Reikätauti tonkijalla?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

Reikätauti tonkijalla?

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

Eli tässä näitä tietoja ekaks...
- 400L allas, giant valaisin 2x65w, project ulkosuodatin 1000l/h, 25 asteinen vesi, 2-3vkon välein vaihdan 1/3 vettä. Kovetan vettä aqua dur plussalla. Eläinkaupan setä sanoi että ruokalusikallinen sataa litraa kohti on sopiva määrä jauhetta. (?)Kasveja ei ole, kun kalani niitä niin innokkaasti ovat aina repineet.. Ilmastin kivi on käytössä.
- ruokin niitä verimadoilla, tetra prolla, tetra cichlid stickseillä. Joskus annan jauhelihaa ihan pikkuisen ja pikku hivenet kanasuikaleista. (siis toki maustamattomia ja raakoja)
- asukkeina minulla on siellä 1 iso helmiäistonkija, 2 papukaija ahventa, 2 tulisuuta(todella agressiivisiä!), 2 pientä avainkirjoahventa ja muutama partamonni sekä levännuolija.

Lähdin 3vkoa sitten matkoille, isäntä jäi kalojen hoitajaksi. Iso kala oli lakannut syömästä muutama päivä lähtöni jälkeen. Viikko sitten reissusta tullessani huomasin sitten sillä reikiä päässä ja se hengittää raskaan näköisesti. On tullut myös semmoisia patteja, silmän ympärille. Kylkiviivan kohdallakin näkyy kuin suomuja olisi irtoamassa. Välillä se hankaa itseään kantoon ja ui keinuvasti. Kala on apaattisen oloinen ja laihtunut paljon. Muillakin ahvenilla näkyy (paitsi avainkirjoahvenilla) näkyy pikkureikiä päässä, mutta ne syövät kyllä hyvin ja ovat virkeän oloisia.
Tämä on ensimmäinen kerta ikinä kun mitään tuommoisia sairauksia tulee minun kaloille. Olen jo ihan hädissäni rakkaan kalani vuoksi.. Mitä voisin tehdä vai onko tämä nyt tässä? :-(
:)
cichlid
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 17:04, 08.10.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kajaani / Oulu

Viesti Kirjoittaja cichlid »

Reikätauti on paljon mahdollinen, näkemättä vaikea sanoa varmasti. Valitettavasti tuota nisäkkäiden lihaa ei saisi kaloille antaa lainkaan. Eihän kalat syö sitä luonnossakaan ja niiden elimistö ei ole luotu nisäkkäiden valkuaista sulattamaan. Seurauksena on mm. maksan rasvoittuminen ja kalan ennenaikainen kuolema. Mieluummin sitten kirjoahvenille tuota räkmixiä, aitoja luonnon matoja tai muuta pakasteruokaa.
720 + 125 litraa (ja tyhjillään 240 + 40 litraa)
BadGirl
Junior Member
Junior Member
Viestit: 93
Liittynyt: 19:26, 21.01.2007
Paikkakunta: Helsinki/Vantaa

Viesti Kirjoittaja BadGirl »

Juu kyllä noi oireet minusta reikätautiin viittaa.

Asiasta kolmanteen, miksi vaihdat vettä niin harvoin? Ja kun vaihat niin harvoin niin miksi vaihat niin vähän kerrallaan?

En tiiä onko toi ihan ok metodi, mutta ite vaihan vettä kerran viikossa ja noin puolet tai vähän alle puolet kerralla..
-Nora
-Kahden Aksolotlin valtakunta 500L ja Kimalaispallokalojen ja partamonnien 250L koti-
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

tonkijan reikätauti vai mikä lie..

