Mulle tuli akvaarioharrastuksen lopettaneelta kaveriltani 2 seeprakalaa.
Nyt en tiedä, mitä pitäisi tehdä, kun ne ovat aika mahdottoman äksyjä ja jahtaavat paitsi toisiaan, niin myös altaan kerritetroja.
Pitäisikö seeproja hankkia kunnon parvi, rauhoittuisivatko ne sitten? Vai pitäisikö antaa poies jollekin, jolla on seepraparvi miltei lajiakvaariona?
Tilan puutteesta ei ainakaan pitäisi johtua, sillä allas on 171-litrainen...
2 äksyä seeprakalaa
Valvoja: Moderaattorit
-
uncia uncia
- Starting Member

- Viestit: 17
- Liittynyt: 14:31, 13.11.2007
- Paikkakunta: Etelä-Suomi
-
Mabo
- Advanced Member

- Viestit: 1120
- Liittynyt: 15:28, 21.03.2007
- Akvaarioseurat: Ciklidistit
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Helsinki
Molemmat vaihtoehdot hyviä; kasvatat parvea tai sitten lahjoitat pois.
Tsekkaa Ciklidistien uudistuneet nettisivut!
www.ciklidistit.fi
www.ciklidistit.fi
-
hurvittelu
- Starting Member

- Viestit: 38
- Liittynyt: 18:04, 16.10.2006
- Paikkakunta: Tampere
- Viesti:
Täällä ilmeni samanlaista kun hankin olemassaoleville seeprakaloille parvenlisäystä, uudet jahtasivat vanhoja niin että näytti todella ahdistavalta. Tämä oli kuitenkin vain seeprojen tapa tutustua uusiin kaloihin
ja tilanne rauhoittui ajan myötä, seeprat tarvitsevat muutaman omanlajisensa jahtailtavan, eivät ole ilkeitä vaan vain älyttömän aktiivisia
-
uncia uncia
- Starting Member

- Viestit: 17
- Liittynyt: 14:31, 13.11.2007
- Paikkakunta: Etelä-Suomi
-
marinum
- Advanced Member

- Viestit: 3804
- Liittynyt: 15:06, 29.01.2007
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Raisio/Turku
Varmaan paras ratkaisu on hankkia ihan samanlaista lajiseuraa, tosin pilkku/leopardiseeprakala on tietääkseni tavallisen seeprakalan viljelymuunnos eli siis sukulainen, joten sen luulisi parveutuvan samaan raidallisten kanssa, niinkuin myös huntueväinen versio.uncia uncia kirjoitti:Kiitos vinkeistä! Täytyy vielä harkita, mitä tekisin.
Jos päädyn kasvattamaan parven kokoa, hyväksyisivätkö nämä tavalliset seeprakalat parveensa oselotti-, täplä- tai pilkkuseeprakaloja? Vai pitäisikö parven koostua nimenomaan vain tavallisista seeprakaloista?
Täplä- ja oselottiseeprakalat uivat altaan keski-ja pohjaosissa eli eri alueella kuin tavis-seeprat, joten ne eivät oikein parveudu keskenään.
MYYDÄÄN LEHTIKALOJA JA 80x50x50 eli 200 L KULTAKEHYSAKVAARIO
-
uncia uncia
- Starting Member

- Viestit: 17
- Liittynyt: 14:31, 13.11.2007
- Paikkakunta: Etelä-Suomi