
Eli 2028:n kanssa on ollut vähän painia viime aikoina, on ollut itselläni käytössä muutaman kuukauden ja edellisellä omistajallaan reilu vuoden.
Tämä alkoi n. kk sitten päästelemään ilmakuplia, ensin vähemmän ja sitten vähän enemmän. Sellaisia pieniä ilmakuplasuihkuja, ja välillä pari isompaa kuplaa hauskalla äänellä säestettynä. Tähän väliin ilmoitettakoon että olen aivan kahvilla näiden ulkosuodattimien kanssa.
Päätin sitten purkaa koko härvelin kun ravistelu ei tätä ilmaa poistanut. Purin, pesin, vaihdoin sen valkoisen vanun uuteen ja kokosin, ja lykkäsin takaisin käyntiin. Haittaako se että valkoinen suodatinvanu oli tarkoitettu siihen isompaan pönttööni, se oli reunoista joku puoli senttiä liian iso ja leikkasin kylmästi saksilla ylimääräisen pois? No, nyt se pörräsi noin viikon moitteetta, ja nyt alkoi kuulua sellaista lotinaa. Ihan kuin vesi lotisisi suodattimen sisällä. Sitä kuuluu ehkä parin minuutin välein välillä ja välillä ei ollenkaan. Onko tämä nyt vaarallista, mistä voisi johtua? Yritin haulla etsiä tästä aiheita mutta en löytänyt, olisin kiitollinen jos joku auttaisi. Sitä pitäisi ilmeisesti jotenkin rasvata, mutta en oikein tajunnut että mihin kohtaan sitä vaseliinia pitäisi sutia?