Lisää kaloja tähän pyttyyn?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Leeko
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 13:04, 24.09.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Lisää kaloja tähän pyttyyn?

Viesti Kirjoittaja Leeko »

Altaani on noin 100 litrainen ja asukkeina tällähetkellä 10 neonia ja 10+ sukarapua, sekä partis. mietiskelin että voisikohan tuohon vielä jotakin laittaa? Ei mielellään mitään kamalan herkkää ja vaativaa asukkia, paremminkin sellaisia jotka eivät pienestä säikähdä. Tietysti neoneita voisi ottaa vaikka 10 lisää kun tuntuvat nyt olevan kovin arkoja,( etenkin kun akvassa oli kirkkaat valot, nyt vaihdoin himmeämmän loisteputken, mutta siitähän taas kasvit eivät tykkää..) mutta mutta.. mitenkä on? olisiko kellään ehdotuksia?
Mirde
Member
Member
Viestit: 263
Liittynyt: 18:27, 27.10.2004
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja Mirde »

Mulla on 88 litraisessa 16 sinineonia, 16 rubiinitetraa, viisi piikkaria ja kymmenen sukarapua. Kiva coctail: rauhaisaa väkeä, jotka antavat toistensa olla. Joskin piikkarit saavat illalla hepulin.. :mrgreen:

Eli joku toinenkin pikkuinen tetraparvi?
88 litrainen tetra-piikkisilmä-tulisukarapu mix.
Leeko
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 13:04, 24.09.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Leeko »

Jeps. Tuo rubiinitetra olisi kyllä kiva ja kaiken lisäksi ovat vielä melko edullisiakin. :mrgreen: Olisiko kellään muita ehdotuksia? Olisi mukava kuulla muitakin vaihtoehtoja.
Mymmeli81
Senior Member
Senior Member
Viestit: 611
Liittynyt: 17:27, 06.12.2004
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja Mymmeli81 »

Neontetrojen lisääminen ei olisi lainkaan hullumpi ajatus, esim. 25-30kpl näyttäisi varsin upealta runsaskasvisessa altaassa.

Ovatko sukarapusi mitä lajiketta?
Ehkäpä jokin kääpiöahven pariskunta olisi mukava lisä altaaseesi. Ainakin keltakääpiöahventa olen nähnyt pidettävän sukarapujen kanssa samassa pytyssä. Tällöin myös neoneita voisi hankkia muutaman lisää.
Leeko
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 13:04, 24.09.2005
Paikkakunta: Mikkeli

Viesti Kirjoittaja Leeko »

Ajattelin pysytellä ihan tetra linjalla. Eli tetroihin liittyvät ehdotukset olisivat tervetulleita! :mrgreen:
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”