Onhan tuo valitettavasti erittäin hankalaa yrittää kääntää vanhempien päätä akvaarioasioissa. Niistä, kun voi olla joskus todellista harmia. Itselläni on kuitenkin sujunut aina jotenkuten, vaikka muunmuassa äiti on luvannut jo pari kertaa muuttaa talosta pois, mikäli tulee vielä yksikin akvaario. Hän ei tykkää harrastuksenani lainkaan, mutta onneksi isä on myönteisempi, vaikka tosin kuuntelee liikaa äidin sanaa. Isällä itsellä kun ei tunnu olevan mitään mielipidettä..
Tällähetkellä suurin ongelma on kosteus, johon porukat aina viittaavat. Akvaarioissani on yhteensä about 1700l vettä ja kaikissa pidän myöskin kovaa lämpötilaa, sekä kansilaseja ei ole. Vettä haihtuu varmaankin 5-10l/päivä, joten varsinkin talvella tuo on todellinen ongelma. Tarkoitus olisi vielä hommata toinen hieman suurempi allas kiekoille, mutta vastaukset ovat erittäin kieltäviä kosteuden vuoksi, joka on ymmärrettävääkin..
No säästelen tässä rahaa taas yhteen uudeet kohteeseen, nimittäin kosteudenpoistolaitteeseen. Kalliitahan (300-500€) nuo ovat, mutta minkäs teet, ettei ole kohta (ensi talvena) talo homeessa.
Toisaalta vanhemmat ovat sanoneet, kun olen maininnut laitteesta, että ei ole lisäakvaarioille tilaa (vaikka on, kun on erillinen akvaariohuonekkin). Tai sitten viittaavat siihen, että ei ole tarvetta, kunaltaita on nytkin jo liikaa.. (luulevat, että kaikki voidaan tunkea samaan soppaan)..