Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Juu, ehdottomasti se kontrolleri olis jo kannattanut laittaa, mutta erinäisistä syistä se on jäänyt :roll:. Mukana tuli tosiaan ne kalibrointipurkit, mutta en oo kyllä availlut ja katsonut sen paremmin, missä muodossa aineet on. Tosin tislattu vesikin on kyllä jo hankittu. Nyt on vaan se ongelma, että missä, miten ja milloin tuon kaasupullon täytän... 40 euroa ei ole varaa laittaa alle 2 kk:n välein, mutta kun sitten taas en tiedä miten pääsisin kaupunkiin viikolla täytättämään tuota pulloa :(. Voi vielä lopahtaa koko hiilarilisäyshomma, jos menee näin hankalaksi pitemmän päälle...

Mulla ei ole kH juurikaan tipahdellut, pysynyt aika hyvin 4:ssä, huolimatta siitä, että pH on kuitenkin pudonnut noinkin alas ajoittain. Henk.kohtaisesti mulle kyllä riittäisi sellanen 6,5, ettei sitten tulisi taas vedenvaihdossa liian erilaista vettä (pH 7). Tosin, en oo varma vai kuvittelenko, mutta ihan kuin piilevää ei olisi nyt tullut niin paljoa kuin aikaisemmin. Joka tapauksessa kyllä meinaan hankkia silikaatti- ja fosfaattitestit tuon ongelman syyn selvittämiseksi...
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

En tiiä kannataako hankkia kumpaakaan testiä ja piilevä katoaa aika nopeasti, yleensä uusissa akvaarioissa tulee alussa, mullakin oli vanhassakin, mutta ei ole enää ollut. Jotkut sanoo olevan vähäisestä valosta johtuvaa. Joka tapauksessa, mitä pitemmät on vedenvaihtovälit, sitä suurempi vesimuutos on vaihtohetkellä. Ei varmaan kannattais mitään 50% vaihtoja tehdä kerralla jos pitkät vaihtovälit. Levät sopeutuu kaikkeen nopeammin kuin kasvit. Äkikseltään kun lisää vedenvaihtoa ja paljon, ihan varmasti alkaa levät kukkimaan.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Juu, paitsi että mun akvaario ei enää ihan kovin tuore ole, ollut pystyssä jo puolisen vuotta. Ja levän määrä ei ole edes juuri vähentynyt, aina vaan tuppaa tulemaan etenkin hidaskasvuisten kasvien lehdille :?. Ja valon määrästä ei voi olla kiinni, kun on 2x75W monimetallit, jerkkua riittää enemmän kuin tarpeeksi näissä... Enemmänkin mietin valon värisävyä/kelvinmäärää, että voisiko se aiheuttaa yhdessä nitraatin puutteen (joudun lisäämään pullosta ja sittenkin pysyy aina alle 10:n) kanssa levän kasvua. Mutta kun ei ole oikein mahdollista enää saada kirkkaampia polttimoja ainakaan ilman isomman erän ottamista ja se taas tulisi melkoisen kalliiksi... Ja vettä vaihdan vähintään 50 % kerran viikossa, koska kannot värjää vettä kamalan kellertävän ruskeaksi. Ja suht säännöllistä on siis ollut vedenvaihto, pari päivää välillä lipsahtaa pidemmäksi mutta aina viimeistään puolentoista viikon korvilla vaihdan.

Sissohan muuten totesi tuolla aikaisemmin tässä ketjussa, että piilevä tarvitsee elääkseen piitä/silikaatteja, joten sitä on kaiketi joka tapauksessa jostain tultava, vaikka sitten olisi muitakin syitä levän hyvään menestymiseen... muita leviä ei ole ihme kyllä pahemmin näkynyt. Ja piileväksi tämän tapauksen määrittelisin. En ainakaan itse keksi mitään muuta levää joka olisi tuollaista ruskeaa höttöä, joka nyt jota kuinkin helposti lähtee kun lehtiä rapsuttelee ja hajoaa "murusiksi". Mutta pitänee avata uusi ketju tälle ongelmalle, ei ihan liittyne hiilarijärjestelmiin ;).
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
Sisso
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3033
Liittynyt: 19:51, 30.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Parainen

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja Sisso »

