Pikkeliini kirjoitti:Kaloja ja kasveja (mahd. kantokin)silmälläpitäen, olisiko joku käynyt viimeaikoina Tallinnan
Tatari3 :n liikeessä? Mikä on muuten pullohappi? :roll:Happipulloko josta laitetaan happea pussiin

(näkee silmissään ihmisten ison happipullon, sellainenko?

)
Hellou, kävin Tallinnassa viikkoa ennen Juhannusta. Tatarin liike on muuttanut: Tatari3:n talo oli tyhjillään. Alkuvuodesta siellä käydessäni oli siellä todella hyvä valikoima kaloja ja muutakin.
Tatari3:n ikkunassa olevan lappusen mukaan liike on muuttanut entiseen Palace-hotellin/kasinon tiloihin, jos muistan oikein - mikähän hitsit se osoite olikaan - joka tapauksessa uusi liike on Liivalaia-kadun poikkikatu, samalla puolella kuin Tatari mutta lähempänä Liivalaiaa. Jos jostain löytyisi Tallinnan kartta niin tunnistaisin kyllä kadun nimen. Kävimme siellä katsomassa mutta kyseinen liiketila oli vielä aivan rempassa ja mitään eläinliikettä ei siellä vielä ollut. Mutta onhan tässä jo monta viikkoa kulunut.
Suosittelisin Rocca Al Maren ostoskeskuksen suurta akvaarioliikettä (siellä on myös pieni tavallinen lemmikkiliike). Rocca Al Maren ostoskeskus on Tallinnan keskuksen ulkopuolella, taksimatkan päässä. Kyseinen ostoskeskus on todella suuri ja paikallisten suosima, siellä ei (vielä) juuri turisteja liiku. Rocca Al Maren ostoskeskuksen akvaarioliikkeessä on todella suuri määrä altaita. Ennen juhannusta niistä suuri osa tosin oli tyhjillään kaloista, mutta alkuvuodesta käydessäni siellä todella laaja valikoima erilaisia ahvenia, upeita taistelukalakoiraita ja jopa pallokalojakin (olisikos ollut kasipalloja).
Pullohappea en missään liikkeessä nähnyt olevan.
----------------
Pikkeliini kirjoitti:Eli jos löytää Tallinnasta jonkin kalan jonka haluaisi tuoda, niin miten se kestää matkan?
Laivamatka takaisin on kuitenkin 3 ja ½ tuntia!
Lisäys:lähinnä mietin purjesampparia, tai ruostekirjoahvenparia ja onhan akvaan hakusessa tulisuppusuu parvikin, mutta miten on pakkaamisen laita?
Nyt huomasin nämäkin kysymykset.

Siellä Rocca Al Maren kauppakeskuksen akvaarioliikkeessä oli sitten aika paljon erilaisia monnejakin silloin alkuvuodesta.
Minä ostin alkuvuodesta kaloja pitkin päivää parista paikasta, mutta meillä oli silloin taksi "vuokrattu" käyttöömme koko päiväksi, joten kalat oli lämpimässä autossa koko päivän. Nythän ei lämmöstä kauheasti tartte huolehtia jos sää jatkuu lämpimänä. Pariin kertaan avasin pussit jotta ilma vaihtui. Ei menetetty yhtään kalaa. Kestivät hyvin myöhäiseen iltaan ja kotiutukseen asti.