No niin, palailen taas itse ketjun aiheeseen eli kalaston valintaan 120 litran akvaariooni. Tuolla uiskentelee nyt 16 nuolimonnia, kahta eri lajia ilmeisesti. Lisäksi sain vihdoin ja viimein hankittua niitä hehkutetroja, joita keväällä jo mietin tuonne

Niitäkin on kiva 20 yksilön parvi. Tosin eivät nuo kyllä parvessa kovin paljon uiskentele

Jokainen mennä viipottaa omia teitänsä. Taidan jättää ne pohtimani monniset hankkimatta, kun en liian täydestä akvaariosta oikein tykkää. Jollen sitten jotain pientä monnislajia tuonne ota jossain vaiheessa.
Pikkupossut eli neonsateenkaarikalat muuttivat isompaan akvaarioon toiselle harrastajalle.
Ihanaa on kyllä ollut päästä taas akvaarioharrastukseen mukaan. Välillä yrittää puskea pientä tupsulevän poikasta, jotain vihreää levää kasveille ja laseihin, mutta ilmeisesti kuuluu asiaan, sillä viikoittaisilla siivouksilla ja vedenvaihdoilla ei niistä kokonaan pääse eroon

En annan niiden häiritä, vaikka ne vähän oikeasti häiritsevätkin. Vesiarvot on kunnossa, hankin viimein tippatestitkin, Aquilin 5in1 ja JBL:n PO4 testit. Lannoitus on kunnossa, valaistuskin kai kunnossa, keväällä vaihdettu putket. Sisäsuodattimenkin uusin tässä välissä, kuten aiemmin sitäkin mietin.
Viimeksi mitattuina, viikko vedenvaihdosta, ymmärtääkseni nämä on ihan ok.
pH 7
GH 3
KH 4
NO2 0
NO3 10
PO4 0,2