Murtoveden vesitestaus
Valvoja: Moderaattorit
-
- Advanced Member
- Viestit: 1700
- Liittynyt: 00:31, 02.07.2002
- Sukupuoli: Nainen
- Paikkakunta: Tampere
Murtoveden vesitestaus
Testataanko murtovettä makean- vai meriveden testeillä? (riippuuko ihan siitä mitä testejä käyttää?)
P.A.L.L.O.K.A.L.A
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
Patalaiska Ahmatti, Lempeän Lattajalkainen Oliivinpoimija ja Kengurunkesyttäjä sekä Arvaamattoman Levoton Auringonpalvoja
-
- Advanced Member
- Viestit: 2243
- Liittynyt: 14:37, 18.04.2002
- Akvaarioseurat: SMAS, Suomen merivesiakvaariot (Facebook)
- Sukupuoli: Mies
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
Ainakin Tetran KH testi on makeeseen ja suolaseen veteen. Tuntuu toimivan molemmissa. Hana vedessä voi tulla lopullinen väri melkein heti. Tetran ja tropic marinen testissä oranssi on lopullinen väri ja vihreä "mittaus"väri.KatjaN kirjoitti:Meillä on joku Zoo-Bestin makeanveden testi. pH ja nitriitti ovat toimineet, mutta kovuustestistä luovuin n.40 tipan jälkeen, kun väri ei vieläkään muuttunut.
Kyllähän täällä harrastajia on. Vesitestikysymykseen en pysty kokemukseen perusteella vastaamaan, koska testautan itse veteni laboratoriossa. Ainakin kalojen lääkkeissä on maininta soveltuvuudesta murtoveteen joten voisi olettaa näin olevan myös vesitesteissä ja muistelen asian myös näin olleen aikana ennen tätä labratuttavuuttani 6vuotta sitten. Silloin käytin Tetran testejä.