Monnisten suru (kuva)

Täällä keskustelu on vapaata, kunhan homma pysyy hyvän maun ja käytöksen rajoissa ja keskustelu jotenkin koskettaa akvaarioita. Muu yleinen keskustelu -> ""Off-Topic" ja äänestykset"-ryhmään.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Kastanya
Junior Member
Junior Member
Viestit: 137
Liittynyt: 10:50, 04.04.2006
Paikkakunta: Kerava

Monnisten suru (kuva)

Viesti Kirjoittaja Kastanya »

Ajattelin postailla teille tämän aamun fiiliksiä. :(
Meillä tekee toinen rusomonnisristeytyksistä kuolemaa. Ihmettelin tänä aamuna, kun kaikki viisi monnista olivat kerääntyneet kulma-akvaarion etukulmaan. Aluksi ajattelin että ne odottavat ruokaa tai nukkuvat siinä, mutta totuus kävi ilmi kun tultiin vauvan kanssa aamupalalle. Tykätään syödä aamupuuro akvaariota katsellen ja kun alettiin siinä altaan edessä sähläillä niin purjemonniset siitä kulmasta kaikkosivatkin. Vain kaksi rusomonnisristeytystä (joista olen täälläkin aiemmin kysellyt) jäivät kulmaan. Sillon huomasinkin, että toinen monnisista nojaa raskaasti hengittäen kulmaan. Olihan se ihan odotettavaa, kun ovat minulla olleet jo neljä vuotta ja kaupassa ties miten kauan. Nämä ovat lempimonnisiani ja oikeastaan syy, miksen ole tuota kolmatta akvaariota raaskinut laittaa pois. Ei ole sopivaa kotia sitten monnisille, joita rakastan.

Meinasi tippa tulla silmään kun katsoin, miten kuolevan kaveri (vai pitäisikö sanoa elämänkumppani) ei suostu lähtemään. Näistä monnisista on ollut miltei mahdotonta ottaa kuvaa kun ovat niin arkoja, nyt ei kumpikaan välitä mitään. Terve monninen vain tuijottaa kuolevaa. Ovat aina olleet yhdessä ja monasti olen ihastellut niiden yhteistanssia akvaarion etulasia pitkin.

Kuva

Tämän takia inhoan ihmisiä, jotka sanovat ettei kaloilla ole tunteita. Ehkä monninen ei varsinaisesti sure, mutta jotain kumppanuutta se selvästi tuntee ystäväänsä kohtaan. Ei kai terve yksilö muuten jäisi kuolevan viereen?
-matokani-
Senior Member
Senior Member
Viestit: 964
Liittynyt: 21:35, 08.04.2009
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: Monnisten suru (kuva)

Viesti Kirjoittaja -matokani- »

Otan osaa. :( Kannattaa kuitenkin ehkä eristää se sairas kala, ettei tartu siihen terveeseen jos on jotain tarttuvaa. Osaatko yhtään sanoa mikä sille tuli? Kauniita kaloja, ei voi muuta sanoa. Itseltä on kuollut muutama monninen selittämättömästi eikä mitään tietoa mikä niille olisi voinut tulla. On aina ikävää kun lemmikkejä kuolee. :cry:
Minizoohon kuuluu: maakonnat Heppu ja Pepsi, chilen tarantula Vauva, jättijauhis Ytyvä ja altaat 42l (sukarapula), 160l (sekalaista) ja 317l (sekalaista).
-Mandell-
Member
Member
Viestit: 383
Liittynyt: 12:37, 18.12.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: hyvinkää

Re: Monnisten suru (kuva)

Viesti Kirjoittaja -Mandell- »

ääää multa lähti tänää kultis hautaan.. makasi vain pinnalla kuolleena.. hautasin en takapihalle meidän omalle eläinten hautausmaalle.. :cry: oli ollut meillä kauan ja teki kyllä mieli itkeä..
84l rapularasborala,40l vauvanaario +nelivarvaskilpikonna ja akaattikotiloita
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Yleistä keskustelua (akvaario)”