
Ja onko uusinta tietoa ko valmistajan altaasta, onko se "oikein rakennettu" ja riittävän laadukas? Vuoden takuun myöntävät. Ajattelin sitä ylä ja alakehyksellistä mallia. Lasin paksuus 8mm.
Kiitollisena taas tietävistä vastauksistanne!
Valvoja: Moderaattorit
Kestää, mutta listat ei kestä roiskevettä. Mulla oli kolmekin heidän allasta aikoinaan ja melkein kaikissa kaapistoissa alkoi etulevyn reunat repsottamaan koristelistan kohdalta. Oli saanut siipeensä veden vaihtojen aikaan vesiroiskeista. Ellei nyt tuota ongelmaa ole jo sitten korjattu. Samaa listojen repsottamista ei ole ollut esim. Juwelin altaiden kaapistoissa. Kestävät paremmin roiskevettä.Jenksu kirjoitti:Onko kukaan tilannut lemmikkiexpressin kautta Aquarell akvaa ja kaapistoa? Olisi rahteineen aika edullinen paketti. Mutta sivustolla ei ole kuvaa kaapistostaVärit on kyllä nimetty ja materiaalina on huonekalumelamiini. Tietääkö kukaan ko matskun kestävyyttä reilu 300 litrasen akvan alla?
Ja onko uusinta tietoa ko valmistajan altaasta, onko se "oikein rakennettu" ja riittävän laadukas? Vuoden takuun myöntävät. Ajattelin sitä ylä ja alakehyksellistä mallia. Lasin paksuus 8mm.
Kiitollisena taas tietävistä vastauksistanne!
Kestääkö kaapisto isomman altaan painon? Hieman epäilen, mutta insinöörit osaisivat varmastikin laskea paremmin. Mutta tuohon voi tietysti laittaa paksun vanerin altaan ja kaapiston väliin niin että tukee altaan pohjan koko pinta-alalta. Mutta miten on kaapiston kestävyys...Jenksu kirjoitti:Niin ja vielä yksi kysymys. Minulla olisi itselläni massivipuukaappi jonka on puuseppä aikoinaan tehnyt akvaariopöydäksi, mutta sen koko on pituus 100 cm ja leveys 60. Tuo leveys ei ole luonnollisestikaan ongelma mutta kuinka on tuo pituus. Pystyykö ko kaappia käyttämään mitenkään 130 cm pituisen akvan kanssa?
Ei pitäisi vaikuttaa jos tuo on molemmista päistä saman verran. Nimittäin nämä uudet desing akvaariokaapistot on myös tehty niin että altaiden päistä 10-20cm on ilmassa, mutta ovat vanerilevyn päällä. Kantava levy on siis päistä noin 10-20cm keskemmällä kaappia ei päissä. Mielestäni pitäisi tuo kestää, jos tarpeeksi vahva vanerilevy tulee altaan alle + styroksi/retkipatja.Jenksu kirjoitti:Kaapisto kestää kyllä. On meinaan sen verran painava ja tukeva. On siis ihan puukaapisto, ei mikään levy tmsKestävyydestä voi kaapin tehnyt henkilö mennä takuuseen. Eikä tuo ole kärsinyt myöskään roiskeista vaikka on ollut milloin kodinhoitohuoneen apupöytänä, keittiössä tai kissojen ruokintatasona..
Tuota altaan pohjan kuormitusta vaan huolehdin, mutta jos tilaa akvaliikkeestä altaan alle tulevan vanerin luulisi sen kestävän, vai vaikuttaako tuo 15 cm "tyhjän päällä" siihen miten paljon..?
En tiedä oikein rakentamisesta, mutta 2v on tuossa sellainen 343 litrainen ollut, eikä moitteen sijaa. Ei repsota jalusta mistään eikä muutakaan havaittavaa ongelmaa ole ollut. Olohuonekelpoinen yksilö. Ne rumat putkijalustat on makuuhuoneen puolella, en kehtaa näkösälle laittaa. Minulla ratkaisi altaan ja jalustan valinnan se, että sain muuhun olohuoneen sisustukseen sointuvan jalustan. Kullakin on omat mieltymyksensä ja valintakriteerinsäJenksu kirjoitti:Onko kukaan tilannut lemmikkiexpressin kautta Aquarell akvaa ja kaapistoa? Olisi rahteineen aika edullinen paketti. Mutta sivustolla ei ole kuvaa kaapistostaVärit on kyllä nimetty ja materiaalina on huonekalumelamiini. Tietääkö kukaan ko matskun kestävyyttä reilu 300 litrasen akvan alla?
Ja onko uusinta tietoa ko valmistajan altaasta, onko se "oikein rakennettu" ja riittävän laadukas? Vuoden takuun myöntävät. Ajattelin sitä ylä ja alakehyksellistä mallia. Lasin paksuus 8mm.
Kiitollisena taas tietävistä vastauksistanne!