 
 Kantoihini ilmestuu hattarantapaista haituvaa. Se on aika kevyttä, eli "aaltoilee virran mukana", mutta lapolla ei lähde irti kaikki, joten kannot pitää harjata. Kannot on molemmat ostettu eläinkaupasta ja keitin ne ennen altaisiin laittoa. Vanhempi kanto levättyy ehkä aavistuksen vähemmän kuin uusi. Ja levä on aika vaaleaa.
Altaita on siis kaksi, toinen 112l 80x35x40 ja toinen inan yli 30l karanteeni, jossa täplämonniset kotiutuvat nyt.
valaistus: 112l yksi putki, arcadian original tropical, karanteeni valaistuu halogeeni-lukuvalolla
suodatus:112l hydor chrystal duo ja karanteenissa eheim aquaball, joka riittää 60l asti
akvaarion hoito: ruokinta kerran päivässä, monnisille pohjatabun pala
112l on hiilari kaasukellosysteemillä, sinne lorautan myös kerran kuussa nestem. lannoitetta ja muutama kuukausi sitten (eli akvaa perustaessani) laitoin niitä 7balloja muutaman kasvin juurille.
akvaarion asukit: 112l 14kpl neontetra ja karanteenissa siis 5 kpl täplämonnisia
vesiarvot: molemmissa vesiarvot samat, pH 6,5-7 GH ja KH 3-4, 24c, nitriittiä ei ja nitraatit 5-10 mg/l
112l ongelmana myös huppukotilot, mutta onneksi niitä ei ole kovin paljon. Eli pääasia olisi saada nyt tuo ällö levä pois kannoista.
Isossa altaassa on myös kasvien lehdissä tummaa ja harmaata höttöistä levää.



 Toisaalta, bakteerithan ei kuole kylmässä, vaan lakkaa toimimasta. (Vai menikö se niin?) Keittäminen vois ehkä olla yks ratkaisu.
 Toisaalta, bakteerithan ei kuole kylmässä, vaan lakkaa toimimasta. (Vai menikö se niin?) Keittäminen vois ehkä olla yks ratkaisu.