MalawiAkvan pituus ja valaisu

Malawi- ja Tanganjika-akvaariot, kalat ym.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
akunnola
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 00:10, 24.12.2005

MalawiAkvan pituus ja valaisu

Viesti Kirjoittaja akunnola »

heippa,

Aikoinaan joutui lopettelemaan akvaharrastusta muuton takia mutta nyt se alkaa viriämään taas, onneksi.

Tavoite on pystyttää Malawi allas johon täältä palstoilta löytyy tosi hyviä vinkkejä. Kaippa aikaisemmasta kokemuksesta makean veden akvoista on jotain apua :)

Ittelläni on akva 420L ja (p100xk70xs60) , kuinka Malawit suhtautuvat pituuteen 100cm , onko liian "lyhyt" alueiden puolustukseen?

millaista valaisinta suosittelisitte , haastavaa on 70 cm korkeus?

kiitos avuista!

t: Arto
Waltteri
Junior Member
Junior Member
Viestit: 129
Liittynyt: 23:56, 25.03.2003

Viesti Kirjoittaja Waltteri »

Tuolla altaallasi on ihan hyvin kokoa, joten pituus ei varmastikaan ole ongelma. Jos otat mbunia, niin kivikkoa kannattaa kasata mahd. korkealle, joka voi olla hieman vaikeaa ottaen huomioon tuon korkeuden. Ontoilla kivillä saisi komean altaan, siitä voi vilkaista valukiviä koskevan artikkelin sivun ylälaidasta/artikkelit. Reviirithän voivat olla myös "korkealla". :mrgreen: Mbunille suositellaan yleensä 200 - 250 litraisesta ylöspäin. Hietikkotyyppikin muutamalla kivellä voisi mennä mukavasti, jos ottaa rauhallisia lajeja - ehkä joku aulonacara ja caeruleus yhdistelmä.

Valaisimella ei ole kauheasti väliä, jos et meinaa kasveja laittaa. Perusvallisneria kasvaa uskoakseni myös 70 cm:n altaassa ilman erityistoimenpiteitä. Muita kasveja, jotka saattavat tulla toimeen ovat anubias ja jaavansaniainen.

Itse altaan kanssa ei ole ihme eroja mainitsemaasi "makeaan veteen", tämänkin on makeaa vettä, johon vaan heitetään muutamaa suolaa vedenvaihdon yhteydessä. Kannattaa tutustua oman alueen vesiarvoihin ja mitata malawivesilaskurilla oikeat suolat. Kun perusasiat on kunnossa, niin pärjää hyvin.

Kyllä se siitä lähtee! :D
akunnola
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 00:10, 24.12.2005

Viesti Kirjoittaja akunnola »

Hello,

Kiitos Waltteri kommentistasi. olen kyllä kovasti opiskellut eri lajeja mutta vinkit ovat AINA tervetulleita. Eihän se haittaa jos vähän menee alussa metsään mutta jos menee pahasti, sit harmittaa. hitaasti hyvä tulee.

Luin valukivi artikelin lävitse. tsi mielenkiintoista. Onkohan kukaan tehtaillut noita kiviä myyntiin? jos ei niin pitää itse tehdä, ja silloinhan saa parempia :)

Mulla on tosi kivoja kiven murkoita , louhosta, tuossa piha täynnä mutta kun ei tiiä kuinka raskaan kuorman 12mm pohjalasin päälle uskaltaisi laittaa. tietysti siinä on hiekkaa kivien alla n. 5-8 cm.

mitä nyt on lueskellut niin kasvit ei hirveäti viihdy Malawi alktaassa koska nälkäiset kasvis syöjät tuhoaa ne. On vielä pitkä matka ennen kuin saan edes veden akvaan. Löytyisiköhän jostain sellainen malawialtaan perustajan "check-list" jotta muistaa huomioida kaikki asiat. Kalakokoonpanolla on varmasti suuri merkitys millainen kavasta tulee sisuksenkin suhteen.
ninuska
Member
Member
Viestit: 466
Liittynyt: 19:50, 10.08.2004
Akvaarioseurat: Ciklidistit
Sukupuoli: Nainen
Paikkakunta: Hausjärvi

