Moi!
Olen tässä miettinyt, että voisin jonkun kivan näköisen ison kiven ottaa akvaariooni. Akvaario liikkeissä on vain pieniä ja rumia (tai ainakin meidän lähi akva liikkeissä) En löytänyt myynti tai lahjoitus osiolta mitään lähellä olevaa joka myisi/antaisi kiviä. Joten mietin että jos luonnosta löytyisi joku kiva musta iso kivi niin voisiko sen vain pestä ja laittaa akvaarioon? Akvakirjoissa lukee että ne nostaa arvoja?
Kiitos auttajille!
nimeni: Ansku .K= koripallon pompottelia a= aavistuksen verran sählääjä L= Liukas luikku myös jäällä luistellessa A= Apina, papina pölötteliä. Friikki, eläimiin, urheiluun,musiikkiin ja sähläykseen. = Ansku K.a.l.a.friikki.
Mistähän ne liikkeen kivet on alkujaan hommattu?
Kalkkikivi ainakin muuttaa vesi arvoja, mutta sen tunnistaa melko helposti eikä sitä nyt ihan jokaisessa pihassa olekaan...
Kotona on luultavasti tavallista etikkaa. Kaada puoli korkillista kivelle. Jos alkaa porista, älä laita kiveä akvaarioon, jos siellä on tarkoitus olla pehmeää vettä.
(Hei, te tarkat lukijat ja asiantuntevat tietäjät, jotka innoissanne ryhdytte korjaamaan ja kumoamaan neuvoani: tiedän kyllä ehdotukseni rajoitukset, mutta halusin kuitenkin jotain "Anskukalafriikille" vastata, jotain sellaista, josta juuri hänelle voi olla apua.)
"Elämässä ei voi mennä hyvin, jos tarvitsee keräillä pisteitä tallomalla teinejä ja sen sellaisia."
Suomessa nyt ei suuremmin mitään kalkkikiviä ole muutenkaan, ei ainakaan perus-Penan perunapellossa. Eli aika huoletta voi luonnosta kerätä kiviä akvaarioon, pesee vaan kunnolla ensin.
Itse mietin yhdessä vaiheessa mustan reiällisen savitiilen naamiointia sammaleella tms ja laittoa akvaan sukarapujen iloksi, kiva kerrostalo siinä. Meillä on tossa 30 metrin päässä kivivyöry josta löytyy murikkaa jos jonkin näköistä, niitä pistin sinirapujen iloksi ja päädyin ostamaan uuden jalustan kun ikean 20 kg painorajan pöytä kirjaimellisesti notkahti päälle 3oo-kiloisen akvaarion alta. Jos säkin semmoisia jättikiviä aiot hankkia niin suosittelen hiekkojen alle pohjalasia suojaamaan jonkin pehmeän levyn. Jos siis pohjalasin kunnolla on sulle jotain väliä. Mä kävin just uimarannalla pummaamassa kivan näköisiä kiviä, tummaa sävyä. Patikointi ei ole mikään ongelma patikointiin 10 kilon kivilastin kanssa verrattuna.
Olihan se niin, että kvartsikiviä (lumikvartsi) uskaltaa laittaa akvaarioon, mutta malmikiviä (sis. kultamalmia) ei?
Kaksnelikymppinen pala lappilaista Brasiliaa
Vajjaa sata litraa tekemättömiä päätöksiä, vaikeita valintoja eli ilman vasittua tarkoitusta
Köökissä viiskytneljä litraa observointia varten