Mä kyllä uskon, että pullo voi reippaalla syötöllä tyhjetä noin nopeasti. Meillä kesti 2kg pullo aika tasan 2kk eikä syöttö ollut edes ihan mahdotonta, kuplat erotti toisistaan vielä hyvin. Täälläpäin täyttö maksaa vain kympin, mutta ongemana on se, että täyttöön pitää sopia aika eikä ne jampat ole siltikään paikalla. Siellä pihalla sitten vartoilet pakkasessa ja soittelet että täällä oltais... Aha, että 30 minsaa vielä...? No, nythän ei ole enää tuotakaan ongelmaa. Täytössä, tai sen viivästymisessä, on se ongelma vielä, että kun kasvit on sopeutuneet tiettyyn määrää hiilaria, sen jääminen välistä esim jo muutaman päivän ajan tuottaa suht nopeasti suht näkyviä tuloksia esim tupsun muodossa. Jos kaasu pääsee loppumaan eikä saa uutta tilalle pikapuoliin, kandee vähentää valaistusta kunnes saa uuden kaasun purputtaan. Jos tupsu, esmes, pääsee vauhtiin, sen karkottamisessa on tylsä homma!

Tarkastithan tiiveydet jo, ei tarvitse olla kaksinen vuoto kun pullo tyhjentää siitä itsensä hyvin näppärästi. Meidän kaikissa seteissä syöttö oli kyllä tosi tasaista kun releet vaan sai kuntoon, itse olisin viskannut takaisin sinne mistä tulikin pullon, joka syöttää epätasaisesti. Ei pitäisi.

Polttimoiden värin ei pitäisi aiheuttaa levää, mutta tästä voidaan olla, ja ollaan, montaa mieltä. Ehkä sillä on vaikutuksensa jos asiat eivät ole balanssissa. Tai sitten ei. Yleisesti myynnissä on 5000-6500-10 000K ja ne pitäisi olla ok. Piilevä katoaa usein kuin varas yöhön kun on kadotakseen. Ehkä, toivottavasti, se olisi jo katoamassa jos vaikutelma on se, ettei sitä muodostu enää niin paljoa. Meillä uusin pytty kävi äskettäin läpi piilevän ja sen katoaminen alkoi juurikin noin, että ensin musta vaikutti että sitä olisi vähemmän, ei...juu, pesin pois...tulee...vähemmän?...juu...hetkinen...sehän katosi!
Popularity of an idea can never imply validity. Truth is never democratic.-Clive Ei muita YV-viestejä kuin myynti- ja ostoilmoituksiin liittyvät, kiitos
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja Maisu »

akvaristi kirjoitti:Sissohan muuten totesi tuolla aikaisemmin tässä ketjussa, että piilevä tarvitsee elääkseen piitä/silikaatteja, joten sitä on kaiketi joka tapauksessa jostain tultava, vaikka sitten olisi muitakin syitä levän hyvään menestymiseen... muita leviä ei ole ihme kyllä pahemmin näkynyt.
No uusi hiekka on tietysti yksi mahdollinen syy, onhan siitä ennenkin spekuloitu että missä määrin hiekan silikaatit ovat syyllisiä piilevään, ja varsinkin jos sitä hiekkaa on joku monnislauma sekoittelemassa niin teoriassahan ongelma voisi jatkua normaalia pidempään.
kerttu
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1270
Liittynyt: 20:05, 13.04.2003
Paikkakunta: Otava

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja kerttu »

