pH-arvo on n.7.5, ja kasvillisuutta ja piilopaikkoja löytyy.
Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
Valvoja: Moderaattorit




Voisit. Parvikalojen kohdalla on parven koon merkitys viihtymiselle erittäin suuri. Parvikalat eivät kaipaa reviiritilaa, vain uimatilan.nallu80 kirjoitti:Voisinko minkäkin kasvattaa neontetran parven 20? Kuulostaa aika suurelta määrältä
Partis kasvaa tosiaan liian suureksi, mutta nuolimonnit tai katinkultamonni voisi olla hyvä ratkaisu. Rapuja voi kokeilla, mutta on olemassa riski että ne saattavat päätyä ahventen ruokalistalle (itselläni eivät ole päätyneet, paitsi aivan pienet rapuset).Joulutonttu kirjoitti:Entä akvaarion levänsyöjät? Partamonni taitaa olla liian suuri 60-L akvaarioon puhdistamaan kasveja? Entä ravut? Tulevatko toimeen keltakääpiön kanssa? Ovatko ravut vaikeita hoitaa, ja tarvitsevatko ne jotain "erityis"hoitoa?



Minun mielestäni määrä ei ole liian suuri, jos jätät tuon "jonkin pienen monnin" pois suunnitelmasta. Ottoja riittäisi ehkä 3 kpl. Sen sijaan tetraparvi voi hyvin olla 20 yksilön kokoinen, mikäli kyse on pienikokoisista tetroista. Minä en laittaisi inkkareita 60-l pyttyyn. Koon puolesta ehkä menevät, mutta ovat sen verran vauhdikkaita että tarvitsevat mielestäni enemmän uimatilaa. Neontetrat sen sijaan käyvät hyvin. Jos haluat, voi harkita niiden vaihtoehtona vaikka hehkutetraa, sinineontetraa tai hehkurasboraa.Joulutonttu kirjoitti:Olisiko tämä sitten hyvä kalasto tuohon 60-L?
2 keltakääpiöahventa (uros ja naaras)
10-20 neontetraa tai jotain muuta pientä tetraa (ovatko intiaaninsulat liian isoja 60-L? jolleivat, niin montako tuohon voisi ottaa?)
5 ottoa
ja jokin pieni monni
Onko liian suuri kalamäärä?