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

Kävin äsken eläinkaupassa ja kerroin myyjälle kalan oireet. Se antoi sellaista kuin sera med Protazolia. Kuulema tehoaa loisiin jotka liittyy reikätautiin. Oli sellaista litkua, pikkupullossa. Vesi meni vihreän sävyiseksi, ei kuitenkaan sameaksi. Ohjeessa oli että 24h päästä vaihtaa 80%vedestä.. Aloin vaan miettimään tarviikohan minun sitten ottaa kalat pois altaasta jos niin paljon vaihdan sitä vettä?
kysyit että miks vaihdan vettä niin harvoin ja vähän.. No siksi kun akvaariota ostaessani myyjä sanoi, että parin viikon välein kolmannes riittää. Mutta jospa koittaisin vaihtaa sit useammin ja enemmän. Ei siitä varmaan haittaakaan olisi.
Jospa se lääke alkaisi puremaan. :roll:
:)
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

Lykkyä tykö, tosin reikätaudin paraneminen ei ole läheskään itsestäänselvyys,

http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... sc&start=0
/jari
Mörrikkä
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1508
Liittynyt: 10:33, 19.07.2006
Akvaarioseurat: JAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: JKL
Viesti:

Re: tonkijan reikätauti vai mikä lie..

Viesti Kirjoittaja Mörrikkä »

kenneattunen kirjoitti: Ohjeessa oli että 24h päästä vaihtaa 80%vedestä.. Aloin vaan miettimään tarviikohan minun sitten ottaa kalat pois altaasta jos niin paljon vaihdan sitä vettä?
kysyit että miks vaihdan vettä niin harvoin ja vähän.. No siksi kun akvaariota ostaessani myyjä sanoi, että parin viikon välein kolmannes riittää.
Ei niitä kaloja sieltä pois tarvitse haavia. Noissa vedenvaihdoissakin kannattaa ottaa huomioon altaan kalasto ja sinulla on isoja ahvenia, jotka sotkevat aika lailla. Vettä kannattaa vaihtaa viikoittan ainakin 1/3 tai puolet.
Meillä on yhdessä altaassa kaksi oskaria + plekoja ja niiltä jos jättäisin viikoittaiset vedenvaihdot pois niin olisi varmasti huonot vesiarvot. Kaikkein paras tietysti olisi jos tuon reikätaudin pystyisi ehkäisemään ennalta eli vedenvaihdot kuntoon ja monipuolista ruokaa kaloille. Toivottavasti kalasi selviävät.
cichlid
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 17:04, 08.10.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kajaani / Oulu

Viesti Kirjoittaja cichlid »

Ei kyllä tuo Protozol tehoa reikätautiin. Se on yksisoluisia, ulkoisia loisia vastaan oleva lääke, esimerkkinä pilkkutauti. Reikätauti kun ei parane ulkoisia oireita hoitamalla, kokemusta on usean oskarin kanssa asiasta.
720 + 125 litraa (ja tyhjillään 240 + 40 litraa)
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

tonkijan reikätauti vai mikä lie..

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

no mitäs lääkettä sitten suosittelisit minun kokeilevan jos se ei tuostaan tokene nyt? Ja kuoleeko se kala varmasti siihen? NYt aamulla kun katsoin altaaseen, ei se ainakaan pahemman näköinen ollut. Samanlaisena apaattisena kuin nyt muutenkin on ollut. voi että...
:)
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Koska reikätaudin aiheuttaja on tuntematon, niin siihen ei täsmälääkettä ole.
Yksisoluisiin sisäloisiin saattaa jotain lääkettä olla, mutta ovatko ne aiheuttajia?

Ruoan monipuolistaminen ja veden laadun optiminti ovat ne parhaat "lääkkeet". Reikätautiahan on epäilty myös eräänlaiseksi puutostilaksi.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
cichlid
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 17:04, 08.10.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kajaani / Oulu

Viesti Kirjoittaja cichlid »

Näihin yksisoluisiin sisäloisiin (jos niitä on) kannattaa hommata ihan apteekkilääke metronidatsolia. Kauppanimiä ovat esim. Trikozol, Elyzol ja Flagyl. On antibiootti, jota ihmisillä käytetään lähinnä erilaisiin alkueläin- ja anaerobi-infektioihin (esim. trikomonas, syvät hammasinfektiot sekä suolistoinfektiot). Yleensä myynnissä tabletteina, vahvuudet 400 tai 500 mg. Ainoa ongelma voi olla lääkkeen saatavuus, vaatii reseptin. Itselle onneksi reseptin hommaaminen helppoa työpaikan puolesta.

