Valaisimeen heijastin

Valaisimet, suodattimet, lämmittimet ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
mimmi1
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 20:59, 10.01.2008
Sukupuoli: Nainen

Valaisimeen heijastin

Viesti Kirjoittaja mimmi1 »

onko kellä kokemusta valaisimeen laitettavista heijastimista, tulin ostaneeksi kun haluan parantaa valaistusta, mutta mietin uskallanko sittenkään laittaa, kuumentaako laseja entisestään, nytkin lasit aika kuumat, ja kestääkö ne vai halkeavatko (paksuus n. 2 mm)jos lasit halkeaa ne putoaa suoraan altaaseen, koska kapea reuna tyhjän päällä.(3 lasia)
IkanIkan
Junior Member
Junior Member
Viestit: 62
Liittynyt: 13:13, 08.09.2008
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Turku/Brändö

Re: valaisimeen heijastin

Viesti Kirjoittaja IkanIkan »

Minulla ei ole hirveästi kokemusta siitä miten lämpösäteily heijastuu eri pinnoista (en edes ole niin varma heijastuuko se laisinkaan 8O ), mutta ehdottaisin että laittaisit jotakin valaisinten lyhyiden sivujen tai kulmien alle, joka nostaisi valaisimia hiukan lasista. Silloin valaisimet eivät kuumenna lasia yhtä paljon, eikä 1-3cm:n rako valaisimen ja lasin välissä vähennä valaistustehoa sen kummemmin.
*Lisäys:
Jos löydät jonkinmoiset listat, puusta tai metallista tai mistä vaan, minkä voit laittaa valaisimen lyhyen sivun alle molemmissa päissä mutta mitkä olisivat niin pitkät että ylettyvät akvaarion kantteihin asti niin valaisin lepäisi niidenpäällä, ei kuumentaisi laseja niin paljon eikä putoaisi yhtä hanakasti akvaarioon.
Huonosti selitetty mutta ehkä ymmärrät. :)
Alsshon
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1067
Liittynyt: 23:30, 21.09.2008
Akvaarioseurat: TAS
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Re: valaisimeen heijastin

Viesti Kirjoittaja Alsshon »

mimmi1 kirjoitti:onko kellä kokemusta valaisimeen laitettavista heijastimista, tulin ostaneeksi kun haluan parantaa valaistusta, mutta mietin uskallanko sittenkään laittaa, kuumentaako laseja entisestään, nytkin lasit aika kuumat, ja kestääkö ne vai halkeavatko (paksuus n. 2 mm)jos lasit halkeaa ne putoaa suoraan altaaseen, koska kapea reuna tyhjän päällä.(3 lasia)
Ei ne lasit halkeile elleivät joudu oikein nopeaan ja suureen lämpötilanmuutokseen. Loisteputket eivät lämmitä laseja niin nopeasti eivätkä niin paljon että näin kävisi. Voit huoleti laittaa ne heijastimet kiinni.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Tekniikka”