Mielenkiintoinen aamuherätys

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
skare
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1784
Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pirkkala / TAS

Mielenkiintoinen aamuherätys

Viesti Kirjoittaja skare »

Heräsin tänään niin aikaisin, että satuin 325 litraisen akvaarion viereen juuri, kun valot olivat menneet päälle.

Näky oli aika järkyttävä: lehtikalapariskunnasta toinen makasi pohjalla kyljellään ja toinen nuokkui nurkassa aivan värittömänä (jopa silmät, mitkä normaalisti ovat punaiset olivat nyt hyvin vaalean keltaiset). Perhoskirjoahven oli myös ihan väritön. Muut kalat (tetrat, pohjakalat) näyttivät olevan OK. Meni viitisen minuuttia, ja lehtikalakoiras virkosi altaan pohjalta. Naaraskin sai värinsä takaisin, ja nyt (valot menneet päälle tunti sitten) ne ovat kutupuuhissa tuolla nurkassa.

Mietin tässä, mikä tähän pohjalla makoiluun voisi olla syynä... ensimmäiseksi arvelin happikatoa, sillä altaassa on todella runsaasti kasveja ja suhteellisen paljon kalaa. Altaan speksejä.

Vai olivatko kalat shokissa valojen päälle menosta (4x36W valaisin, joista 2 putkea menee päälle aamulla). Ehkäpä auttaisi, jos huoneeseen laittaisi aikakatkaisijalla jonkun pienen valon joka menisi päälle vaikka puoli tuntia ennen loisteputkia.

Mittasin vesiarvot varmuuden vuoksi:
Lämpö 26, pH 7, NO2 <0.1mg/l, NO3 1-5mg/l, KH 2, GH 5.
PaulaP
Junior Member
Junior Member
Viestit: 220
Liittynyt: 19:33, 23.09.2003
Paikkakunta: Ruovesi

Viesti Kirjoittaja PaulaP »

Eikös kalat normaalistikin ole yöllä värittömiä ja lillu vaan jossain nurkassa/pohjan tuntumassa/pinnassa/kasvipuskassa, kuka missäkin? Tietysti että kyljellään... Pitäisiköhän sille viedä tyyny? [;)]

Jos normaalit touhut alkoivat kuitenkin pian, luulen, ettei kyse ole mistään sen kummemmasta. Nouse huomenaamulla katsomaan, miltä ne näyttää, voi olla joka-aamuinen näky, muttet vaan ole sattunut näkemään.

Jos mulla olis ollu kalojen kanssa yhtä paljon vaikeuksia kuin teillä kotisivujen akvaariopäiväkirjan mukaan, säikähtäisin minäkin pienimmästäkin.
skare
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1784
Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pirkkala / TAS

Viesti Kirjoittaja skare »

PaulaP kirjoitti:Eikös kalat normaalistikin ole yöllä värittömiä ja lillu vaan jossain nurkassa/pohjan tuntumassa/pinnassa/kasvipuskassa, kuka missäkin? Tietysti että kyljellään... Pitäisiköhän sille viedä tyyny? [;)]
Jees. En ole tiennyt, että lehtikalat nukkuisivat kyljellään, mutta ilmeisesti se sitten on niin... :mrgreen:
PaulaP kirjoitti: Jos mulla olis ollu kalojen kanssa yhtä paljon vaikeuksia kuin teillä kotisivujen akvaariopäiväkirjan mukaan, säikähtäisin minäkin pienimmästäkin.
Aloittelija tekee aloittelijan virheet... Mutta ei mitään niin pahaa etteikö jotain hyvääkin: bongasin juuri eilen tästä samasta akvaariosta ensimmäisen meillä syntyneen somamonnisen poikasen :)
PaulaP
Junior Member
Junior Member
Viestit: 220
Liittynyt: 19:33, 23.09.2003
Paikkakunta: Ruovesi

Viesti Kirjoittaja PaulaP »

skare kirjoitti:Aloittelija tekee aloittelijan virheet...
Aloittelija? Sivuiltanne ei kyllä saa sellaista kuvaa että olisitte aloittelijoita, vaan hyvin sisällä harrastuksessa. Itse asiassa nyt kun muistelen, niin taisi olla, että altaita on ollut muutaman vuoden, mutta tuo teidän harrastamisen intensiteetti on sitä luokkaa, että vuosimäärän voi kertoa kolmella = kokemus.

