Partikselta puuttuu suomu!

Akvaarioiden ja kalojen hoito, ongelmat, sairaudet jne.

Valvoja: Moderaattorit

Alueen säännöt
Ennen kuin esität kysymyksesi, huolehdi, että ainakin osa seuraavista tiedoista ovat viestissäsi:
  1. akvaarion tilavuus ja mitat
  2. Valaistus (millaiset putket, esim. 58W Philips 86)
  3. Suodatus (suodattimien merkit ja mallit)
  4. Akvaarion hoito (vedenvaihdot, ruokinta, kasvilannoiteet yms.)
  5. Akvaarion asukit (kalat + muut eliöt)
  6. Vesiarvot (pH, GH, KH, NO2-, NO3-, lämpötila)
  7. Mikä on ongelma ja miten se esiintyy? Täysi kertomus kalan/kasvien oireista
  8. Milloin huomasit ongelman, onko jatkunut jo kauan? Onko ollut jotain muita ongelmia?


Ilmoittamalla ainakin osan em. tiedoista heti ensimäisessä viestissä, varmistat että muilla on helppo työ vastata viestiin ja näin ratkaista mahdolliset ongelmat. Kiitos!
Vastaa Viestiin
Juppe91
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 11:31, 24.11.2015
Sukupuoli: Nainen

Partikselta puuttuu suomu!

Viesti Kirjoittaja Juppe91 »

Hei! Huomasin tuossa kuukausi sitten että partikselta (ikää n.6 vuotta) on lähteny suomu irti.. Ajattelin että se paranee itekseen koska kaveri on kummiski ollu ihan pirteä? Vaihan vettä joka toinen viikko 30-40 l ja akva on 96l (laskin tilavuuden akvan reunojen mittojen mukaan) arvot on no3 0-25 riippuu kauanko veen vaihosta on aikaa. No2 0 GH 6 tai 7 KH 3-6 pH 7-8 Cl2 0 kaikki muut paitsi ph on mitattu tetran liuskatestillä ph taas jbl.n ph testillä. Lämpötila on 24 ja suodattimena toimii hydor crystal ro5 en saanu parempaa selvää teksistä mutta siis sisäsuodatin ja kaupassa sano että menee 80-150l akvaan...mutta nii osaako kukaan kertoa että miten pitäs nyt toimia? Koskaan ei oo ollu mitään sairauksia akvassa nii en sitte tiiä että pitääkö tonne laittaa jotain lääkettä? Nii ja muu kalasto on 15 sitruunatetraa ja 3 kääpiöahventa..
Omega369
Member
Member
Viestit: 326
Liittynyt: 18:55, 04.12.2011
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Helsinki

Re: Partikselta puuttuu suomu!

Viesti Kirjoittaja Omega369 »

Anna olla vaan, kyllä luonto korjaa. Pidät vain huolen säännöllisistä vedenvaihdoista ja käytät vedenparannusainetta tarpeen ja oman harkinnan mukaan. Kun vesi on puhdasta ja kala terve, niin suomuhomma korjautuu ajan kanssa ilman vaaraa. Ainoa lääke mitä ehdotan, on pohjan roskien huolellinen poisto. Paljon sontaa = paljon bakteereja = suurempi riski tulehduksille tms, jos kalan suojalima on vaurioitunut. Puhdas vesi, terve kala.

Lääkintää ei kannata tehdä ilman sairautta, "ennakoivalla" lääkekuurilla aiheutat vain haittaa altaaseen.
Nothing that I say or do, matters to the big machine.
Juppe91
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 11:31, 24.11.2015
Sukupuoli: Nainen

Re: Partikselta puuttuu suomu!

Viesti Kirjoittaja Juppe91 »

Ahaa okei no hyvä juttu ja kiitos vastauksesta! :) lappoan pohjaa varovasti aina kun vaihan vettä nii ens kerralla möyhin vähä enempi. Ko on tuo mummeli nii kova sontimaan :D
Teemu Salonen

Re: Partikselta puuttuu suomu!

Viesti Kirjoittaja Teemu Salonen »

Ei kannata huolehtia moisesta ihan normaalia tuollaiset suomujen irtoamiset ja erilaiset naarmut ja haavat. Luonto hoitaa.

Liuskatestien tuloksiin ei kannata sen enempää luottaa, ne kertovat varmasti ainoastaan sen, onko akvaariossa vettä vai ei mutta senhän saat selville jo ihan paljain silminkin :) Toi pH:n heittely pisti vähän mietityttämään. Ihan noin paljoa se ei saisi heitellä, varsinkaan tuolla asutuksella. Onko sulla ajatuksia, mistä se vois johtua?
Juppe91
Starting Member
Starting Member
Viestit: 16
Liittynyt: 11:31, 24.11.2015
Sukupuoli: Nainen

Re: Partikselta puuttuu suomu!

Viesti Kirjoittaja Juppe91 »

Siis arvot ei heittele vaan mitattu tetran 6 in 1 liuskoilla nii niistä kun ei oikein ota selvää :)
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Hoito, ongelmat ja kalataudit”