kasvit kuntoon

Kasvien hoito, ongelmat ja sisustus.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
artoseppolehti
Starting Member
Starting Member
Viestit: 38
Liittynyt: 11:59, 13.12.2009
Sukupuoli: Mies

kasvit kuntoon

Viesti Kirjoittaja artoseppolehti »

Tunnustan jättäneeni akvaario touhun vähän heitteille. Tästä johtuen kasvit ovat keränneet levää pinnoilleen. Olen käyttänyt nyt levämyrkkyä, mutta vähän laihoin tuloksin. Olisiko kenties syytä vaihtaa koko kasvikunta? Entä mitenkä nykyisin valaistuksen osalta muutoksia? Itselläni on 540 mittaisessa altaassa kaksi 58wattista loisteputkea. Onko LED valot tulleet akvaariovalaistukseen? Kamiina altaassani on sinirihmoja ja pari lehtikalaa.
moshrum
Starting Member
Starting Member
Viestit: 18
Liittynyt: 20:34, 25.10.2011
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Oulu

Re: kasvit kuntoon

Viesti Kirjoittaja moshrum »

Akvaarion täyspimennys esim 5vrk ajaksi tappaa tehokkaasti levät. Kasvitkin toki kärsivät, mutta useimmiten selviävät. Testattu ja toimii. Nykyään tosin leikkaan yksinkertaisesti levääntyneen kasvinosan pois. Nopeasti ne leikatut osat kasvavat takaisin, kasvista riippuen. Kasveja tuskin tarvitsee vaihtoon laittaa. Valoihin ym en osaa kommentoida.
[groovehai]
Senior Member
Senior Member
Viestit: 632
Liittynyt: 13:00, 13.08.2009
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Espoo

Re: kasvit kuntoon

Viesti Kirjoittaja [groovehai] »

Tässä oli musta hyvin kiteytettynä kaikki oleellinen... :)

http://aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=25&t=21569
Melkein tuhat litraa nature aquarium-yritystä. Täytteenä joitakin kalojakin. Ja joskus mun pää. https://www.facebook.com/Juhan-akvaario ... 227724352/
also in ig @aquariumbyjuha
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Kasvit ja sisustus”