Viesti Kirjoittaja ninuska »

Vielä sellainen vinkki, että pohjalasin päälle kannattaa laittaa ohut styroksi tai esim. routamattoa hiekan alle. Varsinkin jos meinaa pinota ihan oikeita kiviä altaaseen. Ja ne kivet kannattaa laittaa tuon "pehmusteen" päälle, ei hiekan päälle, koska kalat kaivavat hiekkaa. Jos kivien alla on kovasti hiekkaa, voi tulla ikävä ylläri (joko kala litussa tai kivikasa kaatunut lasia vasten), kun innokkaat kutuluolan kaivajat ryhtyvät toimeen. Ja muuten siirtävät uskomattomia määriä hiekkaa paikasta toiseen :mrgreen:
wauweli
Junior Member
Junior Member
Viestit: 215
Liittynyt: 19:43, 08.03.2004
Paikkakunta: kuopio

Viesti Kirjoittaja wauweli »

Mielestäni suurta takaseinän peittävää kiviseinää parempi vahtoehto on pohjan peittävä kivi "kasa". Kalaset pitävät enemmän luolista jotka ovat pohjalla.
akunnola
Starting Member
Starting Member
Viestit: 8
Liittynyt: 00:10, 24.12.2005

Viesti Kirjoittaja akunnola »

Hyvä pointti Wauveli,

Kivikasa on hyvä idea, keosta vain tulee aika iso korkeuden ansiosta.Kävin kattomassa tota sun taustaa joka on aika hempskutin hieno. Oliko niin että se oli tehty styroksista? kuinka tuo kiilto on saatu siihen?

Tietysti kivikasan voisi tehdä valukivistä muttta siihen projektiin on aikaa vasta syksyllä :)

Mistähän löytäisi 70x100 kokoisen tausta paperin väliaikaisratkaisuksi?
Jyrkiboy
Kivenpyörittäjä
Kivenpyörittäjä
Viestit: 1645
Liittynyt: 21:17, 04.05.2003
Akvaarioseurat: SMAS, FOMA #11
Sukupuoli: Mies
Paikkakunta: Turtola - Tornionlaakson Helmi
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jyrkiboy »

wauweli kirjoitti:Mielestäni suurta takaseinän peittävää kiviseinää parempi vahtoehto on pohjan peittävä kivi "kasa". Kalaset pitävät enemmän luolista jotka ovat pohjalla.
Minusta nuo puikkelehtii oikein innoissaan kaikissa vesikerroksissa, koska takaseinä on täynnä luolia. Se wauwelin pohjalla oleva kasa on vain nostettu takaseinälle pystyyn :mrgreen:

Ja btw. valukivillä niitä luolia ja suojia syntyy ihan eri tavalla, kuin luonnokivillä. Työläs tapa, mutta todellakin vaivan arvoinen :)
Vettä tällä hetkellä vain vasemmassa polvessa...
Izze
Senior Member
Senior Member
Viestit: 500
Liittynyt: 15:24, 26.02.2003
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Izze »

Yks hyvä keino on pistää koko pohja styroxille. Aika hyvä tulee kun käyttää kaupoissa myytävinä olevia styrox-kiviseinä jäljitelmiä. Tän päälle voi huoletta kasata isommankin röykkiön kivia ja hiekkaa halutessa. Esteettisesti on mielestäni ikävän näköistä kun kalat kaivaa hiekkaa niin että pohjalasi tulee näkyviin. Kun on pohjana kalliopohjajäljitelmä, tämä pikkujuttu vältetään ja samalla kertaa saadaan tosi tukeva peti korkeille kivikoille.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Malawi ja Tanganjika”