Akvan kypsytys?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Akvan kypsytys?

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Elikkäs 260l allas olis kyseessä, ja mikäli olen oikein käsittänyt noi kypsytysohjeet mitä täälläki on paljon esitett, niin siinä kypsytetään suodatin ja osa pohjahiekkaa erillisessä altaassa.
Mutta tästä minun altaasta kun ei saa suodatinta irti nuin vain niin kysyisinki, että voinko tuon kokoiseen altaaseen laittaa vain osan vedestä esim. 100l ja sitten lisätä Safe Startin? Lähinnä siksi kysyn, että ei tarvis montaa pulloa lotrata täyteen altaaseen kalliita aineita!? :roll:
Ja voiko ammoniumin annostella kerta-annoksena? Kun olen kuullut, että sitäkään ei välttämättä tarvis lisäillä joka päivä erikseen? Ja sitten kun nitriittipiikki on ohi ja nitraattia on alkanut muodostua, niin lisäisinki loput 160 l vettä altaaseen, siis toisin kuin ohjeessa mainittiin tässä kohtaa vaihtamaan 2/3 osaa vedestä?
Vai onko tämä ihan hullu ajatus, en tiedä. :roll: Olen todellaki niin aloittelija näissä hommissa kuin voi olla, mutta asiantuntioiden neuvoa kaivattais kipeästi? [;)]

Edit: Lisätty isot kirjaimet ja siistitty välimerkkejä selkiyttämään tekstiä.
-Ylläpito
Sarianna69
Junior Member
Junior Member
Viestit: 212
Liittynyt: 20:44, 09.05.2007
Paikkakunta: Etelä-Lappi

Viesti Kirjoittaja Sarianna69 »

No, kerrompa että aloittelija olen minäkin vielä, mutta sulla on selkeä kuva kyllä jutusta :D Muistan minäkin lukeneeni jostain linkistä että tuon ympin voi tehdä pienempäänkin vesimäärään, mutta kertokoon kokeneemmat enemmän asiasta! Siitä siis kumminkin sulle "kiitokset" että olet lukenut asiasta ja haluat aloittaa akvan pidon oikealla tavalla :D .
VesiEläin
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5925
Liittynyt: 07:54, 04.03.2004
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja VesiEläin »

111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Taitaa olla helpointa laittaa koko vesimäärä ja 2 pulloa Tetraa sekaan ja sit vaihtaa se 2/3 osaa vedestä. :roll: Luin nuo palikkaohjeet ja olis varmaan helpompi ostaa tuota Hirvensarvisuolaa!Kuinkahan isoissa pusseissa sitä myydään ja missä? :roll: Sitten kysyisin sellasta että eikös Nitriitti ole myrkkyä myos Kasveille,niin miten ihmeessä istutan Kasvit sen jälkeen kun allas on kypsynyt ja vettä on 260l altaassa,kuulostaa aika hankalalta operaatiolta tuo istuttaminen 8O ?

Kiitos sinulle myös Sarianne!! [;)] on mukava kuulla hyvää palautetta :D
Fransesca
Junior Member
Junior Member
Viestit: 195
Liittynyt: 19:10, 13.12.2007
Paikkakunta: Kuorevesi

Viesti Kirjoittaja Fransesca »

Muuhun en näillä tiedoilla uskalla vastata, kuin että hirvensarvisuolaa saa kaupasta tai apteekista parilla eurolla 30 gramman pussin, joka riittää varmasti. Kasvit on kyllä mahdollista istutella täyteen akvaan tai vaikka vettä vaihdettaessa, mutta puuhassa kastuu :) Ainakin jos on tällainen rypijä kuin minä. [;)]
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

SafeStartin lisäyksen jälkeen ei vaihdella vettä ainakaan viikkoon, jotta se ehtii asettua ja kiinnittyä kaikkialle akvaarion pinnoille - oli kyseessä sitten kalallinen kypsyminen tai kalaton kypsyttäminen/SafeStartin toiminnan varmistaminen.

http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=113280
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=119803
http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic ... 5&start=15
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Tosiaan kirjoitin tuohon tokatextiin hiukan huolimattomasti,eli tarkoitin että veden lisäys tai ohjeenmukainen 2/3 osaa vaihto vasta kun Nitriitti piikki ohi ja Nitraatti on jo korkealla,joka saadaan putoamaan tuolla vedenvaihdolla!Näin ohjeet olen ymmärtänny mutta sitä tarkoitin että jos olisinki lisännyt aineet 100L, enkä täyteen akvaan ja 2/3 osaa vedenvaihdon sijasta olisinki lisännyt loput 160L altaaseen niin olisko sillä saanu vedenvaihdon kaltaisen vaikutuksen elikkä Nitraatin putoaan alemmas? :roll:

