Kyhmyotsan poikasten hoito?

Kirjoahventen hoito, ongelmat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Jerman83
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 10:39, 02.03.2006

Kyhmyotsan poikasten hoito?

Viesti Kirjoittaja Jerman83 »

Oletin että minulla olisi ollut 2 uros kyhmyä (molemmilla päässä patti). mutta nyt 3 päivää sitten ne tekivät kudun kannon seinämään.
onko mahdollista että kaksi urosta voisi laskea kudun ja vahtia niitä? ja kuinka kauan yleensä kestää että kudusta kehittyy poikaset?

Kalat näyttävät stressaantuneilta ja niiden evät on rispaantuneet ja suomuissa harmaata. Laitoin veteen vedenparannusainetta. Muut kalat ei kyllä niitä näyki kun ne on altaan kingejä :)

Jos kudusta kehittyy poikaset niin pitääkö suodattimien reikien eteen laittaa harso, verkko tms. etteivät poikaset ui suodattimeen?
pärjääkö kyhmyotsien poikaset sekaakvaariossa?
ja millä/ miten ruokin poikaset?

ekat kalanpoikaset ja vähän ulalla
nirppu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1268
Liittynyt: 14:20, 05.11.2006
Paikkakunta: Etelä-Pohjanmaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja nirppu »

Ei minun tietääkseni kaksi koirasta voi kutea, kun ei kummastakaan tule mätimunia vaan maitia. Kaksi naarasta voivat niitä munia laskea, mutta tietenkään ne eivät silloin ole hedelmöittyneitä.

Väittäisin, että sinulla on siis ainakin yksi naaras.
Jerman83
Starting Member
Starting Member
Viestit: 22
Liittynyt: 10:39, 02.03.2006

Viesti Kirjoittaja Jerman83 »

näin vähän muistelinkin.. joku kirjoitti että kyhmyt on todella suojelevaisia poikasia kohtaan, että katsellaan miten siinä nyt sitten käy. kalat mitkä voisi poikaset syödä on sitruunatetrat ja kerritetrat.
Mutta eniten huolestuttaa suodattimet. kun sinne ne poikaset imeytyy, en ole koskaan nähnyt miten kalanpoikasia hoidetaan mutta enpä erilliseen poikasaltaaseenkaan taida jaksaa ruveta laittamaan. niin ja ruokaongelmakin voi olla ongelma jos pidän ne seura-altaassa. kun muut kalat varmasti söisivät artemiat sun muut mitä sinne laittaisi.

-----------------------

mitenkäs muut jotka ovat nähneet kyhmyotsien kudun? kuuluuko pallojen olla valkoisen värisiä? tuli vaan mieleen että jos molemmat ovatkin naaraita..
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kirjoahvenet”