Nyt tulee tosi typerä kysymys... Oon liittänyt kiljupönikän ekaa kertaa suodattimen diffuusoriin ja mietin, että onko ne kaikki kuplat nyt sitten hiilaria mitä se suodatin syöksee? Loppuuko kuplat jos kilju lakkaa käymästä vai imeekö se vaan ilmaa sieltä kanisterista? Kaasukellolla kun voi kuplia laskea sekunneittain, mutta tässä ei voi sitä tehdä ja nyt oon vähän ihmeissäni. Ainakin näin alkuun huomasin, että yöllä kuplamäärä selvästi vähenee ei kilju ei taida silloin käydä, mikä on ihan jees asia.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Sisso kirjoitti:Mä kyllä uskon, että pullo voi reippaalla syötöllä tyhjetä noin nopeasti. Meillä kesti 2kg pullo aika tasan 2kk eikä syöttö ollut edes ihan mahdotonta, kuplat erotti toisistaan vielä hyvin. Täälläpäin täyttö maksaa vain kympin, mutta ongemana on se, että täyttöön pitää sopia aika eikä ne jampat ole siltikään paikalla. Siellä pihalla sitten vartoilet pakkasessa ja soittelet että täällä oltais... Aha, että 30 minsaa vielä...? No, nythän ei ole enää tuotakaan ongelmaa. Täytössä, tai sen viivästymisessä, on se ongelma vielä, että kun kasvit on sopeutuneet tiettyyn määrää hiilaria, sen jääminen välistä esim jo muutaman päivän ajan tuottaa suht nopeasti suht näkyviä tuloksia esim tupsun muodossa. Jos kaasu pääsee loppumaan eikä saa uutta tilalle pikapuoliin, kandee vähentää valaistusta kunnes saa uuden kaasun purputtaan. Jos tupsu, esmes, pääsee vauhtiin, sen karkottamisessa on tylsä homma!
Kuulostaapa hyvältä palvelulta :roll:... täällä sai ainakin viimeksi pullon seuraavana päivänä ihan sovittuun aikaan, onneksi. Kasvit joutuu nyt olemaan muutaman päivän ilman hiilaria. Mies toivon mukaan muistaa ruokatunnillaan viedä pullon täytettäväksi paikalliseen liikkeeseen, huokaus. Pakko maksaa ainakin tässä kohtaa itsensä taas kipeäksi :|, mutta pitemmän päälle on kyllä mietittävä vaihtoehtoja... pullon toivon mukaan saa huomenna takaisin, mutta virittelemään ehtii käyttöön taas vasta viikonloppuna, jotta tosiaan saa sen kontrollerinkin sitten samalla kertaa paikalleen. Toivon, että kontrollerin kanssa tuon täyttövälin sais venytettyä tuohon 2 kuukauteen ja ettei tässä välissä ehdi tupsulevät sun muut hyökiä tankkiin, ei kai sentään parissa päivässä?
Sisso kirjoitti:Tarkastithan tiiveydet jo, ei tarvitse olla kaksinen vuoto kun pullo tyhjentää siitä itsensä hyvin näppärästi. Meidän kaikissa seteissä syöttö oli kyllä tosi tasaista kun releet vaan sai kuntoon, itse olisin viskannut takaisin sinne mistä tulikin pullon, joka syöttää epätasaisesti. Ei pitäisi.
Ei ole tarkistettu vielä. Saisivat oikeastaan kyllä tuolla sammutinhuollossa tsekata sen, kun nyt muutenkin niin halvalla tuota kaasua myyvät... Ja ostin laitteiston käytettynä, ei ole palautusoikeutta eikä -mahdollisuutta :roll:.
Sisso kirjoitti:Polttimoiden värin ei pitäisi aiheuttaa levää, mutta tästä voidaan olla, ja ollaan, montaa mieltä. Ehkä sillä on vaikutuksensa jos asiat eivät ole balanssissa. Tai sitten ei. Yleisesti myynnissä on 5000-6500-10 000K ja ne pitäisi olla ok. Piilevä katoaa usein kuin varas yöhön kun on kadotakseen. Ehkä, toivottavasti, se olisi jo katoamassa jos vaikutelma on se, ettei sitä muodostu enää niin paljoa. Meillä uusin pytty kävi äskettäin läpi piilevän ja sen katoaminen alkoi juurikin noin, että ensin musta vaikutti että sitä olisi vähemmän, ei...juu, pesin pois...tulee...vähemmän?...juu...hetkinen...sehän katosi!
Minä en nyt muista noiden polttimoiden kelvinmäärää, oliskohan siellä 6000-6500:n kieppeillä? No, voi tosiaan olla ettei sillä ainakaan yksistään ole merkitystä. Sopii toivoa, että veden hapantuessa piilevä päättäisi ottaa hatkat... mutta hommaan kuitenkin sen silikaattitestin, niin näkeepä senkin tilanteen sitten ihan konkreettisesti.
Maisu kirjoitti: No uusi hiekka on tietysti yksi mahdollinen syy, onhan siitä ennenkin spekuloitu että missä määrin hiekan silikaatit ovat syyllisiä piilevään, ja varsinkin jos sitä hiekkaa on joku monnislauma sekoittelemassa niin teoriassahan ongelma voisi jatkua normaalia pidempään.
Hmm, enpä olisi muuten hiekkaa keksinyt miettiä. Hiekkaahan tuolla tosiaan on, Weberin puhallus-/suodatushiekkaa. Ja monnisiakin joku 26 kpl sekä muita pohja-asukkeja ihan kiitettävästi. Jahka saan silikaattitestin hommattua, niin mittaanpa hanavedestä sekä altaasta arvot. Ja tilaanpa sitten perään silikaatinpoistoon sopivaa materiaalia suodattimeen, jos tarvis... fosfaattihan sitten taitaa poistua samalla kertaa, onko sillä merkitystä kasvien kannalta?
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
Sisso
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3033
Liittynyt: 19:51, 30.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Parainen