Turvallinen annostelu akvaarioon on 400 mg/100 litraa vettä, hoidon kesto neljä päivää. Tabletit murskataan ja liuotetaan veteen. Hoidon päätyttyä runsas vedenvaihto. Suodattimet olivat minulla päällä koko hoidon ajan, yksikään kala ei kärsinyt hoidosta eivätkä nitriitit lähteneet nousuun. Metronidatsoli on suhteellisen turvallinen lääke. Jokainen hoitoalan koulutuksen saanut tietää sen vakavimman haittavaikutuksen eli aiheuttaa antabusreaktion yhdessä alkoholin kanssa.

Yksi metronidatsolilla hoitamani oskari on hengissä. Reikiä oli alkanut pään seudulle tulemaan. Annoin tuon hoidon ja sitten vaan urakalla tuota räkmixiä, jota en voi lakata ylistämästä. Nyt reiät ovat hävinneet ja oskari voi mitä parhaiten. Olen kuitenkin vahvasti sitä mieltä, että kunnon ruoka ja hyvä vesihygienia ovat parhaat reikätaudin ennaltaehkäisykeinot.

Valitettavaa, että akvaariokaupassa myydään noita vääriä lääkkeitä tietämättä mistään mitään. Tämäkään hoito ei takaa mitään, ensimmäisen kerran sain tällä keinoin kuitenkin itse pelastettua kalan varmalta kuolemalta, mikään muu hoito sitä ennen ei ole tehonnut millään lailla. Ja annoin tämän hoidon silloin, kun kala ei ollut vielä menettänyt ruokahaluaan, vaan ne reiät olivat haaittavissa. Ruokahalunsa jo menettänytta ja yleiskunnoltaan heikentynyttä kalaa taitaa olla mahdotonta pelastaa.
720 + 125 litraa (ja tyhjillään 240 + 40 litraa)
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

Lääkityksen ongelma on se, että pitäisi tietää mikä taudin aiheuttaa.
- Jos reiät ovat sisäloisien aiheuttamia, flagyl, hexa-ex, flubenol tai jopa valkosipuli voi auttaa.
-Jos taasen vitamiiniköyhän ruuan, niin vitamiinipitoisempi ruoka.
- Yleiseen stressiin voi auttaa se vedenvaihtojen lisääminen jne.
- Jos reikätauti on kalatubin kylkiäinen, niin huonolta näyttää.

Esimerkiksi Hexa-ex kuuri on tosi kallis ja tehokin kyseenalainen. Raadollisesti ajateltuna kuuri maksaa enemmän kuin kalojen arvo ja parantuminen jokseenkin epävarmaa. Itse tekisin sun tilanteessa siten, että tekisin vitamiinipitoista räkmiksiä johon on sekoitettu muutama kynsi valkosipulia. Lämmöt ylös (>30deg) altaassa, runsaat vedenvaihdot ja pari viikkoa pelkästään tätä ruokaa. Jos paranee niin hyvä, jos ei niin sitten kaikki reikäpäät pois altaasta ja jonkinaikaa kirjoahvenvapaata harrastamista.

Ja ehdottomasti jauheliha pois ruokavaliosta, huonosti sulava jauhelihamössö on mitä parhain keino kasvattaa kalojen suolistossa loisia.
/jari
cichlid
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 17:04, 08.10.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kajaani / Oulu

Viesti Kirjoittaja cichlid »

Siinähän se ongelma onkin, kuten myös jarvij usein sanonut: kun aiheuttajaa ei tiedetä! Itse ajattelin viimeksi, että nyt kaikki peliin ja hommasin työkaverilta tuon Elyzol-reseptin heti kun reiät huomasin. En minä tiennyt, oliko oskarilla sisäloisia vai ei, ajattelin vaan että nyt tehdään kaikki mitä tehtävissä on. Räkmixiä jauhettiin pussikaupalla ja Fishtaminia jokaiseen räkmixpalaan tiputeltiin vielä ennen ruokkimista. Alle kuukaudessa reiät olivat hävinneet. En tiedä auttoiko asiaa enemmän tuo lääke vai räkmix ja vitamiinit. Pääasia, että kala on loistokunnossa.

