.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”