Trigonin kalastosuunnitelmaa ja pähkimistä

Akvaarioharrastuksen alkeisiin liittyvät ongelmat, kalojen yhteensopivuus ja mikä tahansa muu tärkeältä tuntuva asia.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Rousku
Starting Member
Starting Member
Viestit: 15
Liittynyt: 08:32, 13.12.2004

Trigonin kalastosuunnitelmaa ja pähkimistä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Tuossa nurkassa olisi kypsymässä 350 l Juwelin Trigon (mitat 123 x 87 x 64,5).
Tässä piinaavan pohdinnan tuloksena olen vihdoin saanut kasaan jonkunlaisen kalastosuunnitelman eli

parvi helmimonnisia (12kpl tai sitten helmimonnista ja jotain muuta monnista)
1 topaasipleko
muutama purjesampimonni (kutupari toiveissa)
muutama timanttitonkija (kutupari toiveissa myös näistä)

Näihin kaloihin olen päätynyt myös sen vuoksi, että näiden ei pitäisi olla kovimpia kasvinsyöjiä, ja elättelen toiveita edes jonkunmoisesta tiheästä kasvillisuudesta.

Nyt olisin kysellyt arvon raadin mielipiteitä, onko ihan tyhmä kalasto vai ei ;). Mahtuuhan tuonne kai vielä jotain pientä kalaa, mutta isosuinen tonkija taitaa vetää ne parempiin suihin.
Myöskin mietin, että saavatko kyseiset levänsyöjäkalat pidettyä levät kurissa.

Pintahan tuossa nyt on ihan tyhjä, mutta en ole siihen nyt mitään kovin kummoista keksinyt. Lämpötila tulee olemaan noin 26 astetta, vesi on pehmeää, ja ph jotain 6.8.

-------------

Suodattimena on siis tässä pytyssä Eheim Proffa II 2028. Juwelin oma pumppu on otettu pois.

-------------

Onko erilajisten monnisten yhdistämisestä jotain yleistä mielipidettä, onko parempi pitää samaa lajia koko parvi, vai onko niin väliä jos yhdistelee muutamaa lajia? Ilmeisesti kalat pysyttelevät samassa parvessa sitä enemmän mitä samannäköisempiä ne ovat?

Itse ajattelin, että jos yhdistäisin paria lajia, ottaisin 6 helmimonnista ja 6 jotain hieman erinäköistä monnista, kaari-, panda- tai sysievämonnista.

Kannattaako edes harkita ottavansa kyseiseen akvaarioon ensimmäisessä viestissä mainitsemieni kalojen lisäksi jotain parvikalaa, vai käykö allas ahtaaksi?

Jos on jollain jonkunlaisia ehdotuksia tai mielipiteitä, kertokaa ihmeessä ;).
tiger
Member
Member
Viestit: 381
Liittynyt: 13:55, 13.04.2004
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja tiger »

Mulla on yhdessä tankissa eri näköisiä monnisia. Helmiä ja perunkultaisia kupareja. Nää ei kyllä ainakaan luule olevansa samaa joukkoa vaikka välillä vierekkäin makailevatkin.

Ei siis kutumenoissa ole mukana kuin oman lajinsa kanssa.

tiger
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Alkeet”