5-kiloinen kanto 128-litraiseen akvaarioon

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
ixoyz
Starting Member
Starting Member
Viestit: 17
Liittynyt: 22:02, 14.09.2002
Paikkakunta: tre

5-kiloinen kanto 128-litraiseen akvaarioon

Viesti Kirjoittaja ixoyz »

Minulle on jäännyt isommasta akvasta kanto joka on noin 5 kg ja 30 cm pitkä. Onko se sopiva 128-l. akvaan? Liian massiivinen? Onko siittä jotain haittaa akvalle esim: painon jakautuminen? :?
totoro
Senior Member
Senior Member
Viestit: 634
Liittynyt: 14:40, 19.03.2003
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja totoro »

Riippuu varmaan vähän siitä, minkä pituinen akvaario on ja kuinka paljon painoa akvaariojalusta kestää.. :roll:
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

no, 5kiloa ei taida vaikuttaa siihen jalustan kestävyyteen - tai sitten ainakin hommaisin jo uuden jalustan...

Loppu onkin katsojan silmissä, onko kanto liian suuri vai ei. Tietysti se kalastokin...
Ramppa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 12:52, 30.07.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ramppa »

Muistettava on: kun kannon laittaa veteen, se menettää painostaan sen verran kun sen syrjäyttämä vesimassa painaa.

Jos veteen laitettava esine painaa kuivilla 5kg, ja esineen tilavuus on 4,8 litraa, esine painaa vedessä ~200g.

R
VilleJ
Advanced Member
Advanced Member
Viestit: 4745
Liittynyt: 19:55, 17.02.2002
Paikkakunta: hki

Viesti Kirjoittaja VilleJ »

Entäs jos sinne veteen laitetaankin ilmapallo, syrjäyttää muutaman litran vettä ja silloin pallo painaa ??? Mutta totta, paino kevenee vedssä massan pysyessä samana.
pauli1
Junior Member
Junior Member
Viestit: 107
Liittynyt: 18:06, 13.02.2003

Viesti Kirjoittaja pauli1 »

Kyllä uskoisin että voit laittaa sen kannon sinne akvaarioon ihan rauhallisin mielin. Kivet olisivatkin eri asia...
Ramppa
Starting Member
Starting Member
Viestit: 47
Liittynyt: 12:52, 30.07.2002
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ramppa »

aqua2002 kirjoitti:Entäs jos sinne veteen laitetaankin ilmapallo, syrjäyttää muutaman litran vettä ja silloin pallo painaa ??? Mutta totta, paino kevenee vedssä massan pysyessä samana.
Silloin pallo painaa miinusmerkkisen lukeman ja sillä on nostetta, eikä painoa. Tällätavoin ajateltuna paino ja noste ovat vastakohtia, tai sitten jätetään kokonaan paino-sana pois ja käytetään vain noste-sanaa. Tällöin em. kannon noste on -200g eli se pyrkii alaspäin. Ilmapallossa, jonka tilavuus olisi 2 litraa nostetta olisi 1,99kg.
Jos taas jätetään käsite noste pois, voidaan puhua positiivisesta ja negatiivisesta painosta. Mielestäni painon lisääntyminen tai vähentyminen on selkeä ilmaisutapa, kun muistaa mainita että massa säilyy toki samana.

Paskanjauhaminen ompi ilomme... :mrgreen:
Ebes
Senior Member
Senior Member
Viestit: 708
Liittynyt: 22:19, 02.10.2003
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Ebes »

Ramppa kirjoitti: painon lisääntyminen tai vähentyminen on selkeä ilmaisutapa, kun muistaa mainita että massa säilyy toki samana.
Naisnäkökulmasta: hukkaanko menee kaikki ne dietit, kun massa on lopulta aina sama! :mrgreen: :mrgreen:
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”