Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.
Riippuu täysin lajista. Pienille kaloille on hyvä nyrkkisääntö 1 cm kalan pituutta vesilitraa kohden. Toisaalta eipä noin pieneen kippoon juuri 15 neontetran parvea suurempaa kalamäärää kannata yleensäkään laittaa, koska pieni vesimäärä likaantuu nopeasti.
100, 235 ja 525 litraiset seuralat + 50 litrainen rasbora-allas.
Kuten edellinen vastasikin jo niin riippuu täysin kaloista. Taistoja sinne menee yksi ja esim. pieniä rasboroita taas vastaavasti helpostikin 20-30. Akvaarion koko ei suoraan kerro siis kuinka monta kalaa sinne voi laittaa... Mitähän ne sinun 21 kalaa mahtaa olla?
Sen verran huomiota että pehmeän veden miljoonakaloja en ole nähnyt suomessa myynnissä sitten 80-luvun missään. Aika aktiivisesti kuitenkin kiertelen noita akvaarioliikkeitä... Jos ei niitä ole liikkeissä, niin ei niitä ole myöskään harrastajilla eli miljoonakalasi kaipaisivat nopeasti siirtoa toiseen akvaarioon.
Sanoisin, että ihan onnistunut tuo kalasto ei kokonaisuudessakaan ole. Seeprakalat ovat vilkkaita uimareita ja kaipaisivat lisää tilaa ympärilleen. Neontetrat samoin. Niiden tilalle sopisi paremmin sinineontetrat jos sen sorttisista kaloista tykkäät.
Mutta ei toi tilanne nyt ihan katastrofaalinen ole. Ensitilassa tosiaan ne miljoonakalat oikeisiin olosuhteisiin eikä niiden tilalle kannata hankkia mitään.
miljoonakala84 kirjoitti:Hohtomiljoonakala menee myös pehmeässä vedessä.
En kyllä laittais enää tämän päivän hohtojakaan pehmeään veteen. Paitsi jos kyseessä VARMASTI luonnon kanta. Tunnistanee ainakin hinnasta. Luonnonkanta maksaa siinä 15-20€/kpl ja viljellyt muutaman euron.
Liikakansoitusta on sinällään. Suurempi ongelma on kuitenkin nuo parvikalat joita on 3 erilaista, eikä yhtään kunnon parvea. Tuon kokoiseen en itse laittaisi kuin yhden parvikalan jolloin niitä saisi parven verran. Tuo 6kpl kun ei oikein parvi vielä ole. Ja jos parvikaloja on useampaa ja kaikkia vain muutama, menee se helposti "sillisalaatiksi". Lisäksi on hieman huonot valinnat kalojen vaatimusten suhteen. Seeprakalat tarvivat kokoonsa nähden isomman altaan, koska ovat kovia suhaamaan. Miljoonakalat tosiaan arvostaisi kovempaa vettä kuin nuo muut. Taistelukala taas tarvisi lämmintä ja neontetrat viileämpää. Mitäpä jos myisit nuo parvikalat kaikki joillekin parvien jatkoksi ja hankkisit taistolle kavereiksi vaikka parven kiilakylkiä. Kiilakyljet menisi samoissa vesiarvoissa taistelukalan kanssa.
Kardinaalitetra vaan on vähän turhan isoksi kasvava kala tuon kokoiseen altaaseen. Suurimmat näkemäni kardinaalit ovat olleet lähes viisi senttisiä. Niihin mittoihin ei tuossa purkissa päästä. Ihan ok kyllä toistaseksi, oletan siis, että kalat on vielä pieniä, mutta tossa puolen vuoden sisään kaivattaisiin jo roimasti isompaa allasta.
Eikö akvaarioliikkeessä oltu lainkaan kiinnostuneita siitä, minkälaiseen altaaseen kalat on menossa?