Nuo omat kohtani eivät ole missään tärkeysjärjestyksessä, ne on listattu mieleentulemisjärjestyksessä.
-Pintaveden tulee olla kunnollisessa liikkeessä, jotta kaasujenvaihto veden ja ilman välillä toimii hyvin.
- Pyrkimys biotoopinomaisuuteen vaikka kyseessä ei olisi biotooppiallas, eli kasvipuskissa lymyilijöille puskia ja avoveden suhareille uimatilaa.
- Ennen kalan hankintaa otan selvää sen vaatimuksista, vesiarvot, allaskoko, "elintavat" jne...
eli ei harkitsemattomia heräteostoksia kalahankinnoissa
-Kala-akvaarioon kaksi erillistä suodatinta tai muuta vedenliikuttajaa (ilmahengittäjien lajialtan kohdalla tätä pykälää voidaan lieventää)
-Tämän hetkinen ajatustapani kalojen hoitoa kohtaan on se, kalojen hoito on periaatteessa silkkaa vesikemiaa. Kalan elinympäristö on niin erilainen kuin muiden lemmikkien, sillä se elää eri aineiden vesiliuoksessa ja sen hyvinvointi on täysin riippuvainen veden sopivasta kemiallisesta koostumuksesta.
-Pyrin oppimaan lisää harrastuksesta sekä akvaariota seuraamalla että lukemalla mahdollisen monipuolisesti erilaisia "kalajuttuja". Ja varsinkin kalabiologian ja kalakemian saralla yritän satsata lisälukemiseen. Kala on hyvin kietova otus vedessä asujana.
-Listaan tämän, vaikka tämä on minulle nyt vähän moraalinen dilemma
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
-Yritän, edes jonkin verran, satsata omistamieni lajien kudetukseen, mutta mahdollisia peruspartamonneja tämä ei koske.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)
-Tosin, sitten yksi kohta tässä minun teesilistassani on se, että tavallista partamonnia en hanki. Sen verran pahat traumat
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)

-Vedenvaihtokäytö,seuraan, on 50% viikossa, hanaveden hyvä laatu mahdolistaa sen.
Nämä nyt päällimmäisenä mielessä siitä, että minkälaiset ajatukset ja käytännöt harrastustoimintaani vaikuttavat. Ohjenuorani ja omituisuuteni.
![Wink [;)]](./images/smilies/icon_wink.gif)

Odotan innolla teidän ajatuksianne aiheesta.