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja Sisso »

Pii on maankuoren yleisin alkuaine, joten en pidä mahdottomana, joskaan en todennäköisenä, etteikö sitä voisi käyttämästäsi hiekasta vapautua. On toki mahdollista, ettei se levä edes ole piilevää. Monet levät voivat esiintyä hyvin monessa eri "asussa" riippuen olosuhteista ja jopa vaihtaa sen perusteella sukua! Meillä on ollut käytössä vain Bilteman ja Kauniston soran hiekkoja, kaikissa pytyissä on aluksi käyty läpi muutaman viikon piileväepisodi muttei ikinä sen jälkeen. En usko että sulla tolla valomäärällä muutaman päivän katkos vielä saa aikaan leväkukintaa, mutta isommalla valomäärällä se käy jo muutamassa päivässä, tosin tulee usein hiukan jälkijunassa koska tupsulla on taipumus iskeä huonokuntoisiin lehtiin. Sitten voi nähdä kasveista vielä monta viikkoa jälkeen päin että tuossa kohtaa vaihdettiin pullo... Jos jotain tulee, niin kyllä se häipyy hiilarin myötä ja seuraavalla kerralla sitten osaat vähän himmata valosta.

Joo, no, palvelua ja palvelua... Etenkin kun matkaa sammutinhuoltoon täällä on reilut 10 kilsaa väärään suuntaan, ei viitsisi ajalla kauhean montaa kertaa edestakaisin. Luulisin, että saat homman asettumaan ainakin hiukan kontrollerilla, myös tehokas levitin maksaa itsensä takaisin!
Popularity of an idea can never imply validity. Truth is never democratic.-Clive Ei muita YV-viestejä kuin myynti- ja ostoilmoituksiin liittyvät, kiitos
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

Tosiaankin tehokas levitin nuilla täyttöhinnoilla, (40 euroa) maksaa aika nopeasti itsensä takaisin. Mulla ei tule yhtään kuplaa veteen ja sillon kun kaasua menee, sitä menee kuplanaruna. Ei pysty laskeen. Aktiivilevitin on mitoittu 3000 litraan asti. Voisin punnita oman pullon, tietäs tarkasti paljonko on mennyt.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Joo, katotaan miten käy. Silikaatti- ja fosfaattitestit on nyt ainakin tilattu, jospa pääsis vielä viikonloppuna mittailemaan.

No olisiko antaa vinkkejä hyvästä aktiivilevittimestä, ettei sitten taas menis takapuoli edellä puuhun? Sellaisesta, jota sais Suomenkin kaupasta tai sit korkeintaan jostain Zooplussalta? Tähän hätään en nyt sitä pysty hommaamaan mutta ehkä sitten jossain vaiheessa.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

Pullo on punnittu. Pullon tyhjäpainoksi oli ilmoitettu 4,570 kg ja painoa oli jäljellä 5,544 kg. CO2 painoksi jää 0,974 kg.
En punninut täytenä, joten en tiedä onko kahva laskettu pullon painoon mukaan, vai onko se lisävaruste. Lähes puolet on kaasusta jäljellä. Kontrolleri ja ilmeisesti tehokas levitin näköjään säästää kaasua aika paljon.
Taulukon mukaan 20-30 ppm on ollut CO2 määrä koko ajan. Pieni kanto on akvaariossa, mutta tuskin se vaikuttaa CO2 määrään paljon. Pullo riittää vielä ainakin kuukaudeksi ja kun välillä karsii kasveja, kontrolleri reakoi välittömästi myös siihen, kun hiilidioksin kulutus laskee.