Se jauheliha tosiaan ehdottomasti pois, samoin broileri. Tuollainen vääränlainen ruoka vain lisää tuota kalan suoliston siimaeliökantaa.
720 + 125 litraa (ja tyhjillään 240 + 40 litraa)
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

cichlid kirjoitti:Näihin yksisoluisiin sisäloisiin (jos niitä on) kannattaa hommata ihan apteekkilääke metronidatsolia. Kauppanimiä ovat esim. Trikozol, Elyzol ja Flagyl. On antibiootti, jota ihmisillä käytetään lähinnä erilaisiin alkueläin- ja anaerobi-infektioihin (esim. trikomonas, syvät hammasinfektiot sekä suolistoinfektiot). Yleensä myynnissä tabletteina, vahvuudet 400 tai 500 mg. Ainoa ongelma voi olla lääkkeen saatavuus, vaatii reseptin. Itselle onneksi reseptin hommaaminen helppoa työpaikan puolesta.

Turvallinen annostelu akvaarioon on 400 mg/100 litraa vettä, hoidon kesto neljä päivää. Tabletit murskataan ja liuotetaan veteen. Hoidon päätyttyä runsas vedenvaihto. Suodattimet olivat minulla päällä koko hoidon ajan, yksikään kala ei kärsinyt hoidosta eivätkä nitriitit lähteneet nousuun. Metronidatsoli on suhteellisen turvallinen lääke. Jokainen hoitoalan koulutuksen saanut tietää sen vakavimman haittavaikutuksen eli aiheuttaa antabusreaktion yhdessä alkoholin kanssa.

Yksi metronidatsolilla hoitamani oskari on hengissä. Reikiä oli alkanut pään seudulle tulemaan. Annoin tuon hoidon ja sitten vaan urakalla tuota räkmixiä, jota en voi lakata ylistämästä. Nyt reiät ovat hävinneet ja oskari voi mitä parhaiten. Olen kuitenkin vahvasti sitä mieltä, että kunnon ruoka ja hyvä vesihygienia ovat parhaat reikätaudin ennaltaehkäisykeinot.

Valitettavaa, että akvaariokaupassa myydään noita vääriä lääkkeitä tietämättä mistään mitään. Tämäkään hoito ei takaa mitään, ensimmäisen kerran sain tällä keinoin kuitenkin itse pelastettua kalan varmalta kuolemalta, mikään muu hoito sitä ennen ei ole tehonnut millään lailla. Ja annoin tämän hoidon silloin, kun kala ei ollut vielä menettänyt ruokahaluaan, vaan ne reiät olivat haaittavissa. Ruokahalunsa jo menettänytta ja yleiskunnoltaan heikentynyttä kalaa taitaa olla mahdotonta pelastaa.
Niin ja "metron" tapauksessa akvaarion lämmöt mahdollisimman ylös. Itse pääsin parempiin tuloksiin murskaamalla niitä räxmixin sekaan ja syöttämällä hoidon aikana kaloja pelkästään tällä metromixillä. Metro+korkeat lämpötilat ei ollut kovin hyvä yhdistelmä leviksien eikä nuoliaisten kannalta, verkkonuoliaiset reagoivat heti flagyltabletin liuettua (kouristelivat ja yksi myös tipahti)
/jari
cichlid
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1084
Liittynyt: 17:04, 08.10.2006
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kajaani / Oulu

Viesti Kirjoittaja cichlid »

Minulla taas levikset ja verkkonuoliaiset eivät olleet hoidosta millänsäkään. Tosin lämpö oli siinä vakiossa eli 26 asteessa, en nostanut sitä.
720 + 125 litraa (ja tyhjillään 240 + 40 litraa)
Save
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1236
Liittynyt: 12:13, 26.03.2003
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Save »

Lääkityksen kanssa kannattaa sitten olla tarkkana (koskee myös kaupallisia lääkkeitä): huolehtia oikeasta annostuksesta ja ilmastuksesta yms.

Joskus oireyhtymä näyttäisi olevan niin monen asian summa, ettei aiheuttajaa löydetä ja kalat pysyvät reikätautisina. Tämä ei liene kuitenkaan kovin yleistä.

