Harkkojalustoista kuvia

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Harkkojalustoista kuvia

Viesti Kirjoittaja marinum »

Lueskelin noita vanhoja keskusteluja harkkojalustoista ja huomasin, että monet kuvalinkit olivat jo vanhentuneita.
Jospa nyt kaikki harkkojalustan omistavat voisivat laitella jalustojaan tänne näytille, niin päästäisiin muutkin näkemään millaisia vaihtoehtoja on ideoitu. [;)]
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Viesti Kirjoittaja f_isu »

Ruu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 96
Liittynyt: 21:22, 31.10.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ruu »

Meidän jalusta löytyy tästä ketjusta..

http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... c&start=15
**500 + 800 = 1300 Litraa akvaarioita ja omppukotiloita tuijottava nakukekkuli harjakoira**
marinum
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3804
Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Raisio/Turku

Viesti Kirjoittaja marinum »

Saa toki laittaa vähän tarinaakin esim. siitä miten ja millä materiaalilla harkkojen "peittely" on toteutettu tms. [;)]
Vilpsu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 00:53, 18.02.2007

Viesti Kirjoittaja Vilpsu »

Kuvaa ei (toistaiseksi) ole, mutta koitan selittää.

Mulla on 54-litraisen alla 2 vierekkäin pinottua harkkoriviä ja päällä 38mm paksu liimapuulevy. Tähän liimapuulevyyn olen ajatellut (joo-o, hyvin suunniteltu on puoliksi tehty :roll: ) laittaa koukuilla verhovaijerin kiinni ja ympärille jonkun kivan verhon. Nastoillakin tuon verhon tietysti voisi kiinnittää, mutta ajatuksena on, että se on helpompi irrottaa vaijerisysteemillä.
ansu75
Senior Member
Senior Member
Viestit: 830
Liittynyt: 01:07, 19.09.2005
Paikkakunta: Vihti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ansu75 »

Tässä harkot näkyvissä 240 litraisen alle:
Kuva
Tässä verho alhaalla:
Kuva
Harkot on pitkittäin ja niiden alla on palat laminaattia. Verho on lyöty tuohon "keittiönpöytälevyyn" alapinnalle ihan pahvinauloilla kiinni.

Tässä näkyy 180 litraisen alla verho kiinni
Kuva
Tässä on harkkojen rakenne niin että lattialla on vaneri, siinä päällä 4kpl 19*20*60 harkkoa pystyssä ja sitten toinen vaneri, johon on myös naulattu alapintaan tuo verho kiinni.
tähän tapaan:
Kuva
Akvaariot 40l, 180l, 243l, 252l ja 760l
Asukkaina kaloja ja sukarapuja. Perheessä myös kissa.
kuvia
akvasivuni
minna.o1
Junior Member
Junior Member
Viestit: 86
Liittynyt: 22:21, 16.01.2007
Paikkakunta: Mikkeli
Viesti:

Viesti Kirjoittaja minna.o1 »

f_isu voisitko kerto vähän tuon sinun harkkojen päällystämisestä. On muuten kivan näköinen! :mrgreen:
Minä, mies, poikia 3 kpl
Ruu
Junior Member
Junior Member
Viestit: 96
Liittynyt: 21:22, 31.10.2004
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Ruu »

Meidän jalustaa ei ole päällystetty mitenkään. Kahin runkopontit ovat itsessään sen verran siistejä etteivät mielestäni kaipaa kankaita tms. :D
**500 + 800 = 1300 Litraa akvaarioita ja omppukotiloita tuijottava nakukekkuli harjakoira**
annuli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 237
Liittynyt: 21:46, 14.02.2006
Paikkakunta: E-P

Viesti Kirjoittaja annuli »

Mietin tässä (tai siis raksamies-mieheni), eikö noista lecaharkoista irtoa mitään hengitykselle vaarallista huoneilmaan? Ainakin kahi-tiilet "tuoksuvat" niin voimakkaasti, etten itse laittaisi sisätiloihin päällystämättä.

Onkohan kellään tietoa asiasta, rautakaupastakin voisi tietty kysyä, mutta onko joku jo kysynyt ja saanut informaatiota kyseisestä asiasta?
f_isu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1775
Liittynyt: 23:59, 23.01.2004

Viesti Kirjoittaja f_isu »

minna.o1 kirjoitti:f_isu voisitko kerto vähän tuon sinun harkkojen päällystämisestä. On muuten kivan näköinen! :mrgreen:
Rautakaupasta ostettiin tavallista lattialaminaattia ja kulmalistaa. Laminaatti kiinni liimapuulevyyn (mitä on jalustassa ihan lattialla ja harkkojen päällä ennen styrosta) messinkiruuveilla. Kulmalista sitten vaan reunaan kiinni. Tässä isommassa altaassa laitettiin akvaariosilikoonilla, kun sikaflex-liima (mikä se oikea nimi sitten onkaan) oli päässyt kuivahtamaan. Tuohon 300-litraiseen laitettiin listat sitten liimalla kiinni. Ihan hyvin ovat pysyneet kummallakin tavalla.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”