Taitaa mennä hiukka vaikeaksi tämä meikäläises pohtiminen :mrgreen:
Chisantha
Senior Member
Senior Member
Viestit: 561
Liittynyt: 23:55, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Chisantha »

Kyllä tuolla vedenlisäyksellä olisi juuri sellainen vaikutus, kuin ajattelit, mutta sitä vaan mietin että onnistuuko altaan kypsytys vain osittaisella täytöllä tuo suodattimen osalta. Siis eli jos sinulla on kiinteä suodatin (esim. Juwel) jota ei pysty siirtämään, niin silloinhat et saa suodatinta vedenpinnan alapuolelle, ja näin ollen et voi pitää sitä käynnissä. Ja sehän olisi huono juttu suodattimen kypsymisen kannalta. :) Vai olenko minä ymmärtänyt jotain väärin? Muuten suunnitelmasi kuulostaa hyvältä.
"Any colour you like as long as it's black." -Tiamat
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Tuotapa en hoksannut itsekkään,että suodatin tosiaan ei ehkä toimi jos akvaario on vaan puolillaan vettä. :? Juwelin akvaariosta on todellaki kyse ja en ole vaan saanut vielä akvaariota mutta tilattu on.ehkä joudun täyttään koko akvaarion vedellä heti kerralla,koska se bakteerikantahan pitäis nimenomaan saada just suodattimeen,että sellasta :D
Fransesca
Junior Member
Junior Member
Viestit: 195
Liittynyt: 19:10, 13.12.2007
Paikkakunta: Kuorevesi

Viesti Kirjoittaja Fransesca »

Suodattimesta kärähtää melko äkkiä moottori jos se jää kuiville.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

HomerXVI kirjoitti: se bakteerikantahan pitäis nimenomaan saada just suodattimeen,että sellasta :D
Sinnekin, mutta nimenomaan kaikkialle on paras. Ne osaavat kyllä itse valita mukavimmat alueensa, missä kasvavat ja viihtyvät parhaiten. Huokoiset pinnat, joissa on riittävän hidas mutta jatkuva veden vaihtuvuus, ovat parhaita. Hienon hiekan pintakerros ja sora läpikotaisin esimerkiksi.
Chisantha
Senior Member
Senior Member
Viestit: 561
Liittynyt: 23:55, 01.09.2006
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Kerava

Viesti Kirjoittaja Chisantha »

HomerXVI kirjoitti:Tuotapa en hoksannut itsekkään,että suodatin tosiaan ei ehkä toimi jos akvaario on vaan puolillaan vettä. :? Juwelin akvaariosta on todellaki kyse ja en ole vaan saanut vielä akvaariota mutta tilattu on.ehkä joudun täyttään koko akvaarion vedellä heti kerralla,koska se bakteerikantahan pitäis nimenomaan saada just suodattimeen,että sellasta :D
Näinpä, muistelisin tosiaan että juwelin suodattimessa se moottoriosa sijaitsee siellä aika ylhäällä ja sen ainakin täytyy olla veden alla.. Eli loota täyteen vettä vaan ja kypsymään. :)
"Any colour you like as long as it's black." -Tiamat
memma
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2151
Liittynyt: 21:11, 25.03.2004
Akvaarioseurat: HAS
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja memma »

HomerXVI kirjoitti:Taitaa olla helpointa laittaa koko vesimäärä ja 2 pulloa Tetraa sekaan ja sit vaihtaa se 2/3 osaa vedestä.
Kyllä yhdellä pullollisella kypsyttää jo monen monta allasta [;)] Bakteerithan jakautuvat jatkuvasti. Periaatteessa siis tippakin bakteeriymppiä riittäisi, jos vain jaksaa ruokkia ja odotella niiden lisääntymistä.

Eri asia toki olisi, jos SafeStartin ohjeiden mukaan laittaisi altaaseen kalaa samalla kertaa kuin ympinkin: silloin altaan pitäisi kestää kuormitusta heti ja bakteereita pitäisi olla heti riittävän paljon. Tämä tapa ei vain ole suositeltava siitäkään syystä, että kaupallisetkaan ympit eivät aivan 100%:lla varmuudella aina toimi täydellisesti (mm. säilytyksellisistä syistä).
528 l: Corydoras sterbai, L-134, Liosomadoras oncinus, Platydoras costatus, Megalechis thoracata, Moenkhausia pittieri
125 l: Corydoras pygmaeus, Neocaridina davidi var. red, Poecilia wingei
120l: L. oncinus, P. wingei
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

memma kirjoitti:Tämä tapa ei vain ole suositeltava siitäkään syystä, että kaupallisetkaan ympit eivät aivan 100%:lla varmuudella aina toimi täydellisesti (mm. säilytyksellisistä syistä).
Aivan ja toisaalta muut Suomessa myytävät kypsytysbakteerivalmisteet kuin Tetra SafeStart eivät toimi 99% varmuudella parhaimmillaankaan kuin 20% SafeStartin tehosta - jos nyt ylipäätään sisältävät toivotut ja tarpeelliset bakteerilajit.

