Seurasin tietysti ensin kauhulla, onko kyseessä jokin tarttuva sairaus, mutta siitä ei näytä olevan kyse, sillä kaikki kalat voivat varsin hyvin. Tämäkin yksilö kulkee parven mukana ja syö, kun ruokaa jaetaan.
Allas 180 l, vesiarvoista ne, jotka tiedän: pH n.7, NO2 0, NO3 1 (JBL:n testi). Vesi on pehmeää helsinkiläistä vesijohtovettä, johon lisään turveuutetta ja StartRight-vedenparannusainetta. Vettä vaihdan noin kolmasosan tai vähän enemmän viikottain. Kalasto on väljä:
11 sulkarasboraa
8 rusokiilaa
3 timanttirihmakalaa
1 maatiaispartisnaaras
4 piikkisilmää
1 helmimonninen (kaverit kuolivat keväällä muuton yhteydessä)
Kaloja en ole hankkimassa lisää, sillä olen muuttamassa ulkomaille joksikin aikaa ja siksi luopumassa altaastani.
Kyse lienee rasboran kohdalla jonkinlaisesta onnettomuudesta, joka sille olisi sattunut. Pitäisikö mun lopettaa se kala vai miten tässä nyt pitäisi tuohon silmäpuoleen suhtautua? Merirosvolappu päälle ja menoksi?