2 vuotta sitten kirjoitin tuossa JJVI:n linkkaamassa ketjussa epätoivoisista reikätaudin parannusyrityksistäni. Tällä hetkellä mainitsemistani kirjoahvenista jäljellä ovat vannekirjoahvenet ja yksi lehtikala. Vanteilla on yhä ajoittain reikätaudin oireita (ja noita hyytelöfinnejä ja kidusten limoittumista koiraalla) mutta silti ne porskuttavat ja kutevatkin jo korkeasta iästään huolimatta.

Meillä on sellainen ihmeellinen symbioosi koirasvanteella ja haarniskamonneilla, että kun vanteen kidukset alkavat limoittua ja oirehtia (muodostuu mm. kuollutta? kudosta), se laskee päänsä alas tai jopa asettuu miltei kyljelleen pohjalle 8O ja monnit putsaavat kuolleen ihosolukon pois. Tämä on hyvin erikoinen tapahtuma mutta ilmeisesti se helpottaa kalan oireita. Ainakin se suorastaan janoaa tätä käsittelyä.
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

nyt taitaa kaikki ruveta menemään metsään.. se lääke jonka ostin eläinkaupasta, ei tietenkään auttanut mitään. ostin myös vitamiinia ja veden parannusainetta. vesiä olen nyt vaihdellut paljonkin, mutta iso kala(nimeltään Mulderi!) vaan huonontuu ja reikiä tullut lisää kovasti. Ja kaikki kalat näkyy niinkuin haukkovan henkeään. papukaija ahvenet ovat haalistuneet ja nekään eivä syö enää mitään.
Minulla ei ole tällä hetkellä mitään vesitestejä, pakko käydä ma ostamassa sellainen. Aloin jo miettimään, jos mikään ei auta niin mikähän olis paras konsti päästää kalat kärsimyksistään.. :cry: ?
Suodattimen olen viimeksi pessyt tammikuussa. Kamalan stressaava tämä tilanne, varmaan tulee itsellekin kohta reikiä päähän. (ellei niitä ole jo) :roll:
:)
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Kalojen lopettaminen, jos siihen tulet päätymään: http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/hyvia.php

Reikätautiin ei todellakaan ole lääkitystä, joskin lämpötilan nosto ja jotkin hoitoaineet, voivat vaikutta reikien (ulkoisten oireiden) häviämiseen. Sinällään kala ei parane. Reiät voivat uusia toistuvasti. Toki tuokin riippuu reikätaudin tyypistä ja todellisista (toistaiseksi tuntemattomista) aiheuttajista.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

jarvij kirjoitti:Kalojen lopettaminen, jos siihen tulet päätymään: http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/hyvia.php

Reikätautiin ei todellakaan ole lääkitystä, joskin lämpötilan nosto ja jotkin hoitoaineet, voivat vaikutta reikien (ulkoisten oireiden) häviämiseen. Sinällään kala ei parane. Reiät voivat uusia toistuvasti. Toki tuokin riippuu reikätaudin tyypistä ja todellisista (toistaiseksi tuntemattomista) aiheuttajista.
Sikäli olen kyllä eri mieltä, että jos reikätaudin aiheuttajana on joku Hexamita-lajeista, se voidaan parantaa metroa sisältävällä ruualla. Törmäsin taannoin hoitoon, jota voisi ehkä kokeilla. Ehkä siksi, että ihan leipäkaloja ei välttämättä ole järkevää alkaa parantamaan hoidolla, joka saattaa aikaamyöden saada aikaan metrolle vastustuskykyisiä kantoja (varsinkin jos tuota hoitoa yrittää pahasti sairaille kaloille jotka eivät syö kunnolla)

http://edis.ifas.ufl.edu/VM053
/jari
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

miten se ruoka voisi auttaa jos kala ei syö enään..? liekö edes reikätauti vai mikä sitten onkaan. nyt alkaa vaan jo ison kalan kohdalla näyttää että myöhäistä auttaa. :cry:
:)
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