Taitaa nuo kiekot olla tavallista herkempiä otuksia? Nämä mitä meillä on, eihän niitä saa hengiltä vaikka yrittäisikin. Se sopii mulle, sillä jos alkaisivat kenkkuilemaan, niin saisivat muuttaa muualle ja siirtyisin varmaan postimerkkien pariin. 8-)
HillyBilly
Senior Member
Senior Member
Viestit: 593
Liittynyt: 18:58, 21.03.2002
Paikkakunta: Hyvinkää
Viesti:

Re: Mielenkiintoinen aamuherätys

Viesti Kirjoittaja HillyBilly »

skare kirjoitti: Näky oli aika järkyttävä: lehtikalapariskunnasta toinen makasi pohjalla kyljellään ja toinen nuokkui nurkassa aivan värittömänä (jopa silmät, mitkä normaalisti ovat punaiset olivat nyt hyvin vaalean keltaiset). Perhoskirjoahven oli myös ihan väritön.
No ei meillä kyllä yöllä värit lehtikaloista ole hävinneet.
Eikä valojen syttyminen (2*58w) ole aiheuttanut mitään paniikkia, sammuminen kyllä aiheuttaa jonkun näköistä polskimista.
Kris
Senior Member
Senior Member
Viestit: 757
Liittynyt: 11:25, 10.08.2001
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Kris »

Oletko mitannut sieltä koskaan happea ja hiilidioksidia? Jos O2 kovin alhaalla tai CO2 kovin korkealla aamulla, voi kaloilla olla tukalaa. Ne ehkä kannattaisi pariin kertaan mitata aamuisin ennen valojen päälle menoa.

Värien "menetyksestä" yön aikana en olisi niin huolissani, se kyljellään makuu voisi ennemminkin olla oire jostain kummasta. Vaikka mistäs sitä fisujen mieltymyksistä aina tietää. ;-)
The plural of anecdote is not data.
Maisu
Elite Member
Elite Member
Viestit: 5470
Liittynyt: 15:10, 30.07.2001
Akvaarioseurat: Ciklidistit, HAS, NCS, TAS
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Maisu »

Minusta aika monet fisut torkkuvat niin että vasta ihan kellahtamaisillaan tajuavat korjata asentoa. Monet monnit nukkuvat ihan selällään hiekalla kun imusuun ote kannosta pääsee irtoamaan ja tiikerinuoliainen ainakin on sellainen laji joka tunnetusti nukkuu kyljellään.

Toisaalta, kala kutee normaalia helpommin sekä optimaalisissa oloissa että myös hengenhädässä, se ei välttämättä sulje pois mahdollisuutta huonoista vesioloista.
jarvij
Elite Senior Member
Elite Senior Member
Viestit: 15316
Liittynyt: 16:24, 05.11.2001
Akvaarioseurat: HAS, Ciklidistit,
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki/HAS/Ciklidistit/TAS
Viesti:

Re: Mielenkiintoinen aamuherätys

Viesti Kirjoittaja jarvij »

skare kirjoitti:Heräsin tänään niin aikaisin, että satuin 325 litraisen akvaarion viereen juuri, kun valot olivat menneet päälle.
----
Vai olivatko kalat shokissa valojen päälle menosta (4x36W valaisin, joista 2 putkea menee päälle aamulla). Ehkäpä auttaisi, jos huoneeseen laittaisi aikakatkaisijalla jonkun pienen valon joka menisi päälle vaikka puoli tuntia ennen loisteputkia.
Kuutamovalaistus voisi auttaa ilta ja aamuyöstä:
http://www.aquahoito.info/suomi/tanganj ... ovalot.php
Sivuillani voi jo olla vastaus kysymykseesi:
http://www.aquahoito.info/suomi/sivuni.php
jo yli 15000 kirjoittamaani viestiä täällä.
cancermann
Junior Member
Junior Member
Viestit: 129
Liittynyt: 01:01, 09.02.2002
Paikkakunta: Seinäjoki

