Suipposarvikotiloita rapulassa - jotakin haittaa?

Muihin ryhmiin sopimattomat kalat (sateenkaarikalat, sädekalat, pallokalat jne.), mukaan lukien muut "örkit".

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
MIVI
Junior Member
Junior Member
Viestit: 92
Liittynyt: 14:51, 06.06.2007
Paikkakunta: Rauma

Suipposarvikotiloita rapulassa - jotakin haittaa?

Viesti Kirjoittaja MIVI »

Että nyt on ilmestynyt tonne rapulaan suipposarvikotiloita. ovatko ne vaarallisia rapujen poikasille tai jotenkin muuten haitallisia? Hävitänkö?

Edit. Otsikkoon iso alkukirjain. -Ylläpito
Mulla on vasta 54 litranen seura-akvaario ja 40 l rapuja.
Kalakaverit
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2102
Liittynyt: 11:59, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS, SMAS, @#merivesi.fi
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Kalakaverit »

Roskakotiloitahan ne on.. tuhoavat jonkin verran kasveja ja lisääntyvät kiitettävästi. Ravun poikasille tuskin tekevät muuta kuin syövät niiden ruuat ja sotkevat turhaan allasta.
Nyppisin pois...
7330
Katalysaattori
Katalysaattori
Viestit: 5990
Liittynyt: 16:45, 25.08.2002
Akvaarioseurat: JAS, CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja 7330 »

Jos niitä ei ole tolkuttomasti, antaa olla. Jos taas lisääntyvät turhankin paljon, kannattaa nyppiä enimpiä pois. Omassa rapulassani oli aikanaan rapujen lisäksi ainakin neljää laatua kotiloita, mutta mistään lajista ei koskaan ollut mitään huomattavaa haittaa.
520- ja 110-litraiset, erinäisiä projekteja tulilla ja paljon kasveja.
Pieni akvaariotietopankki.
Kirjoitan Erään planeetan ihmeitä -tiedeblogia ja Viidakkokirjeet-huonekasviblogia. Tervetuloa lukemaan!
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Muut kalat ja eliöt”