Lehtikalallani addiktio kupliin?

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
toukopouko
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2035
Liittynyt: 19:53, 09.03.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Lehtikalallani addiktio kupliin?

Viesti Kirjoittaja toukopouko »

Meitä hauskuttaa altaassani kullanvärinen lehtikala jolla näyttää olevan kovin kummallinen suhde uuteen kuplutuskoneeseeni. Heti kun laitoimme ilmastimen akvaan, tämä lehtikala on asettunut tiiviisti asumaan kuplaryöpyn viereen, jahtaa suullansa kuplia yli-innokkaasti ja erittäin äkäisesti häätää kaikki muut kalat (siis muutkin kuin lehtikalat) pois kuplien läheltä. Outoa :D

Kumpa ei kovin pahat ilmavaivat ressulle pukkaisi :mrgreen:
Junttis
Senior Member
Senior Member
Viestit: 771
Liittynyt: 16:05, 31.03.2004
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Junttis »

Minulla kävi samanlailla palettikalalle. Pirulaiset menivät kutemaan taas kerran ja haavin vastakuoriutuneet poikaset pois altaasta.
Naaraspalettikala alkoi sitten hoitamaan ilmastimesta lähteviä kuplia. Ajoi kaikki muut kalat pois "poikasiensa" luota. :mrgreen:

Muutaman päivän jaksoin rääkätä emoa, kunnes oli pakko ottaa ilmastin pois päältä pariksi päiväksi, jotta naaras lopettaisi moisen sekoilun.
jokelamaniac
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2040
Liittynyt: 11:12, 28.05.2004
Paikkakunta: keuruu

Viesti Kirjoittaja jokelamaniac »

Virikkeitä se tarvitsee kalakin! Kun akvaariossa ei tarvitse kamppailla olemassaolosta, voi puuhailla kaikenlaista hauskaa - luonnossa ei moisia kuplavempaimia ole!

Puolensa se on vankeudellakin, sano lehtikala kun kuplan suuhunsa nappas.
Minä juon nyt kahvia!
Mimos
Member
Member
Viestit: 473
Liittynyt: 15:24, 19.04.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kausala, Iitti

Viesti Kirjoittaja Mimos »

jokelamaniac kirjoitti: Puolensa se on vankeudellakin, sano lehtikala kun kuplan suuhunsa nappas.
*REPS* :mrgreen: Tuli heti mieleen Nemosta se kala,
joka sano:"My bubbles!My bubbles!My bubbles!
My bubbles!My bubbles!" heti kun puplakone hoitelee ilman puhalluksen. :mrgreen: :mrgreen:
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Meillä avain innostui, vinksahti jotenkin päästään, mattosuodattimen reiästä, se josta pumppu puhaltaa. Nyt se raukka on jo kolmatta päivää vahtaamassa sitä, yrittää kiertää ja ovelana hiippailla siihen, mutta aina se pirulainen ehtii ensin ja avain saa kyytiä. Epäilen sen todella menettäneen järkensä, kävi viikko takaperin tuolla suodattimen sisällä (pisaramalli), piti sitten kunnolla ommella kiinni se suodatin (neula ja siima).
Mutta aloin miettiin, kun kutua puuhailivat välissä olisko se onneton vienyt mahdollisesti poikasiaan/muniaan sinne ja nyt yrittää päästä sinne ? Kukaan ei saa mennä siihen lähellekään ja kun sattuu jotain roskaa puhaltaan niin yrittää ottaa suuhunsa. Tänään sama meno jatkuu, eli melkein mustana siinä vauhkoilee, en kyllä voi suodatinta ottaa pois, tuon kupluttimen poitaminen olisi helpompaa, mutta ei se kiinnosta. Nyt kaipaisin (tällekin) terapeuttia, kyllä olisi tuo sekopäinen taisto riittänyt "kylähulluksi" tuohon altaaseen.
paul
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3302
Liittynyt: 12:39, 15.01.2005
Sukupuoli: N/A

Viesti Kirjoittaja paul »

Meillä kun oli vielä punatimanttipoikasia niin ne ruoka-aikaan söivät tai ainakin yrittivät kaiken liikkuvan.

Suodattimen kuplia jahtasivat hulluna ja toisten pökäleitäkin vetivät suihinsa, mutta ne kyllä lensivät nopeasti suusta. Kun ruoka loppui niin ne taas rauhoittuivat ja elelivat tavalliseen tahtiin kunnes taas ruokaa tuli :)
Malawi - hietikko-biotoppi
4 x Scieanochromis fryeri iceberg
6 x Labidochromis caeruleus
jokelamaniac
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2040
Liittynyt: 11:12, 28.05.2004
Paikkakunta: keuruu

Viesti Kirjoittaja jokelamaniac »

Selvästi nää tämmöset tuo mieleen ajatuksen että kun kalalla on hieman tylsää ehkä, virikkeet vähissä - myös ne suurisuiset pedot - niin jää aikaa kaikelle oudolle harrastelulle. Selviä tapoja näille ahvenille ja labyrinteille kehittyy, osa menee ohitse mutta osa muodostuu suoranaisiksi persoonallisuudenpiirteiksi. Ajateltakoon vaikkapa taistoherrojen omituisuuksia jne.

Joku kyllä väittäny näillä sivuilla, että myös luonnonvalinnan puute - valikoimaton lisääminen - voi johtaa moisiin omituisuuksiin. Luonnossa oudosta filosofi-kalasta tulisi pian kalanruokaa. Mutta kyllä vaikkap oskari- tai pusukalajuttuja kuunnellessa ja lukiessa voi vain ihmetellä että mihinkä tuokin älykkyys ja persoonallisuus luonnossa oikein tärvääntyy...
Minä juon nyt kahvia!
aquamarina
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1451
Liittynyt: 18:46, 28.07.2005
Paikkakunta: oulu/Kempele

Viesti Kirjoittaja aquamarina »

Niin voihan se olla niinkin, että toi meidän "sekopää" onkin ns. älykkö. Raukalla kun ei ole mitään haastetta elämässä, niin sen on pitänyt itse kehitellä. Eilen vaihdoin vettä ja altaan taas täytettyä tää onneton oli siinä vahtaamassa, kun otin pumpun johdon vähäksi aikaa seinästä niin kiinnostus lopahti, eli pääsi siihen reikään liian helposti. Siellä se taas vahtaa ja vaanii, kuin kauan se sitä jaksaa ? Taistokin on niin tyhmä/hullu, että menee härnään tahallaan, näyttää evät vähän revenneiltä. Ainut joka saa mennä siihen on tämä isompi avain, joka saaki tämän pöljän siitä väliin pois.
Puruluu
Starting Member
Starting Member
Viestit: 26
Liittynyt: 18:59, 26.05.2004
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Viesti Kirjoittaja Puruluu »

kun lehtikalat eivät vielä asustaneet ikiomassa akvassaan, menivät kudut toisten kalojen suihin, ja kutuaikoina tätilehtis vahti aina myös ilmastimen kuplia huolissaan ja puolusti niitä muilta - ehkä näyttävät liikaa kurittomalta jälkikasvulta? Nythän moisia kuplia ei enää perusta jahdata, kun on oikeat pienokaiset kasvamassa.
Uuden talon pihatyöt kesken, neljä kissaa, koira, neljä akvaa, iso poni... mihin niitä etelänmatkoja enää tarvitaan?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”