Anturi tulee pitää puhtaana ja kalibroida ainakin kerran kk. Mä oon käyttäny kalibrointiin Seran tippatestimittalasia, 7 ml siihen riittää mun anturille. Anturi on hyvä huuhdella tislatulla vedellä ja kuivata ennenkuin laittaa sen bufferiliuokseen. Itse anturin lasiosa ei saa kuivua, siksi pitää huuhdella se vain tislatulla vedellä, mutta päältä voi kuivata ja kevyesti ravistella.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Sai muuten kalibroida tuon pH-kontrollerin "muutamaan" kertaan, ennen kuin alkoi näyttämään edes jota kuinkin oikeita lukemia :roll:... piti virittää se käyttöön lauantai-illalla, mutta eipäs mennyt sitten taas kuin Strömsössä,vaikka menimme ihan ohjeiden mukaan. Ja saa muuten hetkosen olla kauemmin se anturi siellä kalibrointinesteessä kuin ohjeiden mukaisen "muutaman sekunnin". Tuo ainakin tuntuu mittaavan ikuisuuden (lukema vaihtuu pitkän aikaa).

Eilen kalibroin laitteen neljännnen kerran, josko nyt alkaisi hiukan pitämään paikkaansa... pitää vielä tarkistaa tippatestillä, ennen kuin liittää pullon kontrolleriin. Nyt siis kontrolleri on ollut useamman päivän päällä, mutta ihan vaan "koristeena" toistaiseksi. Mietin tässä myös, että miten kannattaa tuo aktiivilevitin sun muut sitten viritellä? Ja kontrollerin kanssahan hiilidioksidia saa kai syöttyä yölläkin altaaseen, vai? Ainakin pysyisi pH varmaan tasaisempana, nyt taitaa heilahdella? Mutta siis tuli mieleen, että miten tuon levittimen sitten pitäisi olla päällä? Ja edelleen otan vinkkejä niistä hyvistä aktiivilevittimistä, jos vaikka sitten tulevaisuudessa miettisi parempaa.

Ja mies sai tehtyä diilin paikallisen sammutinhuollon kanssa, että ottavat 20 e/täyttö :). Ei ihan ilmaista mutta paljon kohtuullisempaa jo kuin se neljäkymppiä! Saatiin siis tämä täyttö ilman maksua, kun ekalla kerralla maksettiin tuo 40 e.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

Joo sitä anturia saa pitää aika kauan liuoksessa. Pidän niin kauan kuin pH lukema muuttuu. Ei se parikymppiä enää paha ole. Osta tulovesilekun väliin aktiivireaktori ilman mitään moottoreita tai pumppuja. Ei tarvi miettiä miten moottorit sammuu. En vain tiedä mistä Suomesta sellasen saa. Tuossa on minkä näköinen mulla on ja riittää tosi hyvin minulle, ei mene nytkään kaasua. Tuon voi tehdä itse PVC osista liimailemalla. Virtaus on ylhäältä alas ja kaasu tulee alhaalta. Huomaa nippusiteet letkulemmareina, tosi hyvät.
Bild 090 (Custom).jpg
Bild 090 (Custom).jpg (47.31 KiB) Katsottu 3280 kertaa
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Joo, totesin saman että täytyy antaa anturin olla purkissa niin kauan kuin lukema vaihtelee. Siihen saattoi mennä 10-15 minuuttiakin. Tästäkin huolimatta kyllä piti vielä kalibroida kertaalleen... mut nyt on pullo kontrollerin takana, laitettiin haaroituspistorasialla myöskin levittimen pumppu kontrolleriin kiinni, niin ei pyöri sekään turhan päiten.

Kovin olin illalla hermostunut jättämään kaiken kontrollerin varalle ja puoli neljän aikaan aamullakin (kun satuin muuten heräämään) piti käydä tsekkaamassa että kaikki on ok, mutta hyvinhän ne kalat siellä porskutti :mrgreen:. Tosin pullosta olisi voinut ehkä hanat olla reippaammin auki. Kontrolleri oli säädetty 6,5:lle ja pH jämähti 6,52:een joten taisi mennä hiilaria koko yön tankkiin. Ei siis tuolla syötöllä päässyt niin alas kuin piti. Laitoin aamulla tavoitteeksi 6,6 ja heti katkesi virta levittimestä ja magneettiventtiilistä, joten toiminee kuten pitääkin. Ehkä ensi yön nukun jo paremmin 8-) :roll:.

