Yhteensopivuus?

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
kalasoppaa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 23:19, 12.02.2010

Yhteensopivuus?

Viesti Kirjoittaja kalasoppaa »

Hoitelen välillä ystävän vanhaa akvaariota, vanhasta muistista jotakin osaan, mutta haluaisin vaan varmistaa, että tämänhetkinen kalasto on jotakuinkin sopiva. Siellä on muutama vanha asukki, ja uudet asukkaat ovat lasten toivomuksia eli mahdollisimman friikkiä menoa. Taistelukala kyllä syö rapuja, mutta ne ovat ennenkin eläneet kokonaisen Betta-lauman kanssa ja selvinneet, joten epäilen, ettei niitä hävitä sieltä mikään. Muutoin kalat eivät ota yhteen kukaan, partamonni on sokea (albiino).

Akvaario: valmispaketti (en muista merkkiä), 128L, kaksi valaisinta, lämmitin, 2 EHEIMIA, toinen neliskanttinen ja toinen pyöreä, aika viima käy, ajoittain hiilaripönttö päällä, turveuutelisäystä
hieno hiekkapohja, kohtuupaljon kotiloita, paljon kasveja: pieniä miekkakasveja, kahta eri melalehtilajia (kasvaa todella runsaana), paria heinää, hieman levää pumpuissa ja koristeissa
kolme vanhaa kantoa, pari punaista huokoista kiveä, muutama akvaariolelu, jossa kaloille piilopaikkoja

Vesiarvot (tippatesteillä):
ph 6,9
GH 3,5
KH 2,5
NH4 0
NO2 0,3
NO3 ~15

lämpötila 26,5 celciusta

Kalasto:
1 partamonni,
1 punanoitamonni,
1 leopardimonninen (jäänne vuosien takaisesta parvesta),
3 pisteimunuoliaista,
6 piikkisilmää,
vihersukarapupopulaatio,
kirsikkasukarapupopulaatio,
1 mustaneontetra (jäänne vuosien takaisesta parvesta),
4 safiirirasboraa (jäänne vuosien takaisesta parvesta),
12 kardinaalitetraa ja
taistelukalauros
tanija
Junior Member
Junior Member
Viestit: 161
Liittynyt: 00:03, 03.01.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Tampere

Re: Yhteensopivuus?

Viesti Kirjoittaja tanija »

Omaan silmääni kauheasti lajeja pienessä altaassa. Itse selkeyttäisin kalastoa näin:

taistelukala
parvi kardinaalitetroja
parvi mustaneontetroja
piikkisilmät
sukaravut
partamonni
(punanoitamonni + kavereita?)

Pisteimunuoliaselle lämpötila on liian korkea, myös leopardimonninen ja safiirirasborat pitäisivät viileämmästä. Mustaneontetra taas kaipaa parven ympärilleen. Myöskään punanoitamonni ei pahastuisi seurasta, omat noitani ovat selvästi aktiivisempia saadessaan olla pienessä parvessa. Sekä kardinaalitetroja että mustaneontetroja ottaisin molempia reilun kokoiset parvet, näyttävät huomattavasti paremmalta isossa parvessa. Joku tietävämpi voisi ehdotella tarkemmin parvikokoa noille. :)
kalasoppaa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 7
Liittynyt: 23:19, 12.02.2010

Re: Yhteensopivuus?

Viesti Kirjoittaja kalasoppaa »

Sekä safiirit, leopardit että mustaneontetrat ovat käsittääkseni heiltä poistumassa, lisää ei ollut mielenkiintoa hankkia. Lämpötila on käsittääkseni aina ollut korkea (kesällä lähempänä 30) ja tämän jäljelläolevan leopardimonnisen ikä on n. 4-5 vuotta.

Imunuoliaisista olin itse eniten huolissani, kun luin niiden vaatimuksista. Happea niillä tuntuisi riittävän, mutta sopeutuvatkohan ne tuohon lämpöön?
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”