apua pilkkutautilääkityksen kanssa?

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Sisso
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 3033
Liittynyt: 19:51, 30.11.2010
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Parainen

Re: apua pilkkutautilääkityksen kanssa?

Viesti Kirjoittaja Sisso »

Teemu Salonen kirjoitti:Uusia kaloja tuotaessa muistat kotiuttaa riittävän hitaasti. Tuolla merivesipuolellahan kotiutuskuviot kestää monta tuntia.
Allekirjoitan tämän(kin)! Sen jälkeen kun aloin käyttämään useita tunteja uusien kalojen sopeuttamiseen meidän (suht kinkkiseen) veteen, tappiot ja ongelmat niiden kanssa on jääneet lähes olemattomiin. Toki jos on varma että kalat on lähteneet omia oloja vastaavasta vedestä, voi ne kotiuttaa vähän ripeämmin mutta siltikin tekisin sen hitaammin kuin yleisen ohjeen mukainen 30 minsaa. Jos kalat saa kidus- ja/tai munuaisvaurioita liian nopeasta vedenlaadun muutoksesta, niillä on edessään väistämättä pitkä paranemisprosessi joka altistaa ne taas uusille ongelmille jotka voivat tulla vasta useiden viikkojen kuluttua esille. pHn vaihtelut eivät ole ongelma jos-kun muut vesiarvot pysyy tuttuina. Harrastajien keskuudessa liikkuu myytti pH-shokista, mutta sellaista ei ole olemassakaan. Shokki liityy ihan muihin asioihin.

Toivottavasti ongelmat on nyt voitettu ja pääset nauttimaan kaloistasi ilman huolia ja turhaa stressiä! Vesi pysyy hyvänä kun vaihtelet sitä säännöllisesti ja riittäviä määriä. Itse tapaan vaihtaa viikoittain 50% kaikista pytyistä vaikka vesiarvot antaisi myöten vähemmällekin, mutta kalat selvästi tykkää kun vesi on puhdasta. Tällä tavalla myös kaikki pienet naarmut mitä kaloille joskus keskinäisissä kähinöissä tulee, ovat parantuneet ilman lääkityksiä.

Muoks. Ja kun sitä pHta sitten mittailet, kannattaa muistaa, että se nousee hanasta laskemisen jälkeen. Eli kun mittaat hanveden pHn heti laskun jälkeen astiassa, se on 1vrk kuluttua korkeampi kun mittaat uudestaan. Johtuu hiilidioksidin, joka happamoittaa vettä, haihtumisesta. Tämä voi aiheuttaa hämminkiä mittauksissa. Tietyt muutokset ovat täysin luonnollisia eikä haittaa kaloja mitenkään, niitä tapahtuu myös luonnossa vuorokauden ja vuodenaikojen mukaan.

Voi olla, että toi pHkin tosta vielä hiukan laskee ajan kanssa. Meillä esmes hanaveden pH 8 laskee 7,2 een viikon mittaan, mutta akvoisa on paljon kantoja mitkä happamoittaa ja pehmentää vettä. Voin lohduttaa että jopa herkkinä pidettyjä kiekkoja (viljeltyjä) pidetään menestyksellä yli kasinkin pHssa kunhan vaan vesi pysyy aina tasaisena arvoiltaan. Kutu ei onnistu kaikilla pehmeän veden lajeilla kovassa vedessä, mutta muutoin kalat kyllä pärjää kun ei tohoteta turhia veden kanssa ja vesi pysyy puhtaana orgaanisesta jätteestä.
Popularity of an idea can never imply validity. Truth is never democratic.-Clive Ei muita YV-viestejä kuin myynti- ja ostoilmoituksiin liittyvät, kiitos
tutti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 15:30, 04.03.2013

vielä vesiarvoista...

Viesti Kirjoittaja tutti »

Viittisittekö sanoa mielipiteenne vielä tähän... Eli mittasin vesijohtoveden vesiarvot ja siinä oli ph 8,5 nitraatti n. 10-15, nitriitti 0, kh 5-6 ja kokonaiskovuus jotain 4-5. Onkos tuo ph asia ihan ok noin ja pitäiskö antaa olla vai edelleen yrittää laskea rikkihapolla? Viimeksi kun laskin niin sain sen 7,5..mutta sitten sitä pitää laskea joka kerran kun vaihtaa vedet.


Nitraatti nousee tosi nopeesti akvassa johonkin 30-40... [:I] oon nyt vaihtanut viikottain vettä n. 30-40 % ja edelleen liuskatestit. käytän ne loppuun ennen uusien ostamista, mutta kai nuokin antaa vähän suuntaa siitä mitä siellä tapahtuu..
Teemu Salonen

Re: apua pilkkutautilääkityksen kanssa?

Viesti Kirjoittaja Teemu Salonen »

En usko noihin liuskatestien tuloksiin. Eikä muutenkaan kannata sen eden kanssa säätää sen enempää. Pistä nyt vaan hankintaan ne JBL:n tippatestit niin tiedät sitte ihan oikeasti, millaset arvot siellä akvaariossa on.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”