:)

Yllättävän paljon ja toistuvasti SafeStart ei ole toiminut tarkoitetulla tavalla. Tuossakin on tullut jo esille monta tapausta: http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=117392
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

Eli olis parempi laittaa kuitenki reilusti ainetta heti kerralla,mitenkäs toi ruokkiminen niin pitääkö kalanruokaa laittaa jokapäivä jonkunverran vai riittääkö jos sitä laittaa aluksi esim.teelusikallisen? :roll:
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Miksi? Ja mikä on paljon tai reilusti - ja millä perusteella se on reilusti? (Jos ammonium esiintyy vedessä riittävästi ammoniakkina, on yksi tilanne mistä liiasta lienee haittaa itse bakteerienkin kasvulle.)

Lue tuo hyvin ja sisäistäen, minkä tähänkin jo alussa linkkasin: http://www.aqua-web.org/forum/viewtopic.php?t=119912

Kalanruualla ei ole oleellista merkitystä kun on käytössä muukin ammoniumin lähde. Sitä siis silloin hyvin vähän - puhumme lähes yksittäisistä hiutaleista pieneen akvaarioon, jos joka päivä laittaa. Enemmänkin se vain takaa myös akvaarion hajottajien monipuolistumisen ja se myös takaa pienen ammoniumintuoton kypsytyksessä silloinkin, jos lisätty ammonium (hirvensarvensuola) pääsee välillä loppumaan vedestä. Jos kalanruoka jätetään pois kokonaan, on myös suurempi todennäköisyys sille, että kalojen kanssa sitten alkupäivinä tulee bakteerisamennusta veteen.

Ammoniumista muodostuu 3,44 kertaa nitraattia (mg/l). Näin jokainen 5mg/l ammoniumlisäys muodostaa lopulta 17,2 mg/l nitraattia.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Ensin kannatta aina pienellä vesimäärällä (noin 6 litraan vettä 5 ml Safestarttia) testata Safestartin toimivuus. Aine muuttaa toimiessaan pienen määrän ammoniumia jo tunneissa nitriitiksi. Ellei, niin pullo takaisin kauppaan. 8-)

Tarvitaan siis vain ripaus hirvensarvensuolaa, pari kourallista hiekkaa ja ilmastus testiastiaan, joka voi olla vaikka tuleva karanteeniakvaario.
http://www.aquahoito.info/suomi/kypsytys/palikka.php
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

kiitos tiedoista mutta kerkesin lorauttaa jo molemmat pullot Akvaarioon ja lisäsin ohjeiden mukaan Hirvensarvensuolaa ja kalanruokaa! :roll:
olen lisännyt aineet n.2h sitten ja nitriitti näyttää puhasta nollaa,elikkä tein just sen virheen että testaus jäi pois ja lisäksi tein senkin virheen että lisäsin vedenparannusaineen,ihan turhaan! [:I]

Jos toi Nitriitti ei lähe huomennakaan nousuun niin mikäs sitten avuksi??
uusia Safe Start pulloja ei tee mieli mennä ostaan ja taas todeta sama tilanne!
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Niinpä!
Ja sitten multaa, ja ei toivottujakin bakteereita. Jatkaen sitten normaalia 2-3 viikon kypsyttelyä.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Jos ei haluta säästellä Safestartia, vaan haluaa mahdollisimman nopeasti akvaarion valmiiksi, on perusteltua laittaa sitä heti runsaasti. Vaikka aine ei toimi, ja pullo tyhjä, ei se asiallisesti ottaen laista sen myyjää tuotevastuusta. Tietysti näytön kannalta..

Näitä toistuvia kertomuksia lukiessa tulee kieltämättä mieleen kysyä, onko joku saanut toimivaa Safestartia viime aikoina.

jarvij kirjoitti:Niinpä!
Ja sitten multaa, ja ei toivottujakin bakteereita. Jatkaen sitten normaalia 2-3 viikon kypsyttelyä.
Nuo ei toivotut bakteerit kuulostavat vähemmän asialliselta tekstiltä biologin kynästä. Miten kyseessä voisi olla millään asiallisella tasolla muuta kuin bakteereilla pelottelu. Kullostaa kuin suoraan 40-luvulta kuultuna ilman luonnon toiminnan ymmärrystä. :roll:
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

Pitäisi jotenkin selvittää piloille menneet Safestart-erät sekä miten kaupat tuota ainetta varastoivat. Kylmää kun se ei kestä.