Niin sulla ramdac on tuo levitin siis liitettynä ulkosuodattimeen? Mullahan nuo hiilarisysteemit on täysin erikseen, tuntui itselle helpommalta tavalta.

P.S. Testasin silikaatin ja hanavedessä sitä on 2 mg/l, joten ei liene ihme, että piilevä tykkää olla ja oleskella :?. Fosfaattia ei kyllä onneksi ollut.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

Noin tuo levitin minusta kannattaa laittaa. pH:n voi laskea vaikka alle kuuden jos tarvii saada. Siltikään ei kulu kaasua valtavia määriä. Anturi pitää kalibroida ainakin kerran kuussa, mulla laski todellinen pH kuukaudessa 0,4 alle mitä mittari näytti, eli 6.6 näytöllä ja pH olikin 6.2.

Mulla itsellä on fosfaattia vedessä, lisään jopa vähän. Itse en osaa sanoa onko fosfaatilla mitään merkitystä levän kasvuun.
Minusta mikro lannoitteet aiheuttaa enemmänkin levääntymistä ei nitraatti tai fosfaatti. Piilevä ei tykkää paljosta valosta, sillä se lähtee, mutta sitten pitää varmaan alkaa lisään lannotteita veteen. Valoisassa ja CO2 lannotuksessa kasvit käyttää ravinteet vedestä tehokkaasti pois.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Noo, mulla saa olla toistaiseksi noin tuo levityssysteemi. Juu, jo tämä alkukalibrointi moneen kertaan opetti sen, että täytyy tippatesteillä tarkistella pH:ta jatkossakin aina välillä. Ja tosiaan koittaa muistaa kalibroida laite säännöllisesti.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

Mä olettaisin, ettei kontrolleri enää kytke virtaa päälle kun se rikkoontuu.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Hiphei, olen nyt varovaisen toiveikas tuon piilevän suhteen. Näyttäisi nimittäin siltä, että se olisi häviämässä :D. Alkuun melalehden lehdiltä hävisi tuo piilevä ja ajattelin, että olisko sattumaa... mutta nyt kontrollerin lisäyksen jälkeen myös vesimiekan, vitamelalehden ja lumpeiden kaikki lehdet näyttäisivät jopa lähes tulkoon puhtailta :). Ehkä mun ei tarviikaan hankkia silikaatinpoistajaa, jos pelkkä hiilari toimii. Ainakin vähän aikaa seurailen tilannetta näin.

Veikkaisinpa ratkaisevaksi seikaksi tässä kohtaa sitä, että kontrollerin kanssa tuo pH pysyy nyt koko ajan tuolla 6,6:ssa (johon se on tällä hetkellä säädetty), kun ilman sitä tuppasi öisin nousemaan.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
ramdac
Member
Member
Viestit: 314
Liittynyt: 20:42, 23.02.2010
Sukupuoli: Mies

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja ramdac »

Nyt mullakaan ei ole kuin 20 bar jäljellä kaasua, huomenna pitää varmaan käydä täyttämässä.
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Väliraporttia hiilarin käytöstä: hyvin on toistaiseksi sujunut, kontrolleri pelittää hyvin ja pullossa vielä painetta inan alle 60 baria. Olin kyllä varma, että pullo tyhjenee sekunnissa, kun lykkää yölläkin altaaseen, mutta kummasti tuntuu tavaraa riittävän...

Kontrolleria koitin eilen kalibroida, tosin ei heitä kuin pykälän verran (tippatestillä mitattuna altaan pH 6,7 vaikka pitäis olla se 6,6). Huomasin kyllä sitten, että pH 4:n kalibrointiliuospurkki oli mennyt homeeseen jostain käsittämättömästä syystä [}:)]. Jouduin niillä silti koittamaan kalibrointia, kun en viitsinyt keskenkään jättää. Edelleen heittää tuon 0,1:n verran, mutta eipä se nyt haittaa. Pitäisi varmaan tilata uudet liuokset, kaipa nuo akvaarioon.fin myymät Seran liuokset on ihan ok tavaraa?

