
Akvan koko 100x40x35 vai oliko 40..
Valvoja: Moderaattorit
Miksi et sitten siirrä osan monnisista siihen 240-litraiseen?fortuna70 kirjoitti:Itsellä on 240l 10kpl gosseita, pari plecoa ja muutama huntupyrstö ja aikas tyhjältä tuo tuntuu.
Äkkilaskentä ruokinta aikaan 330l joka ei ole tarkka koska ne liikkuvat oli kääpiöt 15kpl, piikkisilmiä 4kpl, helmimonnisia 25 kpl, vihermonnisia 10kpl ja kupareita 25kpl.
Voi olla liikaa mutta toistaiseksi ei ole ollut ongelmia. Uimatilaa niillä on ja terveenä nuo ovat olleet ainakin tähän asti osa kaloista on sen verran vanhoja että poistumaa tulee varmasti.
Minulla suuriin piirtein samanlainen tilanne, parvi koostuu samannäköisistä lajeista, tosin jokaista vasta 6 kpl. Yhdessä hyvin viihtyvät, ja pienemmässäkin ryhmässä saattaa olla kunkin lajin edustajat. Nyt mietin, että voisikohan parvea vielä täydentää samannäköisillä lajeilla siten, että ottaisi kutakin lajia vain 2-3 kpl. Kai nekin parveen sopeutuisivat. Olisi vähän enemmän lajeja seurattavana. Ajatustakaan ei tietenkään olisi mistään kutemisesta (ei ole nytkään) ja varmuuden vuoksi pitäisi ottaa lajeja, jotka eivät missään nimessä innostuisi toisen lajien edustajien kanssa kutuhommiin.Maji kirjoitti:Minulla on ollut 100x50 pohjalla 26 monnista (ja muita pohjakaloja) ja ei kyllä ollut mielestäni yhtään liikaa.---
Tällä hetkellä siellä on 10kpl c.agassizii, 12kpl c.trilineatus ja 6kpl c.sterbai, ---
Ja tuolla nykyisellä 28:n monnisen kalastolla laari ei ole yhtään täyteenahdetun näköinen, ei lähellekään. --- Monniset tykkää porukasta,