kenneattunen kirjoitti:miten se ruoka voisi auttaa jos kala ei syö enään..? liekö edes reikätauti vai mikä sitten onkaan. nyt alkaa vaan jo ison kalan kohdalla näyttää että myöhäistä auttaa. :cry:
Siksi tuolla linkissä onkin ohje kalan kylvettämiseksi metronidazole -"liuoksessa". Ulkoinen käsittely ei tuhoa loisia kalan elimistöstä, mutta auttanee kalan siihen kuntoon että ruoka taas maistuu.
/jari
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

kävin kaverilta hakemassa niitä vedentestiliuskoja ja mittasin arvot.. aika hurjia lukemia näkyi minun mielestä antavan:
- NO3 100mg/l
- NO2 0
- GH n.10'd
- KH 20'd
- PH 8,2 !!!!
Suorastaan järkytyin. Mitähän kaikkea olen väärin tehny??
Minulla on akvaario ollu pikkulapsesta asti ja ekaa kertaa tulee tälläistä. Huh!
:)
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

Jos nuo arvot on testattu jollakin "all in one"-testiliuskalla, kannattaa mitata tippatesteillä ennenkuin alkaa kovin suuria johtopäätöksiä vetämään...
/jari
Mari Kurki
Elite Member
Elite Member
Viestit: 6450
Liittynyt: 23:09, 10.01.2002
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo, HAS

Viesti Kirjoittaja Mari Kurki »

JJVi kirjoitti:Jos nuo arvot on testattu jollakin "all in one"-testiliuskalla, kannattaa mitata tippatesteillä ennenkuin alkaa kovin suuria johtopäätöksiä vetämään...
Olen tästä eri mieltä. Esim. Junglen testiliuskoilla saa aivan riittävän tarkat arvot kotitarpeisiin (ja liikkeessäkin). pH- arvo on yleisimmin se, mikä noissa liuskatesteissä eniten heittää. Jos liuskatestillä saa nitraattiarvoksi 100 mg / l, on se varmasti niin korkea ettei sitä tarvitse enää tippatestillä tarkistella. Vettä vaihtoon vain.

Mikäli normaali vedenvaihtotahtisi on 1/3 parin- kolmen viikon välein, älä missään nimessä tee kerralla 80 % vedenvaihtoa lääkekuurin päättyessä. Voi olla liian suuri paukku jo valmiiksi sairaille ja stressaantuneille kaloillesi.
Hoida ihan alkuun vesi kuntoon tekemällä 1/3 vaihtoja ensin joka toinen päivä ja muutaman kerran näin tehtyäsi, joka päivä. Kun olet saanut nitraattiarvot alle 20 mg / l, voit siirtyä normaaliin kerran viikossa puolet vaihtorytmiin.

Lääkinnän ja ruokinnan suhteen olet saanutkin jo hyviä neuvoja, noudata niitä.
En käy enää juurikaan foorumilla. Yhteydenotot tärkeissä asioissa: riesale@hotmail.com En vastaile yksityisesti tuleviin kalasto-, tauti- ymv. kyselyihin.
JJVi
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2990
Liittynyt: 16:57, 15.12.2001
Paikkakunta: Oulu /OAS

Viesti Kirjoittaja JJVi »

Joo junglen liuskoista en tiedä, mutta ainakin hieman vanhentuneilla tetran liuskoilla saa kätevästi kaikki arvaukset kerralla...
/jari
kenneattunen
Starting Member
Starting Member
Viestit: 13
Liittynyt: 16:28, 30.06.2004
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: iisalmi

Viesti Kirjoittaja kenneattunen »

Nyt on sitten vesiä vaihdettu jälleen kerran ja jos sit ylihuomenna vaihtais lisää. Kyllähän nuo näkyy piristyvän nuo kalat siitä veden vaihdosta. Ainakaan kaikki ei voi olla pyllyllään, kun tulisuut vetäs ison läntin kutua nurkkakiveen :D !
Iso kala jouduttiin eilen sit lopettamaan kun se makas ihan kyljellään koko päivän ja heittelehti ihan holtittomasti. Ei se pyristellyt edes yhtään kun nostettiin se pois. Sitten käytiin hautaamassa se tuohon lähirantaan ison kiven alle.
Mutta jospa se tästä alkais taas akvaarioharrastus nousta jaloilleen.
:)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”