Mitkä tetrat sopis tähän joukkoon siis:
-taistelukala(1uros 2naaras)
-Leobardimonninen 3kpl
-Sitte joku nätti tetralaji?
Leopardimonnisia ainakin lisää; ne on parvikaloja, joiden minimiparvikoko lienee 6, toki enemmänkin monnisia on hyvin suositeltavaa. Sinulla on sen verta iso allas, että laittaisin itse ainakin vähintään kymmenen leopardia sinne, tai tuplamäärä

Myös leopardien ja taistojen lämmpötilasuositukset kohtaavat vain juuri ja juuri; molemmat lajit joutuvat olemaan omien suosituksiensa ääripäässä; leopardit aika lämpimässä, ja taisto aika viileässä.
Itsehän menin tähän lankaan, ostin leopardeja (kun kauppiaan mukaan se ois ihan ok), ja kun ne oli niin ihania, ja lämpötilasuosituskin 27 asteeseen asti. Ja altaassa se 27. Nyt sitten piti laskea lämpöä ihan vain siksi, että leopardien ei tarvitsisi olla ihan "hiki päässä". Tosin kovin paljon ei voi laskea, kun altaassa on sitten myös Helmirihmakaloja, ja ne tykkää lämpimästä, kuten taistelukalatkin

Ääripäitä pitäisi siis välttää; kyllä kalat siellä pärjää, mutta voivat elää lyhyemmän elämän ja eivät välttämättä viihdy optimaalisesti.