Viesti Kirjoittaja cancermann »

Mulla taas tiikerinuoliaiset vetelee "päiväunia" selällään esim. kannon alla. Ei pitäisi olla mitään moittimista vedessäkään, eikä kaloissa näy muuten mitään outoa... Eka pelästyin että kuolluthan tuo on, mutta kun menin altaan viereen, niin kala lähti kuin ammuttuna :-D Ekaksi tuli mieleen joku uimarakkohommeli tjsp... mutta muuten käytös ja uinti on tosiaan ihan normaalia.
Your signature is too long
Alex
Junior Member
Junior Member
Viestit: 134
Liittynyt: 17:49, 21.12.2003
Paikkakunta: Suomussalmi

Viesti Kirjoittaja Alex »

Vetelee ne minunkin partikset sikeitä aika huolestuttavan näkösesti. Retkottaa vaan selällään jossakin nurkassa, mutta heti kun huomaa minut niin johan herää. Oon luullu niitä pariin otteeseen kuolleeksi. [;)]
skare
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 1784
Liittynyt: 13:26, 08.10.2001
Akvaarioseurat: Tampereen Akvaarioseura ry
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Pirkkala / TAS

Viesti Kirjoittaja skare »

Kris kirjoitti:Oletko mitannut sieltä koskaan happea ja hiilidioksidia? Jos O2 kovin alhaalla tai CO2 kovin korkealla aamulla, voi kaloilla olla tukalaa. Ne ehkä kannattaisi pariin kertaan mitata aamuisin ennen valojen päälle menoa..
En ole mitannut, mutta olisihan se kyllä periaatteessa mahdollista. Altassa on tosiaan paljon kasveja ja kalaa, joten yöaikaan voi happi käydä vähiin.
maisu kirjoitti:Toisaalta, kala kutee normaalia helpommin sekä optimaalisissa oloissa että myös hengenhädässä, se ei välttämättä sulje pois mahdollisuutta huonoista vesioloista.
Tämä allas on ollut toiminnassa jo kauan, ja sitä on hoidettu huolellisesti... en usko vesiarvoissa olevan vikaa. Mutta jottei asia jäisi pelkästään uskomukseksi, mittasin toki vesiarvotkin varmuuden vuoksi (ne löytyvät ensimmäisestä viestistäni).
jarvij kirjoitti:
skare kirjoitti:Ehkäpä auttaisi, jos huoneeseen laittaisi aikakatkaisijalla jonkun pienen valon joka menisi päälle vaikka puoli tuntia ennen loisteputkia.
Kuutamovalaistus voisi auttaa ilta ja aamuyöstä:
http://www.aquahoito.info/suomi/tanganj ... ovalot.php
Laitoin akvaariohuoneeseen lampun, joka menee päälle puoli tuntia ennen akvaarioiden heräämistä. Toivon, että se vähentää valoshokkia aamuisin. Koska olen joululomalla, en ole vielä onnistunut heräämään niin ajoissa (ennen seitsemää), että olisin voinut itse todistaa heräämistapahtumaa.
HillyBilly
Senior Member
Senior Member
Viestit: 593
Liittynyt: 18:58, 21.03.2002
Paikkakunta: Hyvinkää
Viesti:

Viesti Kirjoittaja HillyBilly »

Noi ikäloput leväbarbit loikoilee joskus niin että näyttävät kuolleilta, ja kun ikääkin alkaa olemaan 8 vuotta niin ei koskaan tiedä. Yksi vanhus siirtyi jo toisille vesille polskimaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”