Suomalainen tukkuporras on varmasti jo oppinut ja tuntee oikean säilytystavan, mutta mites liikkeet, joilla oma maahantuonti?

Ei saa säilyttää alle +20 asteessa.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
111na
Elite Member
Elite Member
Viestit: 9127
Liittynyt: 16:21, 27.12.2003

Viesti Kirjoittaja 111na »

Viittasin 40-luvulla siis siihen aikaan (en tiedä minä vuosikymmenenä se oli suurimmillaan) kun suuri yleisö tehtiin tietoiseksi bakteereista ja mm. kädet neuvottiin pestä ennen ruokailua ja olla aivastamatta toista kohden. Elämän määrän vähentäminen, desinfioitu ympäristö, 'liika puhtaus', on vaikutuksiltaan kuitenkin kyseenalaistettu varsin hyvin myöhemmin. Multaympin käytössä on lisäksi kyse maalta otetusta aineksesta (mikä ei sisällä vesiympäristöön erikoistunutta elämää) ja bakteerikanta mikä akvaarioon joutuu, saa jo alkuunsa monipuolisen koostumuksen. Lisäksi se olosuhteiden mukaan kehittyy ympäristölleen luontaiseksi ja vieläpä kun vesi vaihdetaan ennen kaloja...

Mihin uuteen oivallukseen mullasta varoittelu perustuu? (Kysyn vaan ja katson ajassa vain hieman taaksepäin nähden aivan toisenlaisia neuvoja samalta suunnalta.)
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Viesti Kirjoittaja jarvij »

111na kirjoitti:
Nuo ei toivotut bakteerit kuulostavat vähemmän asialliselta tekstiltä biologin kynästä. Miten kyseessä voisi olla millään asiallisella tasolla muuta kuin bakteereilla pelottelu. Kullostaa kuin suoraan 40-luvulta kuultuna ilman luonnon toiminnan ymmärrystä. :roll:
Kyseessä siis ainakin Aeromonas sp. yms. tyyppiset bakteerit, jotka aiheuttavat haavaumia yms. vahingoittuneisiin kaloihin.
Sopii tehdä vaikka testi:
Pari tummaa matalaa astia, johin kaadetaan ohut kerros esimerkiksi kala- tai lihalientä (kuutioista), johon on lisätty agaria tai liivatetta. Astiat peitetään ja hyydytetään. (Parhaiten kokeeseen soveltuisivat muoviset petrimaljat, mutta tummat teelautasetkin sopivat)

Hyytyneen liemen päälle lisätään huoneenlämmössä toiseen astiaan noin maustemitallinen vesijohtovettä (kontrolli) ja toiseen sameaa multavettä, jolla kypsytettäisiin (koe). Astiat peitetään lasikannella ja jätetään huoneenlämpöön.

Yleiset vesibakteerit (joissa siis noita potentiaalisti haitallisia bakteereita on, kasvavat hyvin nopeasti) ja jo vuorokauden kuluttua saattaa multavedessä kasvaa jotain allaolevaa vastaavaa:
Kuva

Siinä niitä haitallisiakin sitten kasvaisi ihmeteltäväksi. Typpibakteereita ei vielä muutamaan vuorokauteen oli pesäkkeinä nähtävissä.

Tuo kirjoittamani on siis kokeella varsin helposti todettavissa.
Osa noista bakteereista on siimallisia ja aktiivisti liikkuvia. Suotavaa olisi, että niiden lukumäärä akvaarion vedessä olisi mahdollisimman pieni.

Vastaavan kokeen voi toki tehdä myös akvaarion vedellä. Voisi olla hyvin opettaista.

Vain naarmu kalan limakalvossa riittää, kun bakteereita on vedessä sopivasti. Sekin on kokeissa osoitettavissa.
Itse omassa lisensiaattityössäni noita kokeita aikoinani tein. 8-)

---------------------

Tuoreessa mullassa on kyllä riittävästi kosteutta vesibakteereillekin, minkä ylläoleva testi osoittaa.
Varsinaisista kalabakteereista ei siis ole kysymys, vaan saprofyyteistä eli vapaassa vedessä ja lietteessäkin elävistä hajottajaorganismeista.
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
HomerXVI
Senior Member
Senior Member
Viestit: 597
Liittynyt: 20:19, 04.01.2008
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tornio

Viesti Kirjoittaja HomerXVI »

En ole oikein tarkkaan perillä tuosta multaympistä,niin kysynkin että pitääkö se olla kukkapurkista otettua multaa ja pitääkö sitä panna johonkin sukkaan ja liottaa akvaariossa ja kuinka kauan aikaa? :roll:
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”