92 l akvaan 3 kääppistä?

Rihmakalat, kiipijäkalat, pusukalat, taistelukalat jne.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Tropical
Starting Member
Starting Member
Viestit: 3
Liittynyt: 13:13, 13.06.2010
Akvaarioseurat: en vielä mihinkään
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Jyväskylä

92 l akvaan 3 kääppistä?

Viesti Kirjoittaja Tropical »

Eli voisinkohan hankkia 92 litraiseen akvaariooni, jossa on 7x Mustatetra, 5x Neontetra, 4x Kuparitetra, 3 Albiinomonninen ja 1x Partamonni, niin 1 kääpiörihmakalauroksen ja sille 2 naarasta? Voisiko joku vastata? Kiitos :)
viineri
Member
Member
Viestit: 311
Liittynyt: 09:45, 20.07.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Kouvola

Re: 92 l akvaan 3 kääppistä?

Viesti Kirjoittaja viineri »

Minkä lämpöistä akvaariosi vesi on?
Jos se on lämpimää eli +25 astetta, voit mielestäni ottaa haaremin kääpiörihmakaloja. Mutta tuossa lämpötilassa voi tulla ongelmia neontetroille, jotka arvostavat viileää vettä. Eli silloin neontetrat pitäisi myydä/lahjoittaa pois :/ Jos myyt neontetrat pois niin voisit ottaa lisää kuparitetroja ja albiinomonnisia niin, että kumpiakin on vähintäään kuusi kappaletta. Myös tetrojen nyppimistaipumus tulee ottaa huomioon, eiväthän tetrat vaan nypi rihmiksiä?
112 l
Pytty sisältää: hunajarihmalauman, +10 kardinaalitetraa, kuparimonnisia, partamonnin ja muutaman nuolimonnin
nepis76
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 2122
Liittynyt: 20:22, 19.09.2007
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Porvoo
Viesti:

Re: 92 l akvaan 3 kääppistä?

Viesti Kirjoittaja nepis76 »

Mustatetroilla on ainakin taipumusta nyppiä muiden kalojen eviä, kuparitetrasta en tiedä.
Tupu ja 128 litraa sekametelisoppaa seuraarion muodossa
http://www.karvakasat.net
mc82
Senior Member
Senior Member
Viestit: 769
Liittynyt: 19:23, 18.02.2010
Akvaarioseurat: HAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Re: 92 l akvaan 3 kääppistä?

Viesti Kirjoittaja mc82 »

nepis76 kirjoitti:Mustatetroilla on ainakin taipumusta nyppiä muiden kalojen eviä, kuparitetrasta en tiedä.
Olen ymmärtänyt, että kuparitetrat ovat myös pahuksenmoisia eviennyppijöitä. Kalasi ovat enempi viileämmän veden kaloja, joten hankkisin tuohon altaaseen jonkun ihan muun pääkalan kuin lämpöisessä viihtyvät rihmakalan - esim. keltakääpiöahvenpari voisi olla sopivampi valinta ;)
450 l Etelä-Amerikkaa:
Biotodoma wavrini, Biotodoma cupido, Pterophyllum leopoldi, Hypancistrus sp. L-66, Peckoltia sp. L-134
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Labyrinttikalat”