Vanerin ja pehmusteen paksuudesta
Valvoja: Moderaattorit
Vanerin ja pehmusteen paksuudesta
Kuinka paksua tulisi mielestänne olla vesivanerin, joka tulee alumiinista tehdyn kuusijalkaisen jalustan päälle? Allas on 317 litrainen alumiinikehyksillä ja koko on 130 x 46 x 53. Entäpä kuinka paksu pehmuste vanerin ja akvaarion väliin? Itse olen ajatellut laittaa 12 millisen vesivanerin ja 30 millisen Finnfoamin.
Solumuovin ei tarvitse olla kovinkaan paksu. Kyllähän ihmiset käyttävät jopa viisisenttisiä styrokslevyjä, mutta aika monella sellainen on vain löytynyt nurkista. Minulla on 310 litraisen alla 15mm solumuovi, 175 ja 100 litraisten alla kymppimillinen. Se kymppi olisi riittänyt ihan hyvin tuolle isommallekin. Pehmusteen tarkoitus on tasoittaa pienet heitot, ei ratkennutta lattialautaa...
Vaneriksi 12mm riitää varmaan ongelmitta. Henkistä tukea ja turvaa vähän paksumpi tietysti toisi. Ei minullakaan tuon paksumpaa ole, mutta jalustan tukevuus on toisaalta vähän alumiiniputkihässäkkää järempää luokkaa. Jos kysyisit akvaariokaupasta, luulen heidän tuputtavan sinulle juuri 12 millistä.
Vaneriksi 12mm riitää varmaan ongelmitta. Henkistä tukea ja turvaa vähän paksumpi tietysti toisi. Ei minullakaan tuon paksumpaa ole, mutta jalustan tukevuus on toisaalta vähän alumiiniputkihässäkkää järempää luokkaa. Jos kysyisit akvaariokaupasta, luulen heidän tuputtavan sinulle juuri 12 millistä.
-
- Imperaattori
- Viestit: 2881
- Liittynyt: 16:42, 21.10.2001
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Kuopio
- Viesti:
Re: Vanerin ja pehmusteen paksuudesta
Mikäs tämä Finnfoam on? Jos se on sitä kovaa eristelevyä, niin ei sitä ainaskaan; ei anna tarpeeksi periksi tukeakseen myös pohjalasia.Kepa kirjoitti:Itse olen ajatellut laittaa 12 millisen vesivanerin ja 30 millisen Finnfoamin.
Itselläni vesivanerin seurana 25 mm styrox, paksumpi mielestäni selkeää liioittelua kun tuokin jo antaa tarpeeksi periksi. Väsymisestä ei tietoa, mutta en usko että tuossa niin mahdottomasti sitä vaaraa on.
There are no facts, only interpretations. -- Friedrich Nietzsche
Re: Vanerin ja pehmusteen paksuudesta
Edesmenneen (siis vaihtoi kotia, ei mennyt siruiksi) ysisatasen alla oli 25mm styroks, joka ulkonäkönsä perusteella ei todellakaan ollut tämän vuoden mallia. Silti se kannatteli tankkia niskassaan ongelmitta, ei näyttänyt litistyneen.Kaizu kirjoitti:Itselläni vesivanerin seurana 25 mm styrox, paksumpi mielestäni selkeää liioittelua kun tuokin jo antaa tarpeeksi periksi. Väsymisestä ei tietoa, mutta en usko että tuossa niin mahdottomasti sitä vaaraa on.