Outo ilmapöhö kardinaalitetralla...vai mikähän lie onkaan?

Tetrat, seisojakalat, piraijat, tapparakalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
saku08
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 16:14, 17.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Outo ilmapöhö kardinaalitetralla...vai mikähän lie onkaan?

Viesti Kirjoittaja saku08 »

Meillä on kardinaalitetroja parvi ja osa on pari vuotiaita ja toiset vuoden verran...akvaariossa vesiarvot kunnossa eli ei pitäis siitä johtua tämä ihmetyksen aihe.
Pari viikkoa sitten ihmettelin yhden kardinaalin käytöstä,se kyyhötti suodattimen takana...ruoka-aikana tuli kyllä syömään ja silloin huomasin,että sehän on aivan pullea vatsastaan ja jotenkin pörheän näköinen :? Mietin,että oisko joku pöhö??? Seurailin sitä pari päivää ja sitten se reppana kuolla kupsahti :(
No muutama päivä sitten huomasin toisellakin kardinaalitetralla todella pullistuneen vatsan ja äsken,kun katsoin tarkemmin niin se on aivan kuin joku läpinäkyvä ilmakupla siinä vatsan kohdalla 8O tosi oudon näköinen! Mutta tämä yksilö uiskentelee ihan vilkkaasti parven seassa.
Mikä kumma noilla kaloilla on? Tarttuuko muihinkin kaloihin eli pitäiskö kipaista hakemaan jotain lääkettä?
Yritin saada napattua kuvaa siitä pullea vatsaisesta tetrasta,mutta aina se livahtaa piiloon taka-alalle juurakon taakse,kun ilmestyn kameran kanssa lasin läheisyyteen..
jenniliini82
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1138
Liittynyt: 21:49, 15.10.2009
Akvaarioseurat: Tampereen akvaarioseura
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Nokia

Re: Outo ilmapöhö kardinaalitetralla...vai mikähän lie onkaa

Viesti Kirjoittaja jenniliini82 »

olisko sulla kuvaa siitä ilmakuplasta? Mulla oli kardinaalitetroilla sellaisia kuplia missä oli jokin madon näköinen sisällä ja mikään lääke ei oikein tähän tepsi ja näitä on ollut monilla kardinaalitetroissa. Vois siis olla tuo sun tapaukses jotain muutakin, esim sisäloisia yms.
500l Pikkulehtikalojen Amazon ja 300l Helmirihmojen viidakko

https://www.youtube.com/watch?v=E3z1mJgJx-s
saku08
Junior Member
Junior Member
Viestit: 115
Liittynyt: 16:14, 17.08.2009
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Outo ilmapöhö kardinaalitetralla...vai mikähän lie onkaa

Viesti Kirjoittaja saku08 »

Empä ehtinyt napata kuvaa...tänään,kun tulin töistä kotiin niin kala oli selällään :( ja en viitsinyt ruveta tekemään mitä sisätutkimusta,kun 4v. poikani seisoi vieressä huolestuneena kalan puolesta [;)]
Saa nähdä jääkö nyt tähän kahteen kalaan vai vieläkö tuolta parvesta joku pöhöttyy...tosi tylsä juttu :| Jos vielä tulee uusi tapaus niin ehkä vois tutkia tarkemmin...yäkkis jos ne on jotain loisia :P
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tetrat”