Piilevä tosiaan päätti sitten ottaa hatkat, mistä olen erittäin onnellinen (tosin nyt sitä tai ainakin jotain levää tunkee tonne 175:een, jossa ei oo hiilaria :frown:). Lannoitteena en ole kasveille edelleenkään käyttänyt kuin Seachemin nitraattiliuosta ja yleislannoitetta (sitä Flourishia vaimikäsenytoli) ja Easy-Lifen Ferroa, jolla olen saanut rusolehden punoittamaan erittäin hienosti. Pohjaravinteina JBL:n kuulat ja joskus Seran Florenette A:ta. En ole tosiaan ainakaan vielä havainnut sen enempiä puutosoireita ravinteiden suhteen. Suurin ongelma on ollut saada kaikille kasveille tarpeeksi valoa kun kilpukka ja pistia peittävät toisen puolen altaasta noin puolessa viikossa ja tiikerilumpeet sun muut lykkää sellasta vauhtia lehteä, että oksat pois :roll:.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
akvaristi
Senior Member
Senior Member
Viestit: 976
Liittynyt: 20:53, 09.06.2004
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Satakunta

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja akvaristi »

Nyt vasta piti viedä pullo täyttöön, eli kontrolleri säästää kyllä ihan selvästi kaasua ainakin tämän pullon kanssa. Ja viimeksi se on kyllä varmaan vuotanut tms., kun nyt seurailin paineita ja se laski tasaisen hitaasti koko ajan nollaan asti. Viimeksihän oli ensin 40 baria painetta ja parin päivän päästä siitä tyhjä. Tiedä sitten, mutta en kadu tuota kontrollerihankintaa joka tapauksessa yhtään, hintansa väärti ollut.

Uudet kalibrointiliuokset tuli tilattua eilen, tosin kontrolleri on pysynyt aika hyvin oikeassa arvossa muutenkin. Joskin on se n. 0,1 heitto tippatestiin verrattuna edelleen muttei oo minua häirinnyt. Toki nyt koitan kalibroida näyttämään täsmälleen oikeaa lukua.
- 720l Afrikka-allas, 25l nano -
dogfish
Member
Member
Viestit: 321
Liittynyt: 16:18, 04.11.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Porvoo

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja dogfish »

Sain juuri samanlaisen kontrollerin joka mm. Ramdacilla on. Siinä tuli kaksi kalibrointinestepurkkia mukana. Onkohan nuo nesteet kertakäyttöisiä, vai passaako käyttää useampaan kertaan? Ohjeessa kehoitettiin käyttämään raanavettä anturin huuhteluun kalibrointien välillä, eli ilmeisesti tislattu vesi ei ole välttämätöntä?
Kana +-yksipantteri
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1693
Liittynyt: 10:41, 31.12.2010
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kuopio

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja Kana +-yksipantteri »

Nesteet tosiaan ovat kertakäyttöisiä. Siksi sitä elektrodia ei kannata tökätä suoraan sinne purkkiin, vaan nestettä pitää ottaa erilliseen astiaan ja suorittaa elektrodin kalibrointi siinä. Tislattu vesi ei tosiaankaan ole välttämätöntä, mutta sitä käyttämällä saadaan elektrodi kalibroitua tarkimmin.
100, 235 ja 525 litraiset seuralat + 50 litrainen rasbora-allas.
dogfish
Member
Member
Viestit: 321
Liittynyt: 16:18, 04.11.2001
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Porvoo

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja dogfish »

Putelit on sen verran pienet, että ei niistä paljoa pysty kaatelemaan. Vai kuinka paljon tuota elektrodin kärkeä pitää upottaa nesteeseen?
Fishy78
Starting Member
Starting Member
Viestit: 19
Liittynyt: 17:54, 03.01.2012
Akvaarioseurat: CorydoradinaeFinland
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Palikkaohjeet hiilidioksidilevitinjärjestelmän käytöstä

Viesti Kirjoittaja Fishy78 »

Itse olen kokenut parhaaksi systeemiksi kaataa kalibrointinestettä elektrodin pään suojukseen,eli siihen pieneen mustaan (ainakin minun tapauksessa) suojakoteloon.Eikä tarvii paljoa laittaa nestettä.
Sitten dippaan elektrodin pään sinne koteloon. Esim. nelos-aineen kohdalla kyllä huomaat koska elektrodin pää on nesteessä. Reagoi lukemat kuitenkin